„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
01 23 /01 24 00:56

Traktoriai ir miškavežiai užplūdo Vilniaus centrą: visi netilpo, daugiau nebeįleis

Lietuvos žemdirbiams tęsiant sausio pradžioje pradėtą protesto akciją, antradienį į Vilniaus centrą iš visos Lietuvos važiuoja šimtai traktorių bei miškavežių. 10 valandą ryto pirmieji traktoriai jau buvo Vilniuje ir netrukus užpildė pagrindines gatves. Sostinės centre protesto akcija truks tris dienas, eismas bus smarkiai ribojamas. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad Vyriausybė jau taiso klaidas.
VIDEO: Vilnių šturmuojantys ūkininkai: esame nusiteikę taikiai, bet jei reikės, imsimės veiksmų
VIDEO: Skaitytojo video: ūkininkų traktoriai apsukinėjami Goštauto gatvėje
VIDEO: Ūkininkų kolona rieda į Vilniaus centrą: vėliavos, plakatai ir raginimai valdžiai išklausyti
Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Nuotraukos: Vilniaus centre išrikiuota žemės ūkio technika

00:55

15min fotografas Irmantas Gelūnas nuotraukose užfiksavo, kaip antradienio vakarą Vilniaus centro gatvėse išrikiuota ūkininkų proteste dalyvaujančiųjų žemės ūkio technika.

Ūkininkų protestas trečiadienį turėtų prasidėti nuo 11 valandos. Naujausius atnaujinimus sekite portale 15min.

 

Prezidentas sako matantis politinę valią spręsti klaidas, lėmusias ūkininkų protestą

21:44

Prezidentas Gitanas Nausėda sako matantis politinę valią Vyriausybėje spręsti klaidas,  lėmusias ūkininkų protestą Vilniuje.

„Šiuo konkrečiu atveju, dėl ko kilo nepasitenkinimas, turbūt tenka pripažinti, jog padarytos tam tikros klaidos, iškraipymai, perlenkimai, jeigu juos taip galima įvardyti“, – interviu LRT laidoje „Dienos tema“ antradienį sakė G. Nausėda.

Taip jis kalbėjo į Vilniaus centrą su maždaug pusantro tūkstančio ūkio technikos susirinkus protestuojantiems žemdirbiams.

Jie pasisako prieš padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, panaikintą dyzelino akcizo lengvatą jų sunkvežimiams, daugiamečių pievų atstatymą, saugomų teritorijų plėtrą. Ūkininkai taip pat ragina spręsti pieno krizę ir kitas problemas.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad jau yra pateikti pasiūlymai grąžinti dyzelino lengvatą, taip pat iki 41 euro sumažinti suskystintų naftos dujų akcizą.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda

„Dabar jau aiškiai pasakyta, kad tuos perlenkimus bus mėginta ištaisyti pačiu artimiausiu metu. Tai yra, deja, tik pavasario sesijoje, bet jie bus ištaisyti. Tai aš matau tam tikrą politinę valią vis dėlto pripažinti klaidas, tai jau neblogai, nes dažnai ir to nėra padaroma. Tikiuosi, kad tai padės sugrąžinti normalią diskusiją ir dialogą tarp ūkininkų ir valdžios“, – kalbėjo šalies vadovas.

Modernūs traktoriai ir miškavežiai antradienį išsirikiavo dviem eilėmis visame Gedimino prospekte nuo Seimo iki Katedros. Lietuvos žemės ūkio tarybos teigimu, ūkininkams trūko kantrybė, nes pastaraisiais metais problemos žemės ūkyje buvo nesprendžiamos, o gilinamos.

Ką reiškia ūkininkų protestai? Paaiškina Aurimas Perednis

18:47

 Žinių radijo žurnalistas Aurimas Perednis sako, kad įtampą žemės ūkyje kelia europinis žaliasis kursas ir augantis  dėmesys aplinkosaugai.

VIDEO: Ką reiškia ūkininkų protestai? Paaiškina Aurimas Perednis

„Sveiki atvykę į XXI amžių, kai pradedame galvoti, kad mums ne tas pats, kokią Žemę paliksim po savęs. Klimato kaitos ataskaitose raginama saugoti bioįvairovę.

Skaitau ornitologų, Baltijos aplinkos forumo poziciją – galbūt nepritariu viskam, bet pritariu, kad tie klausimai būtų keliami. Tarša, dyzelinas, kiekvienas centimetras kiekvienam kaimely suartas, didžiausias istorijoje grūdų užauginimas ir eksportas į Aziją – ar toks ekonominis modelis nenustekena mūsų aplinkos?

Nesu ekspertas, bet man atrodo, tie klausimai užduodami laiku ir vietoje. Susikerta trumpalaikis interesas – daug ir greit, ir ilgalaikis interesas šiek tiek lėtinti ekonomikos augimą“, – sakė žurnalistas.

Tai – ištrauka iš tinklalaidės „Valinskas žino“.

 

Planuojama, kad į trečiadienio protestą susirinks 2 tūkst. dalyvių

17:53

Lietuvos žemės ūkio tarybos ir Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas 15min teigė, kad sostinėje susirinkusios technikos skaičius pranoko bet kokį planavimą. 

„Surinkome virš 1000 transporto priemonių ir ne visus miestas galėjo priimti, bet pradeda įleidinėti į miestą“, – sakė jis. 

„Norinčių dalyvauti žmonių, kurie nuvažiavo daug kilometrų, net iš tokių rajonų, kaip Skuodas, kuris yra visiškas Lietuvos pakraštys, labai stebina. Vadinasi, žemdirbiams tikrai skauda ir tikrai problemų yra“, – pridūrė I.Hofmanas. 

Pasak jo, dauguma vilniečių ūkininkus priėmė smalsiai, apžiūrinėjo techniką, ją fotografavo ir filmavo.

Sutemus dalis ūkininkų liks budėti prie Gedimino prospekte ir prieigose stovinčių traktorių, o kita dalis eis ilsėtis į viešbučius ar pas gimines. Ryte žemdirbiai vėl rinksis prie transporto priemonių, o 11 valandą prasidės protesto akcija. 

Dalis ūkininkų į protesto akciją atvyks autobusais. I.Hofmanas mano, kad trečiadienį susirinks ne mažiau 2 tūkst. dalyvių. 

„Tas skaičius dar gali nustebinti“, – pridūrė jis. 

Ūkininkų protestas: visa technika centre netilpo

17:30

Lietuvos žemdirbiams tęsiant sausio pradžioje pradėtą protesto akciją, Vilniaus centrą antradienį užpildė ūkininkų bei miškininkų technika – modernūs traktoriai ir miškavežiai. Prie Vyriausybės rūmų pradėta statyti scena.  

Trečiadienį ir ketvirtadienį jie protestuos prie Vyriausybės, siekdami atkreipti valdžios dėmesį į jos vykdomą žemės ūkio politiką, padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, panaikintą dyzelino akcizo lengvatą jų sunkvežimiams, daugiamečių pievų atstatymo, saugomų teritorijų plėtros, pieno krizės ir kitas problemas. 

Akcijos organizatorės – Lietuvos žemės ūkio tarybos darbo grupės narys Dainius Arlauskas sako, jog apie 1300 sunkiosios technikos vienetų jau užpildė pagrindinę sostinės gatvę ir jos prieigas. Visą ją bandoma sutalpinti miesto centre. 

VIDEO: Skaitytojo video: aikštelė šalia Seimo pilna ūkininkų traktorių

„Parkuojame taip, kad veidrodėlis veidrodėlį liečia, bet bandom visus čia ir sutalpinti“, – BNS antradienio pavakare sakė D. Arlauskas. 

Tuo metu Vilniaus apskrities policijos atstovas Tomas Bražėnas BNS sakė, kad visų technikos priemonių Vilniaus centre sutalpinti nepavyko – apie 100 jų stovi aikštelėje Avižieniuose. 

„Virš 100 transporto priemonių netilpo, jau pareigūnai labai stengėsi tvarkingai statyti, kad kuo daugiau jų ten tilptų, tai dalis transporto priemonių, truputėlį virš 100 dabar yra prie Avižienių numatytoje aikštelėje, kur jiems siūloma palikti savo transporto priemones ir kitu transportu atvykti į mitingo vietą. Nes realiai centre numatytose vietose jau fiziškai nebėra kur jų statyti“, – sakė T.Bražėnas.

VIDEO: Skaitytojo video: ūkininkų traktoriai apsukinėjami Goštauto gatvėje

Anot policijos atstovo, sostinės centre sutalpinta daugiau nei 900 traktorių ir kitos technikos.

„Incidentų nebuvo, net iš gyventojų nusiskundimų negauta, su organizatoriais pavyko labai sėkmingai suderinti tas palydas. (...) Labai tvarkingai viskas. Dabar organizatoriai kartu su savivaldybe sprendžia dėl tų, kurie netilpo, nes realiai buvo galvojama apie 500, čia ir taip beveik dvigubai jų sostinėje susirinko“, – aiškino policijos atstovas.

T. ražėnas pridūrė, kad daugiau ūkininkų ir miškininkų technikos į Vilniaus centrą antradienį nebeįvažiuos.

„Gedimino prospektas jau beveik užsipildęs, taip pat aikštelė (prie Seimo – BNS) beveik pilna. Skaičiuojam, kad čia yra apie 600 traktorių ir tai yra pusė tiek, kiek atvažiuos. (...) Kiti bus nukreipti į kitas aikšteles, konkrečiai vietos dar negaliu pasakyti“, – BNS antradienį po pietų sakė D.Arlauskas. 

Traktoriai rikiuojasi dviem eilėmis visame Gedimino prospekte nuo Seimo iki Katedros, ant jų – plakatai su šūkiais, ant vieno traktoriaus padėtas didelis karstas, keli pasikabinę nuotraukas su asilo kūnu ir žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko galva. Įvairių sumontuotų ministro nuotraukų yra daugybė.  

Protesto dalyviai nusiteikę pozityviai, dalis jų susibūrę į grupeles, kartu gurkšnoja arbatą, valgo sumuštinius. Ūkininkai BNS teigė, kad bendros vietos susitikimams antradienį neturi, todėl stoviniuoja prie savo technikos.

Ūkininkams nakvynę siūlo ir paprasti vilniečiai

16:23

Lietuvos žemdirbių sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius 15min teigė, kad apgyvendinimo situacija yra maksimaliai koordinuojama.

„Nėra taip, kad ūkininkai atvažiuoja gyventi bet kur ir bet kaip. Tikrai ačiū Vilniaus gyventojams, kurie priima tuos pačius ūkininkus kaip giminaičius, kiti priima kaip draugus, treti siūlosi priimti iš patriotiško nusiteikimo. Jie mato, kad ūkininkai atvažiuoja ginti savo interesų ir praneša organizatoriams, siūlosi jeigu reikia“, – nurodė ūkininkų atstovas.

Jis pridūrė, kad su ūkininkų atstovais susisiekė ir viešbučiai. „Smagu gauti pasiūlymus, kuriuose užrašyti kodai su specialia akcija ūkininkams – su tuo kodu kreipiantis, jie gauna nuolaidas. Aš pats patikrinau, tos nuolaidos yra tikros“, – sakė R.Juknevičius.

Pašnekovas teigė, kad ūkininkai gyvens įvairiuose viešbučiuose, tarp jų ir itin aukštos klasės. Dalis tų viešbučių yra Gedimino prospekte. „Ūkininkai tikriausiai to dalyko nesitikėjo“, – sakė jis.

Dalis protesto dalyvių į sostinę atvykusių iš gretimų rajonų, nakvos namie. „Nuo pat pradžių buvo tokių, kurie sakė, kad yra linkę grįžti ir nakvoti savo lovose, nes svetimoje blogai išsimiega“, – kalbėjo R.Juknevičius.

A.Bužinskas: išduosime leidimus ir žentų maršams, kol nekils pavojus

16:15

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas paaiškino, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė išdavė leidimus ūkininkų protestui.

„Vilniaus miestas išdavė leidimą ūkininkų protestui – bus nepatenkintų, nes nebus patogu. Jei Vilniaus miestas neišduotų leidimo – lygiai taip pat būtų nepatenkintų, tik čia dar ir su pamatinėmis Konstitucinėmis teisėmis pažongliruotumėme.

Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Adomas Bužinskas
Skirmanto Lisausko / BNS nuotr./Adomas Bužinskas

Vilnius išdavė ir išduos leidimus tiek ūkininkams, tiek žentų maršams, tiek ir kitiems protestams, kol nebus skatinama agresija ar nekils pavojaus visuomenės saugumui. Išduodamas leidimas jokiu būdu neatspindi savivaldybės, kaip organizacijos, pozicijos, vienu ar kitu klausimu. Tai yra mūsų pareiga, kurią vykdome. Protestas neatspindi Jūsų nuomonės? Tokiu atveju organizuokite savo protestą – pasirūpinsime, kad ir Jūs galėtumėte išreikšti savo nuomonę.

Esame laisvas miestas ir čia žmonės gali išreikšti savo nuomonę, lūkesčius ir nuogąstavimus politikams. Būtent tuo ir skiriamės nuo šalimais esančios agresorės, kurioje kiekvienas protestas, streikas ar akcija gali reikšti baudžiamąją atsakomybę“, – rašo jis.

Susirūpino, ar traktoriai nesugadins Gedimino prospekto trinkelių

16:07

Buvęs Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus patarėjas Karolis Žukauskas feisbuke išreiškė susirūpinimą, ar Gedimino prospekte išsirikiavę traktoriai nesugadins granito trinkelių.

„Kas ir kodėl išdavė leidimą su šimtais sunkiasvorių traktorių drožti ir taip ne pačias stipriausias kiniškas Gedimino pr. granito trinkeles? Visas šias dienas lauke bus atlydys, nuo 0 iki 3 laipsnių, t.y. pats blogiausias oras, daug vandens grunte po trinkelėmis. Kai vienas traktorius sveria 8-13 tonų, kai kurios trinkelės patirs taškinį bent 2-4 tonų spaudimą, nenustebčiau, kad jos išsivaikščios. Kas finansuos nuostolius miestui?“, – rašė K.Žukauskas. 

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Karolis Žukauskas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Karolis Žukauskas

Jis priminė, kad prieš 10 metų jau buvo skandalas, kai vakarinėje prospekto pusėje suskeldėjusių trinkelių remontui reikėjo bent 3 mln. eurų.

„Ir ten be jokių traktorių, tiesiog dėl prastos kokybės. Įdomu, kaip Gedimino pr. grindinys atrodys pavasarį“, – stebėjosi jis. 

Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas teigia, kad „Grindos“ mašinos druskai barstyti sveria dar daugiau, o nuostolius atlygintų organizatoriai. 

„Mačiau dar sklando nuogąstavimai, kad neatlaikys asfaltas ar Gedimino pr. trinkelės. „Grindos“ barstytuvai ir kita technika sveria ženkliai daugiau už šiandien atvažiavusius traktorius, o jų kiekis mūsų taip pat negąsdina. Keliais gali važiuoti tik tos transporto priemonės, kurių ašiai tenka ne didesnė nei 11,5 t apkrova. Būtent taip ir yra suprojektuoti visi keliai. O jei po šio renginio bus padaryta žala miesto infrastruktūrai, organizatoriai privalės padengti tvarkymo išlaidas. Puikus to pavyzdys – Kariuomenės paradas, kuomet nesėkmingai parkuojantis buvo išmalti Upės g. esantys bortai“, – savo feisbuko paskyroje paaiškino A.Bužinskas.

Ūkininko Petro Šiaučiūno interviu 15min

16:04

VIDEO: Ūkininkas Petras Šiaučiūnas ūkininkų proteste: Vilniuje traktorių daugiau nei planuota

 

Su protestuotojais trečiadienį susitiks ministrai

15:41

Trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 11 iki 16 val. prie Vyriausybės rūmų vyks ūkininkų ir jų rėmėjų protesto akcija. Joje, įvairiais duomenimis, tikimasi nuo dviejų iki penkių tūkstančių dalyvių.  

Su protestuotojais trečiadienį žada susitikti žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir aplinkos ministras Simonas Gentvilas.   

K.Navickas antradienį pranešė, kad jau yra pateikti pasiūlymai grąžinti dyzelino lengvatą žemdirbių automobiliams, taip pat iki 41 euro sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą.

Paskutinis atnaujinimas 2024-01-23 15:41

Vilniaus centras jau pilnas traktorių

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ūkininkų kolonos pasiekė sostinę
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ūkininkų kolonos pasiekė sostinę

Žemdirbių traktorių kolona jau įvažiavo į Gedimino prospektą. Netrukus Gedimino prospektas jau buvo pilnas traktorių, sustatytų taip, kad automobiliai galėtų pravažiuoti.

15min skaitytojos nuotr./Protestuojančių ūkininkų traktoriai Vilniaus centre
15min skaitytojos nuotr./Protestuojančių ūkininkų traktoriai Vilniaus centre
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ūkininkų kolonos pasiekė sostinę
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Ūkininkų kolonos pasiekė sostinę

Pirmieji ūkininkai apie 10 val. ryto jau pasiekė sostinės gatves. Link miesto centro jie judėjo Ukmergės gatve.

15min skaitytojos nuotr./Protestuojančių ūkininkų traktoriai juda link Vilniaus centro
15min skaitytojos nuotr./Protestuojančių ūkininkų traktoriai juda link Vilniaus centro
VIDEO: Pirmieji ūkininkų traktoriai pasiekė Vilnių: važiuoja Ukmergės gatve

15min žurnalistė Vilniaus rajone dar tamsoje užfiksavo link Vilniaus traukiančią traktorių koloną.

VIDEO: Dar neprašvitus ūkininkai su traktoriais keliauja sostinės link

Žemdirbiai juos pasitinkančius Vilniaus rajono gyventojus pasveikino pypsėjimais.

VIDEO: Vilniaus rajone užfiksuota traktorių kolona: filmuojančius gyventojus sveikina pypteldami

Dar neprašvitus į kelionę su traktoriais patraukė ūkininkai ir iš tolesnių Lietuvos vietų.

Didelė traktorių kolona pajudėjo iš Ignalinos rajono.

Šakių rajono ūkininkai į Vilnių startavo 4 valandą ryto.

Kauno rajone, poilsio aikštelėje, ankstų antradienio rytą jau buvo susirinkę didžioji dalis į protestą vykstančių Žemaitijos ūkininkų – 155 traktoriai. Ūkininkai į Vilnių pajudėjo 8 val. ryto per Jonavą, Upninkus, Kernavę, Avižienius.

Įspūdingais protesto vaizdais žmonės dalijosi ir „Facebook“ platformoje. Viename vaizdo įraše matomas didžiulis būrys susirinkusių traktorių.

Kaip traktoriai pasieks Vilniaus centrą?

Visa technika, judanti į Vilnių, antradienį susitelkimo taškus turi pasiekti iki 11:00 val.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ūkininkai važiuoja į Vilnių
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ūkininkai važiuoja į Vilnių

Įvažiavimas į Vilniaus centrą traktoriais bus organizuojamas kolonomis ir tik su policijos palyda. Todėl aplink Vilnių yra numatytos traktorių susitelkimo vietos, kuriose bus grupuojamos kolonos palydėjimui į miesto centrą. Susitelkimo aikštelėse prie Vilniaus nurodytose vietose traktoriai bus priimami ne anksčiau, kaip sausio 23 d. 9:30 val.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ūkininkai važiuoja į Vilnių
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ūkininkai važiuoja į Vilnių

Numatytos šios pagrindinės susitelkimo vietos:

Sudervės g., Avižieniai, Avižienių sen., Vilniaus r. sav. Judančią techniką nuo Ukmergės pro Sudervę Avižienių pradžioje atvykusią techniką pasitiks koordinatoriai.

atvykstantiems nuo Varėnos/Prienų pusės – ties įmone „Kinze Europe“ UAB, adresas Guopstų kel. 17, Guopstos, Trakų r. sav.

Atvažiuojantiems nuo Molėtų – Mažoji Riešė. Transporto srautai nuo Molėtų 172 kelio ir iš kitos pusės nuo Pabradės 102 kelio ties Pikeliškėmis bus nukreipti į 108 kelią link Mažosios Riešės.

Sostinės gyventojams gali kilti nepatogumų

Žemdirbių protesto organizatorės – Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas teigė, kad į Vilnių atvykusių protestuojančių žemdirbių technika bus statoma Gedimino prospekte paliekant jo viduryje pravažiavimą, dalis jos – A.Goštauto gatvėje, Seimo aikštelėje bei už jos esančioje teritorijoje.

„Nėra tikslo visiškai užblokuoti kažkurias gatves, sustabdyti eismą, bet tai bus Vilniaus miestui iš tikrųjų tam tikra našta ir gyventojams sukels nepatogumų“, – LRT radijui antradienį sakė I.Hofmanas.

Žemės ūkio tarybos pirmininkas teigė, kad žemdirbių dialogas su valdžios institucijomis vyksta, matomi jos žingsniai link bendradarbiavimo, tačiau, pasak jo, tęsti protestus nusprendė pati žemdirbių bendruomenė.

VIDEO: Panevėžio rajono ūkininkai dėkoja kolegoms: be žemaičių protestas nebūtų įvykęs

„Žemdirbiams netiko tie pažadai, kuriuos mes išgirdome. Žemdirbių bendruomenė išstūmė savo organizacijas ir privertė imtis koordinavimo bei organizavimo akcijų vykdant jų valią“ – sakė I.Hofmanas.

„Įtampa žemdirbių bendruomenėje yra didelė. Jeigu žmonės net iš Skuodo, iš tolimiausio rajono, tiek kilometrų pasiryžta važiuoti su traktoriais, vadinasi problemų yra, jiems skauda“, – pridūrė jis.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ūkininkai važiuoja į Vilnių
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ūkininkai važiuoja į Vilnių

Į Vilnių atkeliauja daugiau nei 800 technikos vienetų

Protesto organizatorės – Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas išvakarėse BNS sakė, kad į Vilnių turėtų suvažiuoti daugiau kaip 800 vienetų įvairios technikos, ji į sostinės centrą ims važiuoti antradienį po pietų, tai gali užtrukti iki 23 valandos.

Taryba BNS pranešė, kad trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 11 iki 16 val. prie Vyriausybės rūmų vyks ūkininkų ir jų rėmėjų protesto akcija, tikimasi apie 2 tūkst. dalyvių.

Taip pat skaitykite: Ko nori į Vilnių važiuojantys protestuotojai: šeši ūkininkų reikalavimai valdžiai

Tarybos atstovai ir kiti ūkininkai kalbės apie problemas, bus kviečiami pasisakyti ir valdžios atstovai, tikimasi, kad su protestuotojais susitiks aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Sausio 25 dieną laukiama prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo.

Anot Lietuvos žemės ūkio tarybos pranešimo, ūkininkams trūko kantrybė, nes „pastaraisiais metais problemos žemės ūkyje buvo nesprendžiamos, o gilinamos“, akcija siekiama atkreipti it valdžios, ir visų Lietuvos žmonių dėmesį į sudėtingą situaciją, visuomenės supriešinimą, didelę atskirtį tarp miesto ir kaimo.

„Lietuvos žemdirbiai toliau taip dirbti ir gyventi negali. Mes sakome: GANA!!! Nuo žemės ūkio politikos priklauso ne tik Lietuvos žemdirbių veikla ir gyvenimas, bet ir visos šalies gyventojų ateitis: maisto kainos, maisto kokybė, iš esmės apsirūpinimas maistu ir jo saugumas, socialinė bei ekonominė šalies gyventojų gerovė“, – teigiama I.Hofmano pranešime.

