Jau dabar Lietuvos ūkininkai, kiek leidžia galimybės, stengiasi rinktis išmaniąsias žemės ūkio technologijas. „Inovatyvių sprendimų ieškome ir mes – ekologinių ūkių patikrose jau naudojame dronus, o kitais metais naujųjų technologijų pritaikymą įstaigos darbui planuojame dar išplėsti“, – sako VšĮ „Ekoagros“ direktorius prof. dr. Gintautas Labanauskas.
Patikrinama apie pustrečio tūkstančio ūkių
„Ekoagros“ tikrintojai kiekvienais metais nuo birželio pradžios iki spalio vidurio, t. y. pirminės ekologinės gamybos ūkių patikrų sezono metu, aplanko ir patikrina kiekvieną įstaigos kontroliuojamą ekologinį ūkį. Ūkiuose apžiūrimi ir įvertinami laukai, juose auginami augalai, sandėliavimo ir pagalbinės patalpos, džiovyklos, naudojama technika, gyvūnai, tvartai, buhalterija, pildoma dokumentacija bei kt.
„Ekoagros“ tikrintojai kiekvienais metais aplanko ir patikrina kiekvieną įstaigos kontroliuojamą ekologinį ūkį.
2018-aisias „Ekoagros“ yra užregistravusi 2424 ekologinės augalininkystės ir gyvulininkystės sričių pareiškėjus, taip pat dar 13 norinčiųjų sertifikuoti akvakultūrą, 16 – laukinių augalų rinkimą ir 27 – ekologinę bitininkystę.
Šiuo metu fizinės ūkių patikros jau sparčiai artėja pabaigos link. O kiek tiksliai Lietuvoje šiais metais turėsime sertifikuotų ekologiškos produkcijos augintojų, bus aišku metų pabaigoje – po to, kai „Ekoagros“ ekspertams baigus nagrinėti patikrų protokolus, dokumentus ir analizuoti visus užfiksuotus faktus bus priimti galutiniai sprendimai dėl sertifikavimo.
Būdas pagerinti rezultatus ir sustiprinti kontrolę
Taigi kasmet „Ekoagros“ tikrintojai fiziškai patikrina maždaug pustrečio tūkstančio ūkių. Žemės, sertifikuojamos kaip dirbamos ekologiškai, plotas kiekvienais metais auga – pernai buvo netoli dviejų šimtų keturiasdešimt tūkstančių hektarų, šiemet šis skaičius greičiausiai bus viršytas.
Tikrintojui kokybiškai apžiūrėti kiekvieną žemės plotelį yra gana sudėtingas uždavinys. Tai yra viena iš praktinių priežasčių, kodėl ekologinių ūkių kontrolei nuspręsta pasitelkti naująsias technologijas – naudoti dronus pasėlių apžiūroms. Dronų integravimas į apžiūras leistų iš „paukščio skrydžio“ aprėpti didžiulius žemės plotus, taigi tai gerokai pagerintų įstaigos veiklos rezultatus.
Kitas dalykas – kartu būtų sustiprinta ekologinės gamybos kontrolė. Pavyzdžiui, naudojant multispektrinę kamerą yra galimybė nustatyti augmenijos gyvybingumą, o tai leistų lengviau atpažinti laukus, kuriuose panaudotos neleistinos ekologinėje gamyboje medžiagos. Žmogaus akis ne visada gali atskirti, o naujosios technologijos šį procesą palengvins.
Jau stebi ekologinius laukus
Praėjusią savaitę „Ekoagros“ organizavo ekologinių laukų apžiūrą su dronu. Laukų apžiūroje dalyvavęs „Ekoagros“ II sertifikavimo skyriaus vadovas Timas Trubila džiaugėsi, kad laukų apžiūra truko trumpesnį lauką, buvo galima greitai apžiūrėti laukų ribas, besiribojančius pasėlius, identifikuoti problemines laukų vietas. Pasitelkus multispektrinę kamerą dronų nauda dar labiau išaugs.
Dronų panaudojimas sutrumpins patikrų laiką ir turės prevencinį poreikį.
„Dronų panaudojimas sutrumpins patikrų laiką ir turės prevencinį poreikį, – sako „Ekoagros“ direktorius G. Labanauskas. – Naudojant bepiločius orlaivius būtų galima patikrinti dalį rizikingiausių kontroliuojamų ūkių, o vėliau ateityje įvertinus rezultatus ir efektyvumą tokių patikrų apimtis išplėsti.“
„Ekoagros“ planuoja nuodugniai išnagrinėti įvairias šio plano įgyvendinimo technines galimybes ir visus galimus variantus, tada išsirinkti tinkamiausią bei optimaliausią ir apie sprendimą informuoti pareiškėjus.