Šie tyrimai yra svarbūs diagnozuojant įvairias ligas, ypač virškinimo sistemos sutrikimus. Anksčiau jų kaina buvo įtraukta į bendrą gydytojų specialistų, tokių kaip, pavyzdžiui, gastroenterologai ar chirurgai, konsultacijų kainą. Dabar už šiuos tyrimus bus mokama atskirai. Jei tyrimo metu reikės atlikti biopsiją, t. y. paimti audinių mėginį, ar pašalinti polipą, bus taikomi didesni paslaugų įkainiai. Tam, kad visos šių tyrimų metu paimtos medžiagos būtų kuo tiksliau ištirtos, buvo nustatyti griežtesni jų ištyrimo kokybės reikalavimai.
„Jei gydytojas gastroenterologas pagal savo kompetenciją suteiks paprastą konsultaciją – atliks paciento apžiūrą, surinks anamnezę, koreguos gydymą, pateiks rekomendacijas pacientui dėl vaistų vartojimo bei mitybos ir pan. – ir papildomai atliks vieną svarbiausių endoskopijos tyrimų –ezofagogastroduodenoskopiją, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo bus sumokama už dvi konsultacijas, t. y. už gydytojo gastroenterologo konsultaciją ir gydytojo, kai atliekama ezofagogastroduodenoskopija, konsultaciją“, – aiškina Valstybinės ligonių kasos Paslaugų kontrolės ir ekspertizės skyriaus patarėja Rimantė Venclovienė.
Pasak R. Venclovienės, tokia pat tvarka ir atliekant kolonoskopiją: jei gydytojas gastroenterologas pagal savo kompetenciją suteiks konsultaciją ir kartu atliks pilvo organų ultragarsinį tyrimą bei kolonoskopijos tyrimą, taip pat bus sumokama už dvi konsultacijas: gydytojo gastroenterologo išplėstinę konsultaciją ir gydytojo specialisto, kai atliekama kolonoskopija, konsultaciją.
Šiuos tyrimus nuspręsta apmokėti atskirai, nes prieš jų atlikimą reikia specialaus pacientų paruošimo, jie užima daugiau gydytojų specialistų laiko, tyrimai yra brangesni už kitas gydytojų specialistų konsultacijų metu atliekamas intervencijas.
Planuojama, kad minėtiems tyrimams apmokėti iš PSDF dar šiemet prireiks 2,1 mln. eurų