Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti
2023 02 05 /13:57

Prieš pieno supirkimo kainas sukilę ūkininkai jį pila į kanalizaciją ir gamina kryžius pieninėms: sureagavo ministras

Ženkliai kritus žaliavinio pieno supirkimo kainoms, Šilutės rajono pieno gamintojams trūko kantrybė – antrą dieną ūkininkai protestuoja nemokamai dalydami pieną Šilutės turgavietėje, o kitą savaitę žadama prie didžiųjų prekybos centrų bei pieninių statyti kryžius. Reaguodamas į situaciją žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigia, kad problema dėl pieno supirkimo kainų bus sprendžiama keičiant teisės aktus bei kitomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.
Šeštadienio rytą Šilutės Halės turguje prie nemokamo pieno būriavosi minia žmonių.
Šeštadienio rytą Šilutės Halės turguje prie nemokamo pieno būriavosi minia žmonių. / Lauryno Jaruškevičiaus nuotr.

Nuo paėjusių metų spalio pieno supirkimo kaina ėmė mažėti dėl ženkliai kritusių grietinėlės, sviesto ir kietojo sūrio kainų užsienio rinkose. Lietuva eksportuoja iki 70 procentų pieno produkcijos. Taip pat pastaruoju metu ėmė mažėti pieno produktų vartojimas ir vidaus rinkoje.

Dėl šių priežasčių sumažėjus mūsų šalyje pagamintos pieno produkcijos konkurencingumui ir susidarius nepalankioms pardavimų sąlygoms, pieno produktų perteklius kaupiamas sandėliuose. Be to, naujos produkcijos gamybą stabdo rinkų ir kainų neapibrėžtumas, pabrėžia Žemės ūkio ministerija.

Pieną dalija nemokamai, gaminasi kryžius

Šį savaitgalį ūkininkai Šilutėje pabandė atkreipti visuomenės, pieno supirkėjų ir perdirbėjų dėmesį į šią situaciją.

Šio miesto Halės turguje tiek šeštadienį, tiek sekmadienį ūkininkas Tomas Skurdelis nemokamai dalina pieną gyventojams.

„Prie Šilutės Halės, turėkite savo tarą, nes žmogui daugiausia 5 litrai! Pienas nemokamas, pinigų nerenkame! Šiuo gestu norime atkreipti dėmesį į susidariusią situaciją dėl pieno supirkimo kainų, kurios krito dvigubai šiemet!“, – pranešė Šilutės turgavietės direktorius Laurynas Jaruškevičius.

Jis įvardijo, kad per šeštadienį į protestą atėjo apie 200-300 žmonių. Žinute, raginančia ateiti protestuoti į turgavietę ir sekmadienį, jis dalijosi tiek savo asmeniniame, tiek turgavietės „Facebook“ profilyje.

Skelbta ir tai, kad kai kurie ūkininkai po keletą tonų pieno išpylė į kanalizacijos griovius ir kanalizaciją vien tam, kad jis neatitektų perdirbėjams.

Ir ties šiuo protestu ūkininkai sustoti nežada – pirmadienį planuojama akcija visoje Lietuvoje.

„Vasario 6 d., pirmadienį 11.30, ūkininkai kviečiami rinktis prie didžiųjų perdirbėjų visoje Lietuvoje, Vilniuje prie didžiųjų prekybos tinklų. Bus statomi kryžiai, kaip ir prieš keletą metų laukuose“, – rašoma „Facebook“ paskelbto pieno gamintojų protesto anonse.

Ši protestą rengia Organizacinis žemdirbių štabas – neformali ūkininkų organizacija.

„Ūkininke, jei manai, kad tavęs netenkina Lietuvoje mažiausia iš ūkininkų perkamo žaliavinio pieno kaina Europos Sąjungoje, didžiausios pieno ir jo produktų kainos vartotojams, prekybininkų ir perdirbėjų nevaldomas noras grobti. Ūkininke, jei pasisakai už sąžiningą pridėtinės vertės pasiskirstymą maisto grandinėje, teisingas maisto kainas vartotojams, ūkių išlikimą“, – į šiuos klausimus atsakę „taip“ ūkininkai kviečiami prisijungti prie akcijos.

Ministras: numatytos neatidėliotinos priemonės ir pagalba pieno ūkiams

Žemės ūkio ministerija žada, kad dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų susidariusi padėtis pieno sektoriuje bus sprendžiama keičiant teisės aktus bei kitomis reguliavimo ir pagalbos priemonėmis.

„Nesutinkame, kad dėl šios padėties nukentėtų silpniausia pieno produktų gamybos grandis pieno ūkiai. Jiems gresia skaudžiausios pasekmės – veiklos atsisakymai ir bankrotai. Ypač tai aktualu turintiems