Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga, rašoma Žemės ūkio ministerijos pranešime. Maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui. Virusas perduodamas tiesioginio ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir pan.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad siekiant išvengti AKM išplitimo kiaulių ūkiuose, ypač svarbu laikytis biologinės saugos reikalavimų kiaulių laikymo vietose.
Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Šia liga žmogus nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Tačiau tokią mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina, kad Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.
Dėl afrikinio kiaulių maro patirti nuostoliai – didžiuliai. Kiaulių laikytojams, kurie valdžios institucijos nurodymu vykdė priverstines AKM prevencijos arba AKM židinio likvidavimo priemones ir patyrė papildomas išlaidas ar nuostolius, per 2013–2015 m. buvo išmokėta daugiau nei 1,7 mln. eurų kompensacijų.
Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos duomenimis, profesionalūs augintojai per aštuonis mėnesius iki birželio 1 d. dėl kiaulių supirkimo kainų skirtumo III buferinėje zonoje patyrė beveik 400 000 eurų dydžio nuostolius.