Profesorius dr. J.Kalibatas: Antivakserių triumfas ar pavojus visuomenei?

Kažkada buvo kalbėta, kad pasaulinę koronaviruso pandemiją lydėjo daugelį žmonių apėmusi nerimo pandemija. Matyt, nesuklysiu pasakydamas, kad ir dabartiniu metu nerimui tikrai yra rimtų priežasčių.
Skiepai / Prof. dr. J.Kalibatas
Skiepai / Prof. dr. J.Kalibatas / Shutterstock nuotr. / Asmeninė nuotr. / 15min koliažas

Visų pirma, į Seimą yra išrinkti pagrindiniai antivakserių ideologijos apologetai. Antra, knygų leidykla „Obuolys“ išleidžia kontraversiškai vertinamą W.Lydall knygą „Auginu vaiką be skiepų“, kuri jau dabar socialiniuose tinkluose sukėlė tikrą ažiotažą, todėl labai tikėtina, kad susilauks papildomų tiražų.

Trečia, vienas iš Seimo mokslininkų, išrinktas pagal „valstiečių“ sąrašą, šią knygą pristato, kaip leidinį, kuris parašytas su „didžiule meile vaikams“ ir kurį rekomenduotų kiekvienam gydytojui. Ketvirta, kažkodėl negirdėti aktyvios reakcijos iš institucijų, kurios turėtų išreikšti aiškią poziciją dėl tokios propagandos apie skiepų žalą. Matyt, kai kas stengiasi toliau kelti sumaištį žmonių galvose kalbant apie vakcinacijos svarbą.

Šios knygos autorė Wendy Lydall, nors neturi jokio medicininio išsilavinimo, pristatoma kaip viena iš žinomiausių masinės vakcinacijos kritikių, kurios nuomone, skiepai neveikia ir padaro daugiau žalos, nei duoda naudos. Gerbiamas Seimo mokslininkas ypač „sublizgėjo“ koronaviruso pandemijos metu, aktyviai agituodamas prieš vakcinaciją.

Jo nuomone, dėl privalomų skiepų dalis Lietuvos žmonių patyrė pažeminimą ir žalą, kuriems analogų mūsų nepriklausomoje šalyje niekada nebuvo, o neskiepytiems buvo stengiamasi užkurti pragarą, tą viešai pripažįstant.

Demokratinėje šalyje kiekvienas asmuo turi teisę išreikšti savo nuomonę, kokia kontraversiška ji bebūtų. Net ir Seimo nariams niekas negali uždrausti skleisti idėjas, pvz.: skiepai žudo žmones arba Žemė yra plokščia ir Saulė sukasi apie ją. Juk, valdant „valstiečiams“, o Sveikatos apsaugos ministerijai vadovaujant Aurelijui Verygai, Seime buvo surengta grandiozinė antivakserių konferencija, kuri tautos kvailinimo prasme buvo labai sėkminga, nes ženkliai išaugino skiepų priešininkų skaičių.

Lukas Balandis/BNS nuotr. / Covid-19 tyrimai
Lukas Balandis/BNS nuotr. / Covid-19 tyrimai

O dabar jau pakalbėkime faktais. Prasidėjus koronaviruso pandemijai, mirštamumas buvo 4,2 proc., užsikrėtusių skaičiai kilo eksponentine kreive, ligoninės lūžo nuo pacientų, neužteko lovų reanimacijos skyriuose. Ir tik pradėjus taikyti griežčiausias apsaugos priemones bei masinę vakcinaciją, mirštamumo rodikliai ženkliai krito. Deja, net taikant visas įmanomas priemones kovai su COVID-19, pasaulis neteko nuo 7,1 iki 36,5 milijono gyventojų.

Kadangi tiek Kinija, tiek Rusija stipriai klastojo duomenis, o trečiojo pasaulio šalyse strigo apskaita, reikėtų manyti, kad tikslesnis mirčių skaičius yra 36,5 milijono. Net didžiausiam skeptikui kvestionuoti to, kad skiepai pasaulyje išgelbėjo milijardus gyvybių, neleidžia akivaizdūs faktai.

Pasaulis be skiepų ir pasaulis su skiepais, tai du visiškai skirtingi pasauliai. Skiepų nebuvimas buvo pagrindinė priežastis, dėl ko kilo didžiausios pasaulio istorijoje pandemijos. 1346 m. – 1353 m. pasaulinė buboninio maro pandemija nusinešė apie 200 milijonų gyvybių, o vien tik Europoje mirė virš 50 milijonų žmonių, kas tuo metu sudarė daugiau nei 50 proc. senojo žemyno populiacijos.

1918 m. vadinamojo „ispaniško gripo“ pandemija apėmė trečdalį pasaulio gyventojų. Kai kurių autorių duomenimis, mirčių skaičius galėjo siekti 100 milijonų.

JAV nacionalinės bibliotekos nuotr./ Wikipedia org./„Ispaniškasis gripas“ Lietuvoje pasirodė jau 1918 m. vasarą. Naujuoju gripu sergantis ligonis JAV, Vašingtone, 1918 m.
JAV nacionalinės bibliotekos nuotr./ Wikipedia org./„Ispaniškasis gripas“ Lietuvoje pasirodė jau 1918 m. vasarą. Naujuoju gripu sergantis ligonis JAV, Vašingtone, 1918 m.

O kur dar milijonai mirčių nuo dėmėtosios šiltinės, 500 milijonų gyvybių nusinešę raupai, kol nebuvo pradėta vakcinacija. Galima pateikti šimtus faktais pagrįstų pavyzdžių, kodėl yra svarbūs skiepai, bet visuomet atsiras tų, kurie viską neigs ir kalbės apie skiepų žalą, sukeliamas komplikacijas, vaikų autizmo atvejų išaugimą ir pan.

Niekaip negaliu suprasti tėvų, kurie atsisako skiepyti savo vaikus. Šeimos gydytojai neretai pažymi, kad, diskutuojant su antivakseriška ideologija užsikrėtusiais pacientais ar jų artimaisiais, dažnai nepadeda ir pateikiami akivaizdūs faktai, statistika. Pvz., kad neskiepytų vaikų mirštamumas nuo difterijos siekia 20 proc., mirštamumas nuo stabligės yra iki 70 proc., o poliomielito atvejais – iki 5 proc. (o išgyvenusiems dėl nugaros smegenų pažeidimo išsivysto paralyžiai). Ir tai, kad Europa paskelbta kontinentu be poliomielito sukėlėjo jau nėra absoliuti tiesa, nes ir Europoje didėja įvežtinio poliomielito rizika. O kur dar įvairios kelionės į egzotines šalis, kur irgi yra papildoma rizika užsikrėsti kuria nors infekcine liga.

Aišku, galima auginti vaiką be skiepų. Vis dėlto vertėtų pagalvoti, ar net dėl jums atrodančių teisingų savo įsitikinimų nepadarysite žalos, kurią ištaisyti bus jau per vėlu.

Kalbant apie vakcinas, niekas neneigia faktų, kad labai retais atvejais gali būti tam tikros komplikacijos, kurios gyvybei pavojaus tikrai nesudaro, todėl bet kokią galimą skiepų komplikacijų riziką šimteriopai atperka jų nauda.

P.S. Galutinai mane pritrenkė atvejis, kai 60 metų vyras, atėjęs pas gydytoją dėl hemoroidalinio mazgo, pareiškė, kad, kol nepasiskiepijo nuo COVID-19, viskas buvo gerai. O dabar jam kyla didelis įtarimas, kad dėl iškritusio mazgo gali būti kalta ir vakcina...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Augalinė mityba gali būti įvairi ir skani: kviečia išbandyti nuo užkandžių iki desertų
Reklama
Tris kartus daugiau nei visa rinka: naujas „Darnu Group“ projektas fiksuoja neregėtus butų pardavimus
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias