Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dvejopos kokybės maisto produktai: EK pataria, kaip geriau kovoti su nesąžininga praktika

Antradienį Europos Komisija paskelbė gaires dėl ES maisto ir vartotojų apsaugos teisės aktų taikymo dvejopos kokybės produktų atveju, kaip buvo pranešta Komisijos Pirmininko J.-C. Junckerio šių metų kalboje apie Sąjungos padėtį.
Jeanas-Claude'as Junckeris
Jeanas-Claude'as Junckeris / „Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr.

Šios gairės nacionalinės valdžios institucijoms padės nustatyti, ar įmonė, skirtingose šalyse parduodama dvejopos kokybės produktus, pažeidžia ES teisės aktus.

„Niekad nesutiksiu su tuo, kad vienose Europos šalyse žmonėms būtų parduodami prastesnės kokybės maisto produktai nei kitose, nors pakuotės ir prekės ženklai vienodi. Dabar turime suteikti nacionalinės valdžios institucijoms svaresnių priemonių šiai neteisėtai praktikai nutraukti, kad ir kur ji būtų taikoma“, – kalboje apie Sąjungos padėtį pabrėžė EK pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris (Žanas-Klodas Junkeris).

Du skirtingus produktus pateikiant toje pačioje pakuotėje klaidinami vartotojai ir tai yra nesąžininga.

„Du skirtingus produktus pateikiant toje pačioje pakuotėje klaidinami vartotojai ir tai yra nesąžininga. Ši problema aiškiai parodo, kad tarpvalstybines problemas galima išspręsti tik bendradarbiaujant ES lygmeniu. Valstybėms narėms, veikiančioms paskirai, pernelyg ilgai nepavyko rasti tinkamo būdo šiai negandai pašalinti. Esu pasiryžusi nutraukti šią pagal ES teisę draudžiamą praktiką ir užtikrinti, kad visi vartotojai būtų vertinami vienodai“, – sakė už teisingumą, vartotojų reikalus ir lyčių lygybę atsakinga EL narė Vera Jourova.

Gairėse pateikiamas atitinkamų ES maisto ir vartotojų apsaugos teisės aktuose nustatytų reikalavimų sąrašas, kuriuo valdžios institucijos turi remtis nagrinėdamos galimus dvejopos produkto kokybės atvejus (gairėse šie reikalavimai taip pat paaiškinami): informacijos apie maistą reglamente, pagal kurį reikalaujama, kad vartotojams apie konkretų maisto produktą būtų pateikiama teisinga ir pakankama informacija, pvz., maisto produktų etiketėse privaloma nurodyti visas produkto sudėtines dalis; Nesąžiningos komercinės veiklos direktyvoje, pagal kurią draudžiama nesąžininga komercinė veikla, pvz., skirtingus produktus pateikti toje pačioje pakuotėje taip, kad vartotojas gali būti suklaidintas.

Remiantis šiais teisės aktais, gairėse nacionalinėms vartotojų apsaugos ir už maisto produktus atsakingoms institucijoms nurodomi nuoseklūs etapai, skirti nustatyti, ar gamintojai pažeidė šiuos teisės aktus. Jei pažeidimas yra tarpvalstybinio pobūdžio, vartotojų apsaugos institucijos su juo susijusias problemas gali spręsti Europos lygmeniu per Bendradarbiavimo vartotojų apsaugos srityje tinklą.

Už tai, kad įmonės laikytųsi ES teisės aktų, atsako nacionalinės vartotojų apsaugos ir už maisto produktus atsakingos institucijos. Vis dėlto Europos Komisija yra įsipareigojusi joms padėti šiomis gairėmis ir kitomis priemonėmis.

Kiti Komisijos veiksmai

Kartu su šiomis gairėmis Komisija šiuo metu rengia metodiką, kurią taikant būtų galima pagerinti maisto produktų lyginamuosius tyrimus ir valstybės narės šį klausimą galėtų aptarti turėdamos bendrą tvirtą mokslinį pagrindą. Šiai metodikai parengti Komisija Jungtinių tyrimų centrui (JRC) skyrė 1 mln. eurų.

Komisija taip pat finansuoja tolesnę veiklą, susijusią su įrodymų rinkimu ir teisės aktų vykdymo užtikrinimu: valstybės narės gali paprašyti tyrimų ar vykdymo užtikrinimo veiksmų finansavimo (iš viso numatyta 1 mln. eurų).

Komisija pradėjo dialogą su gamintojais ir prekės ženklų asociacijomis, kurie įsipareigojo jau šį rudenį parengti elgesio kodeksą.

Spalio 13 d. Komisija dalyvaus Europos aukšto lygio ministrų susitikime vartotojų klausimais dvejopos maisto produktų kokybės tema, kurį Bratislavoje surengs Slovakijos ir Čekijos vyriausybės. Be to, Komisija rugsėjo ir lapkričio mėn. surengs kelis praktinius seminarus su vartotojų apsaugos ir maisto saugos institucijomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?