G.Skaistė apie SND akcizą: mokesčių keitimas prasidėjus metams nėra gera praktika

Vyriausybei atsižvelgus į žemdirbių reikalavimus ir siūlant iki 41 euro sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą bei pakeisti žemdirbiams skirto dyzelino lengvatos tvarką, finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad mokesčių pokyčiai prasidėjus metams nėra gera praktika.
Gintarė Skaistė
Gintarė Skaistė / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

„Akcizų grąžinimas į dabar siūlomą lygį biudžeto pajamas sumažintų apie 9,5 mln. eurų (nuo šių metų balandžio iki metų pabaigos – BNS). Vertinant visą biudžeto kontekstą tai nėra turbūt tiek reikšminga suma, kad galėtų labai drastiškai pakeisti bendrą vaizdą. Turbūt tai nėra geroji praktika, kai metų eigoje keičiamas mokestinis reguliavimas“, – žurnalistams trečiadienį sakė G.Skaistė.

„Tuomet, kai įstatymas („žaliojo kuro“ akcizų paketas – BNS) buvo svarstomas, teisės aktas Seime kabojo beveik du metus, todėl norėtųsi visų socialinių partnerių ir visų diskutuojančių pusių įsitraukimo tuomet, kai teisės aktas dar nėra priimtas“, – kalbėjo ministrė.

Vyriausybės kanceliarijos parengtu Akcizų įstatymo pataisų projektu siūloma lengvatinį 41 euro už toną SND akcizą taikyti buitiniams vartotojams namų šildymui, taip pat išpilstytoms į dujų balionus bei verslui naudojant kaip kurą šildymui. Nuo sausio šioms dujoms taikomas 304,1 euro (be PVM) tarifas.

Buitiniams vartotojams papildoma dedamoji prie lengvatinio tarifo sieks 10-11 centų už kubą vietoje 72-80 centų dabar. Dujų balionas, taikant šį akcizą, pabrangs tik 1,04 euro vietoje 7,67 euro šiuo metu. Verslui prie pastoviosios dalies – 41 euro – dar bus skaičiuojama CO2 dedamoji.

Tuo metu lengvatinį dyzelino akcizą – 60 eurų už 1 tūkst. litrų – siūloma leisti naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams, kurie neturi traktorių ar kitos žemės ūkio technikos, bet naudoja kitas transporto priemones.

Skaičiuojama, kad dėl akcizo lengvatos valstybės biudžetas šiemet (nuo balandžio) neteks 9,6 mln. eurų pajamų, o 2025 ir 2026 metais – po 14 mln. eurų.

Valstybės pajamos šiemet sieks 16,98 mlrd. eurų, o išlaidos – 20,6 mlrd. eurų. Deficitas sieks 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų