Maskva pasirinks ES valstybes, kurios galės eksportuoti maistą į Rusiją

Europos Komisija (EK) sutiko leisti Rusijai pasirinkti Europos Sąjungos (ES) valstybes nares, kurios galėtų būti atleistos nuo Maskvos sankcijų maisto importui iš Vakarų, rašo Briuselio leidinys „The EUobserver“.
Parduotuvė Maskvoje
Parduotuvė Maskvoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Atitinkamą susitarimą praėjusią savaitę pasiekė Berlyne susitikę ES Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato vadovas Ladislavas Miko‘as ir Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos („Rosselchoznadzor“) vadovas Sergejus Dankvertas.

Kaip rašoma L.Miko laiške S.Dankvertui, pagal Rusijos draudimo atšaukimo mechanizmą ES išduotų veterinarijos sertifikatus, o Rusija, atlikusi patikras, spręstų, kurios valstybės narės juos atitinka.

Tačiau dalis ES valstybių narių įspėja, jog Maskva šia nauja tvarka naudosis, kad atsilygintų ES šalims, kurios Maskvos atžvilgiu nusiteikusios draugiškai, ir nubaustų savo priešininkus.

„Siekiant sugrįžti prie padėties, buvusios prieš draudimą, mūsų supratimu, prekyba galėtų būti atnaujinta remiantis ES veterinarijos sertifikatų ir patikrinimų, kuriuos atliktų importuojančioji šalis [Rusija], sistema“, – rašoma laiške, su kuriuo pavyko susipažinti „The EUobserver“.

Laiške išvardyti produktai, kuriems taikomas šis susitarimas ir taip kurių, be kita ko, minimi „delikatesai, tam tikri pieno ir mėsos produktai, tradiciniai produktai, nišiniai produktai, produktai, kuriems suteiktos saugomos geografinės nuorodos arba saugomos kilmės vietos nuorodos ir kt.“.

„Mes suprantame, kad atitinkamos prekės Rusijos rinkoje brangiai kainuoja“, – rašoma laiške, kuriame nurodoma, kad susitarimas taip pat taikomas „taukams, lydytiems kiaulės taukams, mėsai ir panašiems produktams“.

L.Miko‘as susitikimą su S.Dankvertu pavadino „vaisingu“. Jis išreiškė viltį, jog netrukus bus atnaujinta ir prekyba maistinėmis bulvėmis.

Aukštas pareigūnas taip pat pabrėžė ES pasiryžimą bendradarbiauti su Rusija siekiant užkirsti kelią sukčiavimui su maistu ir sustabdyti afrikinį kiaulių marą.

Rusijai pernai rugpjūtį paskelbus draudimą žemės ūkio ir maisto produktų importui iš Vakarų, ES ūkininkai ir eksportuotojai prarado šimtus milijonų eurų.

Tačiau dalis ES valstybių narių įspėja, jog Maskva šia nauja tvarka naudosis, kad atsilygintų ES šalims, kurios Maskvos atžvilgiu nusiteikusios draugiškai, ir nubaustų savo priešininkus.

„Laiške rašoma, kad Rusija gali pati susitarti dėl tvarkos su atskiromis valstybėmis narėmis. Taigi jiems atveriama galimybė pasirinkti šalis, su kuriomis jie dirbs“, – pareiškė vienas ES diplomatas.

„Tai bloga žinia. Tokiu būdu mes patys atsisakome ES solidarumo“, – pridūrė jis.

„Rusijos sankcijos buvo paskelbtos visoms valstybėms narėms, taigi jos taip pat turėtų būti ir atšauktos.“

Tuo tarpu EK atstovas spaudai Enrico‘as Brivio‘as stengiasi pateisinti Berlyne pasiektus susitarimus.

„Šio susitarimo prasmė ne tokia. Siekėme sukurti bendrą sistemą, kuri būtų sąžiningai taikoma visoms valstybėms narėms“, – pareiškė jis Briuselio leidiniui.

„Tikimės, kad ji turėtų būti sąžiningai taikoma visoms valstybėms narėms“, – pridūrė jis.

Paklaustas, kaip nutiko, kad Rusijos sankcijų priežastis, kuri anksčiau buvo susijusi su politika, dabar tapo susijusia su sveikata ir sauga, jis atsakė: „Reikėtų paklausti rusų.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai