Švedijoje 1997-2009 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo beveik 70 000 suaugusiųjų. Visi jie daug metų pildė klausimynus, nurodydami, kiek kalorijų gauna iš trijų pridėtinio cukraus šaltinių: gazuotų gėrimų ir saldžiųjų gėrimų, pagardų, pavyzdžiui, medaus ar uogienės, ir saldumynų, pavyzdžiui, pyragaičių, saldainių ar ledų. Tyrėjai taip pat išnagrinėjo Švedijos sveikatos registro duomenis, kad išsiaiškintų, kiek iš tiriamųjų per tyrimo metus susirgo širdies ir kraujagyslių ligomis.
Tyrimo pradžioje dalyviai buvo vidutiniškai 60 metų amžiaus, o jų vidutinis kūno masės indeksas (KMI) buvo 25,3 (tai reiškia, kad jie turėjo nedidelį antsvorį). Vidutiniškai 9,1 proc. jų kasdienių kalorijų sudarė pridėtinis cukrus.
Po daugiau nei dviejų dešimtmečių stebėjimo beveik 26 000 žmonių buvo diagnozuotos širdies ir kraujagyslių ligos.
Žurnale „Frontiers in Public Health“ paskelbti rezultatai rodo, kad daugiau kalorijų, gaunamų iš gazuotų ir saldintų gėrimų, yra susiję su didesne insulto, širdies nepakankamumo, aneurizmos ir prieširdžių virpėjimo rizika.
„Viena iš priežasčių, kodėl saldintų gėrimų vartojimas didina šių ligų riziką, - kad dėl padidėjusio cukraus ir insulino kiekio kraujyje kyla vidinis uždegimas, kuris yra daugelio ligų pagrindas“, - sako Niujorko klinikinės dietologijos gydytoja Samantha Heller.
Įdomu tai, kad, atlikus tyrimą nustatyta, jog žmonėms, retkarčiais besimėgaujantys saldumynais, pavyzdžiui, pyragaičiais, šokoladu ir saldainiais, turėjo mažesnę riziką susirgti širdies ligomis nei tie, kurie niekada nevalgė saldumynų.
Žmonėms, kurie labai mėgsta gazuotus gėrimus, patariama juos keisti sveikesnėmis alternatyvomis. Pvz., rinktis vandenį, pasaldintą gabalėliu vaisiaus, arbatą, kavą ar pieną. Naminiai kokteiliai taip pat yra puikus būdas gauti saldaus skonio ir papildomų maistinių medžiagų gėrime be nereikalingo pridėtinio cukraus, rašo „Everydayhealth“.