Zofijos Cironkienės teigimu, kasmet šalyje mažėja auginamų cukinijų, brokolių, žiedinių kopūstų, porų, bulvių plotai.
„Pavyzdžiui, cukinijų plotai mažėja, nes joms keliami aukšti reikalavimai – neperaugusios, mažutės, gražutės, švarutės. Tai reiškia, turi ir dangas kažkokias dėti, ir palaistyti, pastoviai kiekvieną dieną skinti. Daug rankų darbo, derliaus nepaliksi numetęs“, – BNS sakė Z.Cironkienė.
Jos teigimu, mažėja visų kultūrų, reikalaujančių daug rankų darbo, jos palyginti brangios, todėl ir augintojams sunku parduoti.
Pasak Z. Cironkienės, prekiniuose ūkiuose vis mažiau sodinama ir kopūstų, nes jų auginimo sąnaudos didėja.
„Augintojai daugiau renkasi sodinti iš parsivežtų daigų, o jie atvyksta pagal grafiką ir visada sunku priderinti ir nuspėti, kokie bus orai, ar bus tinkamas laikas jų sodinimui. Pavyzdžiui, yra žiauri sausra, neturi laistymo pajėgumų, tai tie kopūstai yra pasmerkti pražūčiai. Kopūstų plotai mažėja, jų jau sunkiai ir savo rinkai beprisiauginam“, – kalbėjo Z.Cironkienė.
Be to, plotų mažėjimą lemia ir įvairūs draudimai naudoti chemines augalų apsaugos priemones, tai apsunkina pasėlių augimą.
„Nors augintojui produkcijos kainos nedidėja, bet jo išauginimo savikaina didėja, nes darbo jėga brangsta, chemijos priemonių vis mažiau galima naudoti, daugiau reikia rankų darbo, tai reiškia, daugiau ir darbuotojų reikia samdyti“, – sakė asociacijos vadovė.
Z.Cironkienės vertinimu, 2020 metais tendencija turėtų likti tokia pati – pasėlių plotai ir toliau mažės.
„Ko gero, jauni ūkininkai bandys kokias lengvesnes kultūras – burokėlius, moliūgus – auginti, bet irgi nusivils, jeigu jie neturi laistymo sistemų, saugyklų“, – teigė ji.
Kokios kitąmet bus daržovių kainos, Z.Cironkienė kol kas neprognozavo, tačiau jos teigimu, bent sausį kainos turėtų likti stabilios.