Žvėriena yra rizikingas produktas, nes žvėrys gali sirgti pavojingomis parazitinėmis ir infekcinėmis ligomis, kurios pavojingos ir žmonėms. Lietuvoje populiari šerniena turi būti tikrinama dėl afrikinio kiaulių maro ir trichineliozės. Trichineliozė – pavojinga žmonėms, todėl privaloma tirti visus maistui naudojamus šernus ir barsukus, įskaitant ir žuvusius autoįvykiuose. Šiemet trichineliozės atvejai nustatyti net 31 Lietuvos rajone, rašoma VMVT pranešime žiniasklaidai.
Kaip tinkamai laikyti ir paruošti žvėrieną?
Jei turite žvėrienos ir ketinate ją ruošti, VMVT specialistai primena, kad svarbu įvertinti jos šviežumą – mėsa turi būti elastinga, tvirta ir neturėti nemalonaus kvapo. Taip pat būtina žvėrieną termiškai apdoroti – mėsą reikia gerai iškepti arba išvirti iki ne žemesnės kaip 70°C temperatūros.
Jei žvėrieną šaldysite, svarbu laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kad išsaugotumėte mėsos kokybę:
- Greitas užšaldymas: kuo greičiau mėsa bus užšaldyta, tuo mažiau bus pažeistos jos struktūra ir geriau išliks skonis bei maistinės medžiagos. Tinkamiausia temperatūra šaldymui yra -18°C ir žemesnė.
- Tinkama pakuotė: prieš šaldymą mėsą reikia sandariai supakuoti į vakuuminį maišelį arba maistinę plėvelę bei rekomenduojama ant pakuotės nurodyti, kokios rūšies žvėriena tai yra, kada buvo sumedžiota ir užšaldyta.
Mėsą reikia gerai iškepti arba išvirti iki ne žemesnės kaip 70°C temperatūros.
- Laikymo trukmė: žvėrieną šaldiklyje saugu laikyti nuo 6 iki 12 mėnesių.
- Atitirpinimas: atitirpinti mėsą rekomenduojama šaldytuve, tačiau svarbiausia - ne kambario temperatūroje. Atitirpintos mėsos nebegalima pakartotinai užšaldyti.
Norint mėgautis žvėriena be rizikos, būtina laikytis visų saugos reikalavimų – tikrinti jos kilmę, kokybę, tinkamai ją laikyti bei paruošti. Žinios ir tinkamas žvėrienos paruošimas ne tik išsaugos jos skonines savybes, bet ir užtikrins jūsų bei artimųjų sveikatą.