„Nors keliose srityse padaryta pažangos, vis dar esama virtinės neišspręstų klausimų. Dėl to buvo nuspręsta atidėti derybas iki kito žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų susitikimo birželį“, – nurodoma ES Tarybos išplatintame pareiškime.
Tris dienas vykusios ministrų ir europarlamentarų derybos dėl bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformos nuo 2023 metų įstrigo dėl įstatymų leidėjų reikalavimo, kad subsidijos taptų „žalesnės“.
Klausimas susijęs su didžiulėmis sumomis. 2021–2027 metų ES biudžete BŽŪP finansuoti numatyti 387 mlrd. eurų – trečdalis viso biudžeto. Iš šios sumos 270 mlrd. eurų numatyta tiesioginei paramai Europos ūkininkams.
Per šios savaitės derybas europarlamentarai tvirtino, kad 30 proc. tiesioginės paramos turi atitekti ūkininkams, dalyvaujantiems griežtai apibrėžtose programose, tausojančiose aplinką.
ES ministrai laikėsi pozicijos, kad šiems ūkininkams turėtų būti skirta 20 proc. paramos, ir pasisakė už tai, kad būtų supaprastinta biurokratija.
„Mums reikia ambicingų tikslų, tačiau jie turi būti įgyvendinami“, – sakė Portugalijos žemės ūkio ministrė Maria do Ceu Antunes trečiadienį, kai prasidėjo derybos.
Europos Parlamento derybininkė Anne Sander iš centro dešiniosios Europos liaudies partijos (EPP) frakcijos penktadienį paragino siekti pusiausvyros.
„Mėginsime susitarti birželį. Visiems reikia prisiimti atsakomybę. Be ekonominio tvarumo nebus aplinkos ir klimato tvarumo“, – sakė jis.