Viena ranka baudžia, kita – glosto: Temidės dėmesio sulaukusiems ligoninių direktoriams – politikų dovanos

2021 metų kovą Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra paskelbė atliekanti plataus masto tyrimą dėl sisteminės korupcijos gydymo įstaigose vykdant viešuosius pirkimus. Nuo tada praėjo kone ketveri metai, tačiau tyrimo baigties nematyti. Tiesa, įtariamųjų skaičius per tą laiką sumažėjo kone perpus, o teismuose atverstos bylos atskleidė viena už kitą išradingesnes kyšininkavimo schemas: gydymo įstaigų vadovai ir viešųjų pirkimų specialistai iš medicinine įranga prekiaujančių įmonių nesidrovėdami ėmė vokelius su apvaliom sumom, jų sąskaita remontavo savo automobilius ir pramogavo, tačiau atsidūrę teisme tikino nežinoję, kad daro kažką neteisėto.
Dr. Narimantas Markevičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius
Narimantas Markevičius, buvęs Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius / Valdo Kopūsto / 15min nuotr.

Suprasti akimirksniu

  • Kaip skelbta 2021 m. kovo mėnesį, tirta daugiau nei 100 nusikalstamų veikų, į kurias galėjo būti įtrauktos daugiau kaip 10 gydymo įstaigų, jų vadovai ir kiti asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus.
  • Teisėsauga nurodė, kad įtarimai pareikšti kelioms dešimtims asmenų, tarp jų 6-ių gydymo įstaigų ir 4-ių privačių įmonių vadovams.
  • Baudžiamaisiais įsakymais jau baigti ikiteisminiai tyrimai dėl 6-ių veikų ir 9-ių asmenų, tarp kurių yra juridinis asmuo. Iš viso nuteistiesiems buvo skirta beveik 118 tūkst. eurų baudų, konfiskuota beveik 18 tūkst. eurų.
  • Kaltinamaisiais aktais baigti penki iš pagrindinio tyrimo atskirti ikiteisminiai tyrimai dėl 25 veikų, atlikti 23-jų asmenų atžvilgiu. Kituose tyrimuose sprendimų dar nėra.
  • Atleidžiant nuo atsakomybės pagal laidavimą nutraukti ikiteisminiai tyrimai 9-ių asmenų atžvilgiu.

Vietoj drausminės nuobaudos – solidi išeitinė

Minėtą 2021-ųjų kovą paviešinta, kad į teisėsaugininkų akiratį papuolė Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė, Vilniaus klinikinės ligoninės direktorius Narimantas Markevičius, Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas, Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė, Nemenčinės poliklinikos vyriausiasis gydytojas Olegas Kačanas ir Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius. Vėliau prie įtariamųjų šešeriukės prisijungė ir Jonavos ligoninės direktorius Paulius Vasilavičius.

Visi minėti asmenys iš pareigų pasitraukė savo noru, prieš tai ilgokai gydęsi būtus ar nebūtus negalavimus. Kai kam net išmokėta išeitinė kompensacija už gerus darbo rezultatus.

Šiandien ankstesnėse savo pareigose nebedirba nė vienas iš jų. Tik paskelbusi apie atliekamą tyrimą teisėsauga ligoninių steigėjoms – savivaldybėms – išsiuntė rekomendacijas skirti šiems asmenims drausminę atsakomybę, tačiau tokia galimybe nepasinaudojo nė viena iš savivaldybių. Visi minėti asmenys iš pareigų pasitraukė savo noru, prieš tai ilgokai gydęsi būtus ar nebūtus negalavimus. Kai kam net išmokėta išeitinė kompensacija už gerus darbo rezultatus.

Nemažo rezonanso visuomenėje sulaukė Plungės rajono savivaldybės mero Audriaus Klišonio sprendimas įtariamojo statusą turinčiam A.Martusevičiui išmokėti daugiau nei 28 tūkst. eurų išeitinę kompensaciją. Tokią išlydėtuvių dovaną jis gavo netrukus po to, kai paviešinus jam mestus įtarimus ėmus kyšius, pateikė prašymą atleisti jį iš einamų Plungės ligoninės direktoriaus pareigų neva dėl sveikatos problemų.

Oksanos Šukienės nuotr./Antanas Martusevičius ir Audrius Klišonis
Oksanos Šukienės nuotr./Antanas Martusevičius ir Audrius Klišonis

Vėliau išaiškėjus, kad tokia solidi išeitinė jam buvo skirta neteisėtai, ligoninė teisminiu keliu siekė susigrąžinti pusę šios sumos, tačiau pralaimėjo net dviejuose teismuose. Pats A.Martusevičius, prašomas pinigus grąžinti geranoriškai, irgi nesutiko to padaryti, be to, netrukus buvo įdarbintas mero A.Klišonio šeimos klinikoje echoskopuotoju, kur dirba iki šiol.

Į teisiamųjų suolą – dėl bilietų į festivalį ir į krepšinio varžybas

Šiuo metu ikiteisminiai tyrimai jau baigti visų minėtų įtarimų sulaukusių gydymo įstaigų vadovų atžvilgiu, dalis bylų išnagrinėtos ir paskirtos bausmės, kita dalis tebenagrinėjamos. Paviešinti teisiamųjų pečius prispaudę kaltinimai išryškino tam tikras schemas, kaip kai kuriose gydymo įstaigose būdavo apeinami viešųjų pirkimų reikalavimai, siekiant asmeninės naudos.

Ne visais atvejais gydymo įstaigų vadovai į teisiamųjų suolą sėdo dėl piniginių kyšių. Kai kurie nemalonės sulaukė dėl gerokai kuklesnių dovanų, kuriomis siekta atsidėkoti už nekuklius – šimtų tūkstančių ar net milijonų eurų vertės – pirkimus.

Visai neseniai Vilniaus apygardos teisme išnagrinėta dabar jau buvusio Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktoriaus Narimanto Markevičiaus ir medicinine įranga prekiaujančios UAB „Viva Medical“ darbuotojo Rolando Žilinsko baudžiamoji byla.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dr. Narimantas Markevičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Dr. Narimantas Markevičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius

Kaip matyti iš bylos medžiagos, N.Markevičius savo darbo kabinete 2020 m. kovo 6 d. iš R.Žilinsko paėmė 100 eurų vertės bilietą į festivalį ir 38-ių eurų vertės dvi krepšinio klubo narystės korteles.

Teisme N.Markevičius sakė priėmęs šias dovanas kaip draugiškumo išraišką. Teisme jis tikino, kad susitikimo su seniai pažįstamu R.Žilinsku metu kalbos apie ligoninės planuojamus viešuosius pirkimus nebuvo ir negalėjo būti, nes jis kaip įstaigos direktorius esą nei teoriškai, nei praktiškai viešiesiems pirkimams neturėjo jokios įtakos. Ką pirkti, spręsdavo Gydymo taryba.

N.Markevičius nurodė Gydymo tarybos veikloje nedalyvavęs, tačiau neslėpė dažnai susitikdavęs su medicinine įranga prekiaujančių įmonių atstovais – tiesiog domėjęsis, kokia įranga siūloma, kas naujo rinkoje ir pan.

„...lovas galima planuoti 90 procentų“

Tačiau direktoriaus kabinete sumontuota pasiklausymo įranga užfiksavo ką kitą.

Garso įrašas užfiksavo, kad susitikimo metu kalba pasisuko apie ligoninės planuojamas įsigyti lovas. R.Žilinskas pristatė jo atstovaujamos įmonės parduodamas lovas, jų kainą ir privalumus. Išklausęs tai N.Markevičius atsakė, kad „lovas galima planuoti 90 procentų“. Vėliau paėmė svečio jam paduotą elektromiografo komercinį pasiūlymą, jį pavartęs ir tarstelėjęs, kad tinka „va kaina šita“ ir kad „kol kas šita, va viskas tinka“, pasiūlė jį nunešti skyriaus vedėjai, kuri rengs prietaiso pirkimo specifikaciją.

Vėliau R.Žilinskas direktoriaus teiravosi apie naujo ligoninės korpuso statybas ir tam korpusui planuojamą pirkti įrangą. Direktorius atsakė, kad dar anksti apie tai kalbėti. Esą kai prasidės statybos, „tada turėsim pokalbį“.

„Gerai, žiūrėkit, tai liuks, sutariam tada dėl dviejų dalykų tikrai, o kitus galėsim ramiai pasitarti“, – baigdamas susitikimą užtvirtino N.Markevičius.

Šis pokalbis pasiklausymo įranga buvo užfiksuotas atsitiktinai, teisėsaugai atliekant kitą tyrimą, kuris pradėtas įtarus, jog N.Markevičius iš savo pacientų prieš suplanuotas operacijas reikalauja ir priima kyšius.

Įtarimai pasitvirtino, 2022 metų kovo mėnesį teismas N.Markevičių nuteisė 47 900 eurų bauda. Dėl to iš jo buvo atimta kraujagyslių chirurgo licencija.

O už priimtą kvietimą į festivalį ir dvi krepšinio klubo korteles kitu teismo sprendimu jam skirta 20-ies tūkst. eurų bauda, R.Žilinskui – 15-os tūkst. eurų bauda.

Abu nuteistieji šį Vilniaus apygardos teismo sprendimą apskundė, motyvuodami tuo, kad bilieto į festivalį ir krepšinio klubo narystės kortelių negalima laikyti kyšiu bei kad šiomis dovanomis esą jokiu būdu nesiekta daryti įtakos viešiesiems pirkimams.

Tuo tarpu Baudžiamasis kodeksas kyšį apibrėžia kaip bet kokios turtinės ar asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui forma išreikštą neteisėtą ar nepagrįstą atlygį už pageidaujamą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus.

Nusikaltimo aplinkybes toliau aiškinsis Lietuvos apeliacinis teismas.

Antroje dalyje skaitykite: Viešųjų pirkimų ypatumai: pagalba rengiant konkursus ir padėkos už „teisingą“ jų baigtį

Publikacijų ciklą „Korupcija medicinoje: teisėsaugos veiksmai ir savireguliacija“ iš dalies remia Medijų rėmimo fondas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis