Lietuviškų grikių derlius bus mažesnis, bet kainų tai nepaveiks

Prasidėjus šių metų grikių derliaus nuėmimui prognozuojama, kad jis bus mažesnis nei vidutiniškas. Nors Lietuvoje užaugintų ekologiškų ir chemizuotų grikių kaina skiriasi perpus ar daugiau, derlius poveikio kainai neturi.
Grikiai
Grikiai / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Derliaus – 30 proc. mažiau

„Kaip ir visi augalai, taip ir grikiai, šiemet yra nukentėję nuo sausros, todėl prognozuojame, kad derlius bus mažesnis nei vidutiniškai būna Lietuvoje. (...) Kviečių ir kitų augalų derlius šįmet yra apie 30 proc. mažesnis nei pastarųjų 5 metų vidurkis. Su grikiais bus lygiai tas pats“, – 15min sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aušrys Macijauskas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aušrys Macijauskas

Tačiau, jo teigimu, lietuviškų grikių derlius neturi įtakos rinkos kainai.

„Grūdų kaina Lietuvoje nepriklauso nuo jų derliaus – kiekio. Absoliučiai nėra jokio ryšio tarp kainos ir grūdų kiekio. Kaina priklauso tik nuo pasaulinio kainų lygio ir tendencijos“, – aiškino asociacijos pirmininkas.

Jokio skirtumo, kiek grūdų turime Lietuvoje. Kaina priklauso tik nuo pasaulinio kainų lygio ir tendencijos, – teigė A.Macijauskas.

Neseniai 15min lankėsi įmonėje „Ekofrisa“, kuri superka ir perdirba grudus. Įmonės kokybės vadovė Laima Petraitienė pasakojo, kad grikių kainą reguliuoja Rusija.

„Rusijos rinka tokia didelė, kad ji reguliuoja bendrą grikių kainą. Dėl to, kad šiemet Rusijoje geras grikių derlius, jų kaina krenta neišvengiamai. Šiemet tiek ekologiškų, tiek paprastų grikių kaina yra žemesnė nei pernai“, – sakė ji.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./UAB „Ekofrisa“ kokybės vadovė Laima Petraitienė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./UAB „Ekofrisa“ kokybės vadovė Laima Petraitienė

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas tam pritarė tik iš dalies.

„Gal šiek tiek grikių kaina priklauso ir nuo jų derliaus Rusijoje, bet jie tikrai nereguliuoja. Žinoma, kai ten derlius būna geras, kaina sumažėja. Lietuva, kaip gamintojas, niekaip nedaro įtakos kainai“, – pabrėžė pašnekovas.

Beveik viską eksportuoja

A.Macijauskas pažymėjo, kad beveik visi Lietuvoje užauginti grūdai eksportuojami. Taip pat ir grikiai.

„90 proc. savo išauginamų grūdų, taip pat ir grikių, eksportuojame. Tų 10 proc. lietuviškų grūdų pakanka padengti visą šalies rinką. Gerais metais užauginame 6 mln. tonų grūdų, kai maistui mums reikia 300 tūkst.“, – skaičius vardijo jis.

90 proc. savo išauginamų grūdų, taip pat ir grikių, eksportuojame, – sakė A.Macijauskas.

Tai, kad didžiąją dalį produkcijos eksportuoja ir „Ekofrisa“, patvirtino įmonės kokybės vadovė L.Petraitienė. Ji išskyrė, kad trečdalis būtent ekologiškai užaugintų grikių lieka Lietuvoje.

„Lietuvoje lieka maždaug trečdalis produkcijos – tiek šiai dienai lietuviai nori valgyti lietuviškų, ekologiškų grikių. Likusią produkto dalį eksportuojame į Latviją, Prancūzija, Vokietija, Graikija. Pavyzdžiui, Latvijoje dengiame apie 10-20 proc. ekologinių grikių rinkos“, – sakė L.Petraitienė.

Paprasti grikiai paklausesni

„Ekofrisa“ perdirba ir gamina tiek ekologiškas, tiek paprastas kruopas. Šiuo metu ekologiška produkcija sudaro 10 proc. visos gaminamos produkcijos.

„Per metus superkame 10 tūkst. tonų paprastos ir 1 tūkst. ekologiškos žaliavos“, – vardijo pašnekovė.

Ji pasakojo, kuo skiriasi paprasti ir ekologiški grūdai.

„Paprastas produktas iš principo turi būti saugus ir atitikti privalomuosius reikalavimus – neviršyti Europos Sąjungos reglamentuose nustatytų normatyvų. Pavyzdžiui, pesticido kiekio, mikotoksinų, sunkiųjų metalų. Tuo tarpu ekologiškuose produktuose pesticidų likučių neturi būti. Absoliučiai jokių teršalų“, – aiškino kokybės vadovė.

Tuo tarpu ekologijoje pesticidų likučių neturi būti. Absoliučiai jokių teršalų – jų turi būti nulis, – teigė L.Petraitienė.

L. Petraitienė atskleidė, kad paprastų grikių supirkimo kaina siekia 200 eurų už toną, o ekologiškų – iki 100 eurų daugiau.

„Scanpix“/ „PantherMedia“ nuotr./Grikiai (kairėje – nekepinti)
„Scanpix“/ „PantherMedia“ nuotr./Grikiai (kairėje – nekepinti)

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininko teigimu, visgi didžioji dalis lietuvių renkasi neekologiškus grikius, nes šie pigesni.

„Ekologiški produktai Lietuvoje galbūt ir yra populiarūs, bet jų paklausa labai nedidelė, nes žmonėms lemiamą įtaką visgi daro kaina pasirinkimo momentu. Lentynose matydami produktus, dauguma renkasi pigesnius. Kaip ir visų produktų, kainų skirtumas gali svyruoti nuo 50 proc. iki dvigubos – 100 proc.“, – 15min teigė jis.

A.Macijauskas: lietuviškų grikių kokybė geresnė

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas sakė, kad lietuviškų grūdų kokybė yra aukšta, jie paklausūs užsienyje.

„Lietuvoje auginamų grikių kokybė be abejonės skiriasi nuo auginamų Rusijoje. Lietuvoje jų kokybė yra žymiai aukštesnė. Rusijoje niekas nekontroliuoja, kokios technologijos yra taikomos, kokiais cheminiais aparatais yra apdoroti tie grikiai, kokiomis trąšomis trešti. O Lietuvoje yra labai griežta kontrolė“, – tikino A.Macijauskas.

Ekologinius ūkius sertifikuoja ir tikrina viešosiji įstaiga „Ekoagros“. Įstagos skyriaus, atsakingo už pirmines ekologinės gamybos sertifikavimą ir kontrolę, vadovas Virginijus Masionis aiškino, kad tiek ekologinių, tiek chemizuotų grikių nokinimui ir brandinimui draudžiama naudoti pesticidą glifosatą.

„Šiuo metu uždrausta grikių nokinimui ir brandinimui naudoti glifosatą. Dirvos, piktžolių kontrolei, jis leidžiamas naudoti, bet ant pačio produkto naudoti draudžiama“, – teigė jis.

„Ekoagros“ darbuotojai per metus bent kartą vyksta į ekologinius ūkius, kur tikrina, kad juose nebūtų neleistinų ekologiniai gamybai medžiagų: pesticidų, chemikalų, glifosato.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Virginijus Masionis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Virginijus Masionis

Ūkiai jau tikrinami

Prasidėjus šių metų grikių derliaus nuėmimui, jau tikrinama, ar grikiuose nėra herbicido glifosato likučių.

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba informavo, kad remiantis kelių praėjusių metų kontrolės duomenimis, glifosato likučių grikiuose nustatoma dažniausiai, lyginant su kitomis grūdinėmis kultūromis.

Viršijančių normas glifosato likučių 2016 m. buvo rasta 2 ekologiškų bei 2 įprastinės kokybės grikių mėginiuose, 2017 m. – 2 įprastų grikių mėginiuose.

Kelionę į įmonę „Ekofrisa“ apmokėjo „Ekoagros“. Straipsnio turiniui įtakos tai neturėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis