K.Navickas: augalininkystės ūkiai dėl pandemijos itin nenukentėjo

Lietuvos augalininkystės ir sodininkystės ūkių pajamos dėl pandemijos smarkiai nekrito, sako žemės ūkio ministras. Išvadą, pasak Kęstučio Navicko, kad sektorius nepriskiriamas prie nukentėjusių, ministerija daro remdamasi oficialia statistika, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir ūkių bei įmonių duomenimis.
Kęstutis Navickas
Kęstutis Navickas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Tuo metu Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovė tikina, kad nukentėjo beveik visi smulkūs augalininkystės ir sodininkystės ūkiai.

„Mes kol kas negauname indikacijų, kad sektorius yra nukentėjęs daugiau, tai yra, apyvartos kritusios daugiau negu 30 proc.“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komitete sakė ministras.

Tačiau jis pabrėžė, kad bus „į tai taip pat reaguojama“.

„Turime nusimatę tam tikrą galimybę į tai atsižvelgti“, – tvirtino ministras. Jis nedetalizavo, kokios valstybės pagalbos galėtų tikėtis sektorius.

Tuo metu asociacijos vadovės Zofijos Cironkienės teigimu, mažiausiai nukentėjo dideli augalininkystės ir sodininkystės ūkiai, o smulkieji nukentėjo beveik visi.

„Kiekvieną dieną laikas mums senka. Smulkūs ūkiai labiausiai nukentėjo, kurių saugyklos nepritaikytos derliaus laikymui. Juose likę po kelias dešimtis tonų daržovių. Yra tik keli didesni ūkiai, kurie derlių apdirbo (vakuumavo), kurių produkcijos likę 2 tūkst. tonų“, – Seimo nariams teigė Z.Cironkienė.

Pasak jos, keliems ūkiams iki 25 hektarų pavyko išvengti didelių nuostolių, jie derlių išpardavė.

„Jie matydami, kad horekos sektorius nebeatsidarys, bet kokia kaina, pigiai bet kam išsipardavė savo produkciją, kad jos nereikėtų sunaikinti, nes saugyklų tie ūkiai neturi“, – sakė Z.Cironkienė.

Tuo metu Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė Vilija Kuliešienė pareiškė, kad prastas arba dėl šalnų negautas sodininkų derlius 2019 metais neleidžia jiems pretenduoti į valstybės paramą.

„Sodininkai 2019 metais patyrė dideles šalnas, todėl buvo mažos apyvartos ir todėl pagal nustatytus kriterijus niekaip neįsitenkame, nes negalime įsirodyti 2019-2020 metų kritimų, nes 2019 metais neturėjome derliaus visai, todėl mums tie kriterijai netinka“, – komitete sakė V.Kuliešienė.

„Valstietis“ Kęstutis Mažeika pareiškė ne vienintelis iš parlamentarų girdintis, kad ūkininkai patyrė didelių nuostolių. Pasak jo, nukentėjo grūdų augintojai, derlių pardavę gerokai pigiau.

„Atrodo, grūdų kaina paskutiniu metu lyg labai didžiulė, bet didžioji dalis ūkininkų grūdus pardavė tada, kai kainos buvo 120–130 eurų. Kai kuriems sąnaudas pasidengė, bet ne visiems“, – posėdyje kalbėjo K.Mažeika.

Žemės ūkio viceministras Paulius Lukševičius pridūrė, kad sektoriaus problemos žinomos ir analizuojamos ir artimiausiu metu bus pateikta išvada ministrui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų