Tradicija iš kartos į kartą
40 karvių laikanti J.Gailienė per metus pagamina apie 150 000 tonų ekologiško pieno. Gyvulių pašaru pasirūpinti padeda 80 hektarų valdomos žemės - tiek ploto reikia ganykloms ir ekologiškai auginamiems grūdams. „Prieš tai ūkininkavo mano mama. Kiek pamenu, visuomet vengėme sintetinių trąšų, pesticidų, tad ekologija pas mus atsirado natūraliai, tiesiog 2009 metais įteisinome tai, kas faktiškai buvo visuomet“, - apie šeimos tradicijas pasakojo J.Gailienė.
Pagrindinis motyvas ūkininkauti be „chemijos“ – rūpestis vaikų, anūkų sveikata. „Matome, kiek šiais laikais alergijų, kitų autoimuninių ligų, aišku, jas lemia ne vienas faktorius, tačiau mityba – neabejotinai vienas pamatinių sveikos gyvensenos principų“, - kalbėjo pieninkystės ūkį valdanti J. Gailienė.
Pagrindinis motyvas ūkininkauti be „chemijos“ – rūpestis vaikų, anūkų sveikata.
Moteris džiaugiasi, kad nors ekologinis kelias ir sunkesnis, tačiau turint patirties pavyksta pasiekti gerų rezultatų: „Kartais pasižiūri į kitus ūkius – purškia ir purškia pesticidais, o piktžolių daugiau, nei pas mus. Aišku, produkcijos kiekiu mes niekuomet nepakonkuruosim su cheminiais ūkiais, tačiau mūsų prioritetas ne kiekybė, o kokybė“.
Kooperacija leidžia pasiekti vartotojus visoje Lietuvoje
J.Gailienės ūkis nuo 20013 metų priklauso kooperatyvui „Eko Žemaitija“, kuriam ir pristato visą savo pagamintą pieną. „Labai džiaugiuosi kooperatyvo veikla – visi nariai už pieną gauna vienodą atlygį, nepriklausomai nuo parduodamo kiekio. Be to, užtikrinami stabilūs mokėjimai, o tai leido išgyventi įvairias krizes, svyravimus rinkoje“, - patirtimi dalinosi J.Gailienė.
Vis tik svarbiausia, kad iš ekologinių Žemaitijos ūkių supirktas pienas Telšiuose perdirbamas, o gausus pieno produktų asortimentas leidžia pasiekti visos Lietuvos varotojus – nuo turgaviečių iki prekybos centrų „Maxima“, nuo geriausių sostinės restoranų iki darželių.
Ekologiški varškės sūriai, grietinė, varškė, kefyras, jogurtas – tai tik dalis „Eko Žemaitijos“ gaminamo asortimento. Šiuos produktus http://ekozemaitija.lt/ekologiski-pieno-produktai/ įsigiję pirkėjai gali būti užtikrinti, kad visuose gamybos etapuose – nuo pašarų iki pat jų stalo nenaudoti genetiškai modifikuoti organizmai, cheminės tąšos, pesticidai, sintetiniai priedai. Ūkininkė atkreipia dėmesį, kad ekologiškų produktų galiojimas trumpesnis, nes jie kupini gerųjų bakterijų. Pastarųjų nauda žarnyno, o ir viso organizmo sveikatai, jau seniai įrodyta. Tad besirenkantys ekologiškus pieno produktus, ypač raugintus, gali reikšmingai praturtinti savo žarnyno mikrobiotą.
Pasak J.Gailienės, dėl sertifiuotų ekologiškų produktų kokybės ir patikimumo pirkėjai gali būti visiškai ramūs. „Visas procesas yra griežtai reglamentuotas ir kontroliuojamas atsakingų institucijų – vykdomi tiek reguliarūs, tiek neplaniniai patikrinimai. Šiais laikais galimybės patikrinti tokios, kad net jei prieš metus būsi papurškęs pesticidais, ar patręšęs „chemija“, likučiai vis tiek bus surasti“, - pažymėjo Žemaitijos ūkininkė.
Moteris taip pat atkreipė dėmesį, jog skiriasi ir gyvūnų laikymo salygos – ekologiškai ūkininkaujant jiems privalo būti skiriamas didesnis laikymo plotas, šaltuoju metų laiku gyvuliai bent du kartus per savaitę išvedami pasivaikščioti, tvartuose užtikrinama natūrali dienos šviesa, o veršeliai iki pusės metų girdomi motinų pienu.
Viešinimo projekto rėmėjas – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.