Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Perskaitykite ir įsidėmėkite: ką daryti patyrus traumą gamtoje?

Vasara kviečia praleisti daugiau laiko gryname ore, mėgaujantis įvairiomis aktyviomis veiklomis kaip bėgimas, važiavimas dviračiais ar riedučiais bei ilgesni žygiai gamtoje. Tačiau aktyvus laisvalaikis gamtoje neretai padidina ir traumų tikimybę. Ar žinote, kokie turėtų būti pirmieji mūsų žingsniai patyrus traumą?
Žaizda
Žaizda / Shutterstock nuotr.

Dažniausios vasaros traumos – raumenų, sausgyslių ir raiščių patempimai, kūno dalių sutrenkimai ir kraujosrūvos, nusibrozdinimai bei gilesnės žaizdos bei dehidratacija, dažniausiai užklumpanti per karščius, ypač – sportuojant.

Shutterstock nuotr./Raumenų skausmas
Shutterstock nuotr./Raumenų skausmas

Raumenų, sausgyslių ir raiščių patempimai

„Vasarą daugelis sportuojame aktyviau nei kitais sezonais, tad jeigu neatliekame tinkamo apšilimo ar patiriame per didelį fizinį krūvį, galime pasitempti raumenis, sausgysles arba raiščius. Visas šias traumas lydi stiprus skausmas, apribojantis mūsų judėjimo galimybes. Traumą patyrusią kūno dalį gali būti sunku judinti pilna amplitude, taip pat ši vieta gali patinti“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė teigia.

Kaip rašoma vaistinės pranešime žiniasklaidai, po tokių traumų patariama bent keletą dienų, kol skausmas praeis, neužsiimti aktyvia fizine veikla. Taip pat ji įvardija, kaip reikėtų gydyti tokius patempimus.

„Sumažinti patempimo skausmą, patinimą bei prasidėjusį uždegimą gali padėti šaltis. Tai reiškia, kad pirmąsias 24 valandas ant traumą patyrusios kūno dalies vertėtų uždėti šaltą kompresą ir palaikyti jį po 15-20 minučių kas 3-4 valandas. Taip pat galima naudoti gydomuosius gelius su vietinio poveikio nuskausminamosiomis medžiagomis“, – pataria vaistininkė.

Kūno dalių sutrenkimai ir kraujosruvos

„Jeigu užsiimdami aktyviomis veiklomis, nukritote ar kitaip susitrenkėte kurią nors kūno dalį, pirmiausia, naudodami šaltą kompresą, atvėsinkite sutrenktą kūno dalį. Pirmosiomis dienomis patariama tokias traumas vėsinti“, – teigia vaistininkė T.Gečienė.

Norint sumažinti po sutrenkimo atsiradusias kraujosruvas ir mėlynes, vaistininkė pataria naudoti gydomuosius tepalus su heparinu, kuris mažina kraujo krešėjimą ir greitina kraujosruvų išnykimą.

Shutterstock nuotr./Nubrozdinimas
Shutterstock nuotr./Nubrozdinimas

Nusibrozdinimai ir gilesnės žaizdos

Net ir į menkiausią nusibrozdinimą ar sužeidimą vaistininkė pataria nenumoti ranka ir pasirūpinti pirmąja pagalba:

„Sužeistą vietą pirmiausia nuplaukite su tekančiu drungnu vandeniu, o tuomet, naudodami antiseptiką, dezinfekuokite. Jeigu tik nusibrozdinote, antiseptiką galite naudoti ant viso nubrozdinimo, tačiau jeigu žaizda didesnė ir gilesnė – dezinfekuokite tik jos kraštus, jog nepažeistumėte audinių“, – pataria T.Gečienė.

Dehidratacija sportuojant per karščius

„Sportuojant per karščius kur kas greičiau galime dehidratuoti. Apie tai išduoda tokie simptomai kaip troškulys, silpnumas, galvos skausmas ir svaigimas, raumenų mėšlungis, išsausėjusi burna ir gerklė, pagreitėjęs širdies plakimas“, – pasakoja vaistininkė.

Anot jos, ypatingai svarbu sportuojant per karščius gerti kuo daugiau vandens, taip pat galima rinktis stiprios mineralizacijos mineralinį vandenį bei papildomai vartoti elektrolitų tirpalus, kurie padeda atstatyti prarastų skysčių ir mineralų kiekį organizme.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas