Šaltuoju sezonu jie prekiauja šakniavaisiais ir raugintomis daržovėmis, pavasarį – žalumynais. Nors ekologiškos produkcijos gerbėjai šių jau dairosi parduotuvių lentynose, ūkininkai sako, kad ekologiškų pomidorų ir agurkų teks palūkėti bent iki birželio pabaigos.
Toks gamtos ciklas, o jie ištikimi daržovių sezoniškumui.
„Nieko dirbtinai neankstiname, neskatiname augalų trąšomis, todėl ir jų skoninės savybės intensyvesnės. Nuolatiniai mūsų pirkėjai tą žino, todėl ištikimi mūsų daržovėms“, – sako 20 ha specializuotame ekologinės daržininkystės ūkyje šeimininkaujantys A. ir D.Giedrikai.
Augina jau antrai ekologiškų produktų valgytojų kartai
Nuo vasario vidurio daigelius šildomame šiltnamyje sėjančių, persodinančių ir rimtesnius pavasario darbus planuojančių ūkininkų darbymetis jau įsibėgėjo.
„Pradėję kurti ekologinį ūkį miegodavome su žmona per parą ne daugiau dviejų valandų. Tai buvo mūsų darbas, laisvalaikis ir pomėgis. Kartu su ūkiu augome ir mes, ir mūsų vaikai. Šiandien sūnus jau gelbėja mums, tad ir laiką planuoti lengviau. Nors darbų ūkyje niekad netrūksta”, – tikino A.Giedrikas.
Nepriekaištinga augintojų reputacija ir ištikimų pirkėjų būriu Vilniuje išgarsėję biržiečiai sakosi jau užauginę ne vieną kartą, kuri dabar grįžta jų produkcijos su savo vaikais.
„Jaučiame atsakomybę, mūsų daržoves perka besilaukiančios ir kūdikius auginančios mamos. Ekologiško ūkininko sąžinė yra jo veiklos pamatas, o bendravimas su klientais – dar vienas didelis malonumas”, – sako savo derliaus gėrybės ne tik „Maximai“ vežantis, bet ir du kart per savaitę ir į ekologinius turgelius Vilniuje su žmona išsiruošiantis A.Giedrikas.
Lietuviai vis pageidauja naujovių
Be tradicinių bulvių, morkų, burokėlių, svogūnų ir kopūstų, ūkininkų laukuose auga įvairiausių rūšių salotos ir prieskoniniai žalumynai, kukurūzai ir bulvinės saulėgrąžos, dera didžiosios pupos ir šparaginės pupelės, porai ir ridikėliai, salierai, pastarnokai, moliūgai ir cukinijos ir dar daugybė kitų. Šiltnamiuose noksta pomidorai, kelių rūšių paprikos, baklažanai, kvepia bazilikai.
„Šiais laikais neišgyvensi vien su bulvėmis, morkomis ar burokėliais, nes jų priauginama daug. Pirkėjams reikia platesnio asortimento. Atrodytų, mes jau tikrai daug visko auginame, bet klientai kaskart klausia – ką naujo užauginote šiemet”, – pasakojo A.Giedrikas.
O naujienų ūkininkai vis pažeria: tai artišokų, tai cikorijų ar rėžiukų (rūgštoko skonio prieskoniniais augalais mažais traškiais lapeliais), bandyti norisi ir patiems su žmona. Tiesa, daržovės dera labai skirtingai: vienais metais vienos, kitais – kitos.
Tad įvairovė ūkyje labai praverčia: nebūna tokių metų, kad viskas užaugtų, bet, kai daržovių pusšimtis (taip nurodoma ir sertifikavimo įstaigos „Ekoagros" išduotame sertifikate), pasirinkimo nepritrūkstame.
Ūkį augino ir verslo partnerė
Ne kartą už ekologinę daržininkystę apdovanojimais įvertintas A. ir D. Giedrikų ūkis per tris gyvavimo dešimtmečius išaugo, ūkininkai sako, kad prie to smarkiai prisidėjo ir jų partnerė „Maxima.“
„Ji itin kruopšti ir reikli superkamos produkcijos kokybei, kaip ir mes, tad šiuo klausimu sutarėme ir augome drauge. Pelnę pasitikėjimą, sulaukėme ir palankesnių bendradarbiavimo sąlygų.
Tai vos tik užaugs pavasario žalumynai (salotos, krapai, svogūnlaiškiai ir pan.), suskubsime pildyti prekybos centro lentynų“, – žada pašnekovas.
Pasidomėjus, kokių iššūkių kyla bendradarbiaujant su didžiausiu prekybos centru Lietuvoje, A.Giedrikas sako, kad „Maxima“ stengiasi užtikrinti savo produkcijos vartotojams teikiamą kokybę: „Mums su žmona tai taip pat labai svarbu: geriau užauginsime mažiau, bet kokybiškiau, tad, vertybės sutampa, o tai sujungia bendram darbui.“
Ilgametę partnerę ūkininkas apibūdina, kaip supratingą ir palaikančią jį nelengvame kelyje: „Mūsų partnerė supranta, kad gamta pasitikėti gali ne kasmet, todėl ir nesitiki, kad ekologišką produktą užauginsime viduržiemį. Daugiausiai daržovių į parduotuves tiekiame šiltuoju sezonu“.
Puoselėja ekologiško vartojimo tradicijas
Pasak Ernestos Dapkienės, „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės, populiarėjant sveikai gyvensenai žmonės didesnį dėmesį skiria ir mitybai, todėl auga ekologiškų maisto produktų paklausa.
Vien pernai šviežio ekologiško maisto paklausa padidėjo beveik trečdaliu. Gerokai daugiau nei ankstesniais metais nupirkta ekologiškų vaisių, uogų ir daržovių, vištų kiaušinių, duonos gaminių.
„Pastaraisiais metais fiksuojame, kad kasmet apie 10 proc. išauga ekologiškų prekių pardavimai. Didėjant ekologiškos produkcijos pasiūlai, mažėja šios produkcijos kaina.
Mažėjant skirtumui tarp įprastų ir ekologiškų prekių kainų – aplinkai draugišku būdu pagamintus produktus renkasi vis daugiau pirkėjų.
o, kad net 40 proc. respondentų nurodo, jog dažniausiai renkasi ekologiškus maisto produktus. 61 proc. apklaustų „Maximos“ pirkėjų nurodo, kad dažniausiai perka ekologiškas daržoves ir vaisius, 44 proc. – pieno produktus, 38 proc. – duonos gaminius, 27 proc. – mėsą ir žuvį.
Augantis ekologiškų prekių populiarumas rodo, kad žmonėms rūpi ne tik sveikata, bet ir aplinka, kurioje jie gyvena.
Todėl formuodami „Maximos“ asortimentą, stengiamės plėsti ekologiškų prekių įvairovę. Džiaugiamės, kad didelę dalį ekologiškos produkcijos tiekia Lietuvos gamintojai, kurie vis daugiau dėmesio skiria veiklos tvarumui.“