Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Lietuva parengė priemonių planą kovai su afrikiniu kiaulių maru

Kovai su afrikiniu kiaulių maru suvienijusi kaimynines valstybes Lietuva atliko savo namų darbus. Žemės ūkio ministerija pristatė parengtą prevencijos ir kontrolės priemonių programą, kurį turėtų suvaldyti situaciją. Ši programa bus suderinta su Latvija, Estija ir Lenkija, o vėliau nusiųsta Europos Komisijai. Iš viso yra išskirtos trys priemonių grupės: prevencijos ir kontrolės priemonės, parama smulkiajam ūkiui, mobili naikinimo komanda.
Kiaulės
Kiaulės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

 „Žemės ūkio ministerijai rūpi, kad smulkūs ūkiai, kurie  priversti atsisakyti kiaulių auginimo galėtų ne tik gauti kompensaciją, bet ir  kuo paprasčiau ir lengviau pereiti prie kitokios žemės ūkio veiklos. Derėsimės dėl papildomo Europos Komisijos finansavimo, kad galėtume kompensuoti nuostolius patyrusiems kaimo žmonėms“, – kalbėjo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.   

Šiandien patiriama daug išlaidų, tačiau gaunama tik nedidelę dalį kompensacijos.

Šiandien patiriama daug išlaidų, tačiau gaunama tik nedidelę dalį kompensacijos.  Parengtoje priemonių programoje siūloma skirti lėšas: dezinfekcijai, šernų populiacijos mažinimui, moksliniams tyrimams ir paramai smulkiajam verslui.

Daugiausia dėmesio bus skiriama dezinfekavimo įrangos įsigijimui, laboratoriniams tyrimams, buferinės zonos įrengimui ir jos priežiūrai, mobiliosios šalutinių gyvūninių produktų deginimo įrangos įsigijimui, AKM židinyje patirtiems nuostolių kompensavimui, informacinei sklaidai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Virginija Baltraitienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Virginija Baltraitienė

Taip pat siūloma visose programos šalyse (Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje) organizuoti mobilių laboratorijų įsigijimą, kurios būtų aprūpintos reikiama įranga AKM diagnozei atlikti. Ne mažiau svarbu  yra paskatinti mokslininkus, kad jie skirtų daugiau dėmesio šio viruso tyrinėjimui.

Reikalingi išsamesni  moksliniai tyrimai ir tinkama įranga, kad galėtume užkirsti kelią šio viruso plitimui ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, – teigė J.Milius.

„Afrikinis kiaulių maras – tai itin pavojingas virusas, apie kurį šiandien nedaug žinome. Reikalingi išsamesni  moksliniai tyrimai ir tinkama įranga, kad galėtume užkirsti kelią šio viruso plitimui ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje“, – pažymėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius  Jonas Milius.

Ketinama kreiptis į Europos Komisiją dėl 100 proc. patiriamų nuostolių ir išlaidų kompensavimo. Išskyrus atvejus, kai ketinama pereiti prie kitokios žemės ūkio veiklos, tuomet bus prašoma kompensuoti iki 70 proc. išlaidų.

 Lietuva savo parengtą priemonių programą ketina artimiausiu metu pristatyti partneriams iš kaimyninių valstybių.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jonas Milius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jonas Milius

Afrikinis kiaulių maras (AKM) – ypač pavojinga virusinė naminių kiaulių ir šernų liga.  Šio viruso  pažabojimas rūpi ne tik Lietuvai, bet taip pat ir Latvijai, Estijai bei Lenkijai. Dar praėjusią savaitę visos keturios valstybės priėmė bendrą poziciją kreiptis į Europos Komisiją dėl pagalbos kovojant su afrikiniu kiaulių maru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas