Savaitgalį ligos židinį VMVT teigia nustačiusi Jurbarko rajono Graužų kaime (Šimkaičių sen.), kur ūkininkas laikė 7 kiaules.
„Kiaulių laikytojas, radęs nugaišusius 2 paršelius, neinformavo VMVT ir juos užkasė, 2 kiaules pardavė gyvulių supirkėjui, o vieną paskerdė savo reikmėms. Patikrinimas pas šį ūkininką atliktas, gavus informacijos, kad ūkininkas neseniai įsigijo 3 paršelius iš Raseinių rajono Pramedžiavos kaimo (Girkalnio sen.) ūkio, kuriame praėjusią savaitę buvo patvirtintas AKM“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.
Jurbarko VMVT tikina atrinkusi nugaišusių paršelių, gyvų kiaulės ir paršelio bei paskerstos kiaulės skerdenų mėginius. Ištyrus juos Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, patvirtinta AKM diagnozė. Ūkyje likę gyvos kiaulės, atkastos paršelių gaišenos ir paskerstų kiaulių skerdenos, anot specialistų, yra sunaikintos, ūkyje vykdomi dezinfekcijos darbai.
Dar vienas AKM židinys patvirtintas Kėdainių r. Krakių žemės ūkio bendrovėje, kur buvo auginamos 898 kiaulės. Tyrimas pradėtas bendrovės atsakingam asmeniui informavus apie 2 staiga nugaišusias paršavedes.
„Kėdainių VMVT inspektoriai nedelsdami nuvyko į kiaulių fermą ir paėmė mėginius ištirti dėl AKM. Diagnozei pasitvirtinus, šiandien pradėtos gaišinti ir saugiai naikinti ūkyje augintos kiaulės. Aplink ligos židinį nustatytos 3 ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos. Atskira veterinarijos gydytojų ir mokslininkų grupė tiria, kaip ligą sukeliantis virusas galėjo patekti į fermą“, – rašoma pranešime.
Nuo metų pradžios Lietuvoje dėl AKM nugaišo ar buvo nugaišinta per 2 tūkst. kiaulių.