„Moka šimtus eurų“
Į portalą 15min kreipėsi skaitytoja, kurios artima giminaitė susigundė tokiomis vilionėmis.
„Mano močiutė daug pinigų praranda kiekvieną mėnesį, užsisako vaistų iš neaiškių svetainių, pas ją vis važiuoja kurjeriai ir ji vis moka šimtais eurų, – rašė anūkė. – Patikrinus tų vaistų svetainę nėra nei numerio, nei adreso, nei rekvizitų, tinklapyje klaidos.
Man tiesiog nenormaliai pikta, visų pirma dėl savo močiutės, jos neįmanoma sustabdyti, o antra, dėl visų kitų pensinio amžiaus žmonių. Nes, jei mano močiutė užsisakinėja, nors ir mes jai sakome, kad čia viskas netikra, jos tai nesustabdo, yra galimybė, kad tai daro ir daugiau žmonių.“
Taip pat skaitykite: Sukčių atakuojami žmonės praranda milijonus eurų: specialistai pateikia naudojamas schemas
Skaitytoja neslėpė, kad jai dėl to labai baisu. Močiutė neturinti didelių santaupų pinigų, bet taip įtikėjus, kad internete reklamuojamiems preparatams išleidžia viską, ką turi.
„Nesu tikra net kaip mano močiutė tuos vaistus užsisakė pirmą kartą, bet jai pakuotės jau atėjo N kartų, sakė, visai šeimai, kad jau nebeateina, bet šiandien prieš mano akis atėjo ir man trūko kantrybė“, – atviravo moteris.
Kartu ji pateikė nuorodą į tinklalapį, kuriame yra tik daug informacijos apie vieną maisto papildą ir elektroninio pašto adresas, jokios kitos kontaktinės informacijos ar duomenų apie pardavėją, apmokėjimo būdus, ar jie yra saugūs.
Lašai nuo diabeto neapsaugo
Šiame puslapyje siūlomi „lašai nuo diabeto „Insunol“ – tariamai „geriausias vaistas gliukozės kiekiui kraujyje normalizuoti“.
Pažymėta, kad jo „veiksmingumą patvirtina klinikiniai tyrimai ir praktinio kompozicijos panaudojimo analizė“, kad „10 metų vokiečių mokslininkai tiria ir renka statistinius duomenis apie cukraus kiekio mažinimą pacientams, kurių cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs“.
Tačiau jokių tyrimų rezultatų, kurie patvirtintų, kad šie lašai geriausiai mažina gliukozės kiekį kraujyje, nepateikta.
Yra informacijos apie diabetą, pasakojama, kaip preparatas veikia, pristatytos sudedamosios medžiagos. Rašoma, kad „Insunol“ taip pat gali padėti išvengti šios ligos.
Cukrinis diabetas yra sutrikęs organizmo gebėjimas panaudoti gliukozę, dar vadinamą organizmo cukrumi. Gliukozė būtina kiekvienai ląstelei egzistuoti – tai yra jų energijos šaltinis. Ypač smegenys yra jautrios gliukozės sumažėjimui kraujyje.
I tipo cukrinis diabetas dažniausiai būna paveldėtas, kartais gali būti sukeltas tam tikrų virusų. Jam esant, kasa tam tikru momentu (kūdikystėje, vaikystėje) visiškai nustoja gaminti insuliną.
II tipo cukrinis diabetas nepriklauso nuo insulino. Juo dažniau suserga vyresnio amžiaus ir antsvorio turintys žmonės. Pagrindinės šio tipo ligos priežastys – netinkamas gyvenimo būdas ir (ar) genetika.
Norint išvengti II tipo diabeto, rekomenduojama nutukusiems žmonėms mesti svorį, mažinti sočiųjų riebalų ir bendrą riebalų vartojimą, didinti fizinį aktyvumą. Kad jo padėtų išvengti kokie nors lašai ar kiti maisto papildai, neminima.
Tinklalapyje rašoma, kad tai yra „oficiali svetainė“. Bet kas už jos slepiasi, kitaip tariant, kas yra „Insunol“ gamintojas, kas lašus parduoda Lietuvoje, nenurodyta.
Internete galima rasti informacijos, kad toks maisto papildas tikrai parduodamas užsienyje, kaip jo pardavėja minima Burgaso mieste (Bulgarija) įsikūrusi bendrovė.
Duomenų apie pastarąją skurdoka, galima sužinoti, kad ji užsiima įvairių prekių importu, kompanija tokiu pačiu pavadinimu prekiauja ir nekilnojamuoju turtu. Taip pat skelbiama, kad ji pardavinėjo neįregistruotą produktą, skirtą cukraus lygiui kraujyje sureguliuoti, tiesa, kitokiu pavadinimu.
Tinklalapyje paaiškinta, kad „Insunol“ galima užsisakyti tiesiog užpildžius užsakymo formą, kurioje pakanka nurodyti vardą, pavardę ir telefono numerį.
Klausimų, ar žmogui tikrai reikia šio produkto dėl sveikatos būklės, galimybės pasikonsultuoti su mediku dėl vartojimo (juoba kad preparatas puslapyje ne kartą pavadintas vaistu, nors kitur internete pristatomas kaip maisto papildas), ir pan., nėra. Kaip ir informacijos, ar internetu pirktą preparatą galima grąžinti, kaip jis bus atsiųstas, ar galima atsiimti fizinėje parduotuvėje.
Atsiliepimai fiktyvūs
Keistai atrodo ir tinklalapyje vartojama kalba. Informacija pateikta lietuviškai, bet esama stiliaus klaidų – žmonės paprastai nekalba taip, kaip surašyti kai kurie sakiniai.
Pavyzdžiui, Violettos iš Tulūzos komentaras apie preparatą pavadintas „Mano diabeto atkūrimo istorija naudojant „Insunol“. Jos ir dar viename atsiliepime rašoma: „Esu patyręs diabetas.“
Kitur siūloma produktą „užsisakyti ir užsisakyti“. Lietuviškos raidės tekstuose pajuodintos. Taip kartais nutinka, naudojant tam tikrą šriftą. Greičiausiai jis buvo parinktas automatiškai ir niekas nepatikrino, kaip tinklalapis atrodo.
Taip pat skaitykite: Vos 3 eurus „kainuosiančios“ garso kolonėlės atsieis brangiai – jas siūlo sukčiai
Panašu, kad ir patys tekstai buvo išversti automatinio vertimo programa, todėl atsirado tokios frazės, kaip „diabeto atkūrimas“ (tai galėjo būti angliškas žodis recovery, kuris reiškia „pasveikimą“, bet tam tikrame kontekste gali būti verčiamas kaip „atkūrimas“).
Abejonių turėtų kelti ir „vartotojų apžvalgos“.
35-erių vilnietis Kajus Namkaz rašo: „Po 30 metų man buvo diagnozuotas diabetas. Iš pradžių bijojau, bet dabar suprantu, kad tai ne sakinys“. Tai – dar vienas automatinio vertimo pavyzdys – žodis sentence angliškai reiškia ir „sakinys“, ir „bausmė“.
Dar keistesnių dalykų galima sužinoti, internete paieškojus šių žmonių pagal jų nuotraukas. 34-erių Matas iš Palangos, pasirodo, yra palikęs atsiliepimų apie daugiau panašių preparatų. Bet sąnarių skausmą malšinantį gelį jis gyrė kaip tokio paties amžiaus Jokūbas iš Kuršėnų (o jo komentare rašoma „Man 60 metų ir mano sveikata ne tokia“).
Minėtas K.Namkaz čia pavirto Mindaugu – taip pat iš Vilniaus, tokio paties amžiaus ir tokia pačia nelietuviška pavarde.
Taip pat skaitykite: Ar tikrai bankrutuojanti „Tupperware“ išparduoda indų likučius po 2 eurus?
