„Situacija Lenkijos obuolių rinkoje yra pakankamai sudėtinga“, – „Financial Times“ cituoja EUROSAD eksporto specialistę Anną Staszewską. Organizacija vienija per 30 ūkių ir per 700 hektarų sodų. „Lenkijos augintojai smarkiai nukentėjo nuo Rusijos embargo“, – sako A.Staszewska.
Derlius – aukštyn, kainos – žemyn
Viena vertus, geras derlius yra sėkmė. Bet kita vertus – tai bus didelis iššūkis Lenkijos ūkininkams, – sakė G.Rykaczewskis.
Po to, kai Briuselis reagavo į Rusijos veiksmus Kryme ir įvedė prekybos sankcijas Rusijai, Maskva uždraudė vaisių ir daržovių importą iš ES, taip nubraukdama daugiau nei pusę lenkiškų obuolių eksporto ir maždaug penktadalį apskritai visos produkcijos.
O šiais metais, kaip prognozuoja Lenkijos statistikos agentūra, derlius bus 10 proc. didesnis nei praėjusiais metais, ir gali būti nuskintas rekordinis kiekis obuolių – 3,5 mln. tonų. O tai obuolių kainas nustums į dar neregėtas žemumas.
Ūkininkams tai skausminga žinia, nes Lenkija išaugina trečdalį visų obuolių derliaus Europoje. „Viena vertus, geras derlius yra sėkmė. – sako banko „Zachodni WBK“ maisto ir žemės ūkio rinkos analitikas Grzergorzas Rykaczewskis. – Bet kita vertus, tai bus didelis iššūkis Lenkijos ūkininkams. Šiuo metu yra tokia situacija, kad rinkoje uždirbti yra neįmanoma“.
Penktadaliu pigiau nei pernai
Birželį kilogramas desertinių obuolių Lenkijos rinkoje kainavo vieną zlotą. Pramoniniam naudojimui – sulčių ar sidro gamybai – naudojami obuoliai tebuvo verti 0,23 zloto už kilogramą. O tai yra 20 proc. mažiau nei praėjusiais metais ir net puse kainos mažiau nei 2011 m.
„Jaučiamės blogai dėl šios situacijos. – prisipažino „Fresh Fruit Services“ savininkas Marcinas Hermanowiczius. – Jeigu situacija ir toliau išliks tokia pati, obuolių kainos išliks labai žemos, ir ūkininkai pradės bankrutuoti“.
„Financial Times“ primena, kad Lenkija buvo viena iš tų šalių, kurios garsiai reikalavo pratęsti sankcijas Rusijai, nors Graikija, Italija ir Vengrija jau nebuvo tokios griežtos. Tiesa, Lenkijos vyriausybė paskelbė kampaniją valgyti obuolius „prieš Putiną“ ir taip padidinti vidaus vartojimą, tačiau paklausa liko panaši kaip ir anksčiau.
ES pagalbos programos, kurios leido supirkti obuolius ir po to juos išdalinti nemokamai, vis dėl to neatsvėrė Rusijos rinkos praradimo. Tiesa, lenkai rado naujų rinkų savo obuoliams, tačiau paklausa ten išlieka maža.
Buvo prisitaikę prie rusų skonio
Be to, Lenkijos augintojai žinojo rusų skonį, todėl buvo prie to prisitaikę, augindavo tik tam tikras rūšis. „Pakeisti rūšis užima laiko ir daug kainuoja. O žemos kainos reiškia mažiau pinigų investicijoms“, – paaiškino asociacijos vadovas.
„Kitą sezoną kainos, ko gero, kris dar labiau. Taigi panašu, kad dauguma ūkininkų neinvestuos į sodus“, – įsitikinęs G.Rykaczewskis.