Jungtinės Tautos perspėja, kad ši grybelio atmaina gali kelti grėsmę bananų tiekimui visame pasaulyje, o Lotynų Amerikos ūkininkai jau imasi žingsnių, norėdami užkirsti kelią galimai žalai.
Bananų pramonė jau yra išgyvenusi keletą smūgių. Štai XX a. septintajame dešimtmetyje dėl ligų išnyko tuo metu populiariausia bananų rūšis „Gros Michel“, ir augintojai pradėjo auginti alternatyvą jai – bananus „Cavendish“. Deja, pakaitalas „Cavendish“ šiuo metu neegzistuoja.
Paskaičiuota, kad amerikiečiai bananų kasmet suvartoja daugiau negu obuolių ir apelsinų kartu sudėjus ir yra didžiausi šių vaisių mėgėjai pasaulyje. Kiekvienais metais JAV pasaulinėje bananų rinkoje įsigyja šių vaisių daugiau negu už 7 mlrd. dolerių.
Kiekvienais metais JAV pasaulinėje bananų rinkoje įsigyja šių vaisių daugiau negu už 7 mlrd. dolerių.
„Nieko neturime, kas galėtų pakeisti „Cavendish“, – sako Nyderlanduose esančio Vageningeno universiteto tyrėja Gerta Kema, užsiimanti bananų ligų analize.
Ji teigia, kad didžiulė problema yra ta, jog ilgus dešimtmečius pasaulyje dominavo viena, o ne kelios pagrindinės bananų rūšys.
Nors pasaulyje auga daugiau negu 1000 bananų rūšių, dauguma jų yra arba vartojamos vietoje, arba visiškai nevalgomos. Norėdami padidinti savo pelnus, bananų augintojai stengiasi auginti tik vieną bananų rūšį, kuri galėtų konkuruoti visose pasaulio šalyse.
Iki XX a. septintojo dešimtmečio tokia rūšis ir buvo minėtoji „Gros Michel“, kurią išnaikino Panamos liga.