Prie jūros mėgstantis fotografuotis palangiškis Matas gali būti Kajaus-Mindaugo giminaitis. Mat kitame tinklalapyje, kuriame siūloma įsigyti preparatą prostatai, jis irgi pristatomas šia pavarde, bet vėl kaip Jokūbas. Panaudota ta pati nuotrauka, kaip ir kituose dviejuose tinklalapiuose, tik jis žiūri nebe į dešinę, o kairėn.
K.Namkaz (jaunas vyras, nusifotografavęs su šviesiaplauke moterimi prie laivo) čia pavirto Danieliumi iš Kauno. Jis džiaugėsi, kad „vaistas išgelbėjo nuo psichologinio košmaro – gydytojo rekomenduoto prostatos masažo“.
Prie pagyrų prisidėjo dar viena palangiškė – Ema Cefejas, prostatai skirtą preparatą nupirkusi vyrui. Taip pat atrodanti moteris „Insunol“ reklamavo kaip vilnietė Tiesiog Karina.
Taip pat skaitykite: Ar tikrai „Zara“ po „prasto sezono“ pasiūlė drabužius pirkti dėžėmis po 1,98 euro?
Atsiliepimuose apie svoriui reguliuoti skirtą produktą – jau matyti veidai. Bet K.Namkaz čia virtęs Luku Kiaupa, Matas – Gabrieliumi iš Kuršėnų. Prie jų prisijungė palangiškė Viltė Šaulinskienė, kuri minėtą gelį sąnariams rekomendavo kaip Viltė Brazauskienė.
Dar kitame puslapyje bioaktyvų kremą giria Nojus Daujotas, Dominykas Viržintas ir Austėja Karina, kaip du vandens lašai panašūs į K.Namkaz, Matą bei V. Brazauskienę-Šaulinskienę.
Prie jų matyti ir Karina-Ema, čia pristatoma kaip Austėja Kurganovaitė. Beje, mergina tokiu pačiu vardu ir pavarde matoma tinklalapyje, kuriame reklamuojamas produktas svoriui kontroliuoti ir kur Karina-Ema yra Ugnė Brazauskienė.
Panašių asmenybių dvejinimųsi galima rasti ir atlikus atvirkštinę Tiesiog Karinos atvaizdo paiešką – kartojasi ir vardai, ir veidai, tik jie ne visada sutampa.
Taigi akivaizdu, kad atsiliepimai yra fiktyvūs, greičiausiai sugeneruoti kompiuterio programa. Galima ir nuotraukos sukurtos pasitelkus dirbtinį intelektą.
Naudoja ir žinomo mediko atvaizdą
Keliuose tinklalapiuose galima rasti ir Lietuvoje tikrai žinomą veidą – Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovo prof. Rimanto Kėvalo. Kad tai – jis, patvirtina ant mediko uniformos parašyta pavardė.
Tačiau „Insunol“ puslapyje jis pristatomas kaip 28 metų patirtį turintis Jokūbas Viržintas, o sąnarių gelio – kaip reumatologas
Gabrielius su 27 metų patirtimi. Čia jo nuotrauka taip pat apsukta veidrodiniu principu.
Atvirkštinė šio kadro paieška nuveda į „Facebook“ paskyrą, priklausančią kažkokiam prof. Bogusławui Arciszewskiui iš Lenkijos, reklamuojančiam klausos aparatus. Šioje paskyroje žinomo Lietuvos mediko atvaizdas naudojamas nuo 2022 m. rugsėjo 2 d.
15min verdiktas: apgaulė. Žmonės gundomi įsigyti produktą gliukozės kraujyje lygiui sureguliuoti nepateikiant jokios informacijos apie jo gamintoją, kontaktų (išskyrus elektroninio pašto adresą), apmokėjimo ir pristatymo būdus. Atsiliepimus apie preparatą palikusių žmonių atvaizdus galima rasti kituose panašiuose tinklalapiuose, tik jie pristatomi kitais vardais, todėl tikėtina, kad yra fiktyvūs.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.