Tam, jog surastų odos vėžį, specialistai pasitelkia vadinamąsias terahercų (THz) bangas. Jos elektromagnetiniame spektre patenka tarp infraraudonųjų spindulių (naudojamų nuotolinio valdymo pulteliuose) ir mikrobangų.
Šiomis bangomis nuskenavus paciento odą, galima tiksliau nustatyti naviko mastą.
Kaip aiškina Voriko universiteto profesorė Emma MacPherson, THz bangos yra „milijoną kartų mažesnio dažnio nei rentgeno spinduliai, todėl tai tikrai saugu ir tikrai jautru subtiliems vandens koncentracijos pokyčiams“.
Kaip žinia, sergant odos vėžiu, vandens kiekis pažeistoje odoje, palyginti su sveika oda aplink ją, skiriasi.
Tyrimo metu THz bangas gaminanti mašina yra pritvirtinama prie roboto rankos. Spinduliais nuskenavus tam tikrą odos sritį, nustatomas vėžio mastas.
Šiuo metu klinikinėje praktikoje chirurgas, remdamasis ilgamete patirtimi, kiek odos išpjauti, nusprendžia iš akies.
Visgi, jei naujasis metodas pasirodytų veiksmingas, gydytojai galėtų pirmiausia nuskaityti vėžį ir tiksliai žinoti, kur pjauti. Tai galėtų pagreitinti procesą ir padėti išsaugoti kuo daugiau sveikos odos.
Šiuo metu atliekami ankstyvi tyrimai su pacientais. Be vėžio, tą patį metodą būtų galima pasitelkti ir gydant tokias odos ligas kaip egzema. Specialistai išanalizuotų odą ir tiksliai nustatytų tinkamą gydymo kursą.
Jei viskas klostysis gerai, po 5-erių metų bet kuris odos vėžiu sergantis pacientas galės atlikti THz skenavimą taip, kaip pacientas, kuriam lūžęs kaulas, šiuo metu būna peršviečiamas rentgenu.