Rudenį prie valdančiosios koalicijos prisišlieję „tvarkiečiai“ Remigijus Žemaitaitis ir Vytautas Kamblevičius siūlo leisti ūkininkams, kurių ūkis įregistruotas Ūkininkų ūkių registre ir kurie teikia kaimo turizmo paslaugas bei turi tradicinių amatininkų sertifikatus, per metus pagaminti ir parduoti iki 1 tūkst. litrų iki 65 laipsnių stiprumo alkoholio.
Socialdarbiečių frakcijos atstovas Petras Čimbaras komitete tvirtino, kad leidimas ūkininkams gaminti naminę degtinę sumažintų nelegalaus alkoholio vartojimą. Pasak jo, tokie ūkininkai bus priversti teikti tik kokybišką produktą, nes jį reikės parduoti.
Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys tikino, kad legaliai gaminti naminę degtinę galėtų labai nedaug ūkininkų.
„Tokių Lietuvoje bus vienetai, nes jiems bus keliamas reikalavimas būti sertifikuoti, kaip tradiciniai amatininkai, tai čia kova su šešėliu būtų ne prie ko. Jeigu būtų leista, turėtume labai labai mažą mastą“, – tvirtino G.Surplys.
Ūkio ministerijos Vidaus prekybos politikos skyriaus vedėja Birutė Janutėnienė sako, kad pataisos prieštarauja valdžios siekiui mažinti alkoholio prieinamumą ir vartojimą. Ji taip pat pabrėžė, kad tai būtų daroma be licencijų.
„Ūkininkai neturėtų jų įsigyti. (...) Nelygios konkurencijos sąlygos“, – komitete teigė Ūkio ministerijos atstovė.
Pasak jos, taip pat nenumatyti tokių stipriųjų gėrimų kokybės bei saugos reikalavimai, baudos už pažeidimus.
„Neaišku, kaip jie būtų pagaminti, ar nekeltų pavojaus žmonių sveikatai ir gyvybei. Baudų jokių jiems (ūkininkams – BNS) nenustatyta“, – aiškino B.Janutėnienė.
Konservatorius Kazys Starkevičius prognozavo, kad didieji alkoholio gamintojai priešinasi leidimui ūkininkams gaminti naminę degtinę. Jis pripažino, kad būdamas žemės ūkio ministru, yra apie tai kalbėjęs su kai kuriais alkoholio verslo atstovais.
Socialdemokratas Algimantas Salamakinas abejoja, ar naminę degtinę įpirks visi jos vartotojai, nes tai bus brangus gėrimas.
„Nepirksite 65 proc. vietoje bambalinio. Nes pažiūrėkite, koks akcizas uždėtas. Tai bus labiau taurusis gėrimas – kaip viskis ar brendis ar dar brangesnis“, – kalbėjo parlamentaras.
Parlamentaras, be kita ko, pažymėjo, kad kai kurie ūkininkai jau yra įsigiję degtinės gamybos įrenginius: „Rūsiuose laiko ir laukia, kada Seimas priims įstatymą“.
Pataisas dėl leidimo ūkininkams gaminti naminę degtinę dar svarstys Ekonomikos komitetas, kuris ir teiks Seimui išvadą.
Sveikatos ministras Aurelijus Veryga kitame – Sveikatos reikalų komitete pareiškė, kad leidimas ūkininkams gaminti naminę degtinę nublokš atgal valdžios jau priimtus „skausmingus sprendimus“ dėl akoholio vartojimo ribojimų.
„Atidarysime pandoros skrynią, kurią vargu ar kas nors sugebės suvaldyti. (...) Tai prieštarauja iš esmės viskam (...) ir bendrai mūsų pradėtai alkoholio kontrolės politikai valstybėje. (...) Priėmėm sudėtingai skausmingus sprendimus, tai šis sprendimas mus grąžintų atgal“, – komiteto nariams aiškino A.Veryga.
Ministro skaičiavimais, jeigu ūkininkas per metus degustacijai ir pardavimui pagamintų 1 tūkst. litrų degtinės, kasdien 3 litrai būtų išgerti per degustacijas arba parduoti.