Antradienį prie akcijos prisidės ir anksčiau protestą Kauno rajone surengę privačių miškų savininkai. Privačių miškų savininkų asociacija pirmadienį pranešė, kad į Vilnių atvyks 50 miškovežių, jie dvi paras stovės miesto centre.

Vilniaus miesto savivaldybė pranešė, kad nuo antradienio iki penktadienio dalyje Gedimino prospekto bus ribojamas eismas. Lietuvos žemės ūkio tarybos duomenimis, traktoriai iš Vilniaus pradės išvažiuoti penktadienį apie 9 valandą.

Ūkininkai sausio pradžioje visoje Lietuvoje degindami laužus protestavo prieš Vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką, padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, daugiamečių pievų atstatymą, ragino spręsti pieno krizę ir kitas problemas.

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisaras Januszas Wojciechowskis susitikęs su Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovais sausio 11 dieną žadėjo pateikti sprendimus dėl daugiamečių pievų atstatymo. Antradienį šį klausimą jis aptars susitiks su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku.

Ministras: Vyriausybė jau taiso klaidas

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad Vyriausybė pateikė pasiūlymą grąžinti dyzelino lengvatą žemdirbių automobiliams, taip pat iki 41 euro sumažinti suskystintų naftos dujų (SND) akcizą.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Kęstutis Navickas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Kęstutis Navickas

Mūsų Vyriausybės politinės kultūros dalis yra pripažinti ir ištaisyti klaidas. Tas įvyko labai greitai po susitikimo ir jau vakar yra paskelbti teisės aktų projektai.

Jo teigimu, su tuo susiję teisės aktų projektai pirmadienį paskelbti teisės aktų informacinėje sistemoje.

„Mūsų Vyriausybės politinės kultūros dalis yra pripažinti ir ištaisyti klaidas. Tas įvyko labai greitai po susitikimo ir jau vakar yra paskelbti teisės aktų projektai (...) dėl žaliojo dyzelio tvarkos sugrąžinimo, kokia buvo, taip pat akcizo (suskystintoms – BNS) naftos dujoms sumažinimas iki 41 euro“, – LRT radijui antradienį sakė K.Navickas.

Vyriausybės kanceliarijos parengtu Akcizų įstatymo pataisų projektu siūloma lengvatinį dyzelino akcizą – 60 eurų už 1 tūkst. litrų – leisti naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams, kurie neturi traktorių ar kitos žemės ūkio technikos, bet naudoja kitas transporto priemones.

Be to, siūloma lengvatinį 41 euro už toną SND akcizo tarifą taikyti buitiniams vartotojams namų šildymui, taip pat išpilstytoms į dujų balionus bei verslui naudojant kaip kurą šildymui. Nuo sausio šioms dujoms taikomas 304,1 euro tarifas.

Dujų balionas, taikant šį akcizą, pabrangs 1,04 euro vietoje 7,67 euro šiuo metu. Verslui prie pastoviosios dalies – 41 euro – dar bus skaičiuojama CO2 dedamoji.

Šiuo metu Briuselyje viešintis žemės ūkio ministras su protestuojančiais žemdirbiais ketina susitikti trečiadienį.

Prezidento patarėja: akcizų didinimas buvo Vyriausybės klaida

Šalies prezidento patarėja Irena Segalovičienė sako, kad nuo šių metų pradžios smarkiai padidintas suskystintų naftos dujų (SND) akcizas buvo Vyriausybės klaida.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Irena Segalovičienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Irena Segalovičienė

„Manykime, laikykime, kad tai buvo tam tikra Vyriausybės klaida. Toks staigus akcizo pakėlimas tapo neproporcingai didele našta vartotojams, ypač turint omeny, kad nebuvo pakankamų galimybių tiems vartotojams prisitaikyti prie tų alternatyvų“, – antradienį Žinių radijui sakė I.Segalovičienė.

Prezidentūra anksčiau šį mėnesį paragino Vyriausybę nedelsiant peržiūrėti sprendimą dėl nuo šių metų padidino SND akcizo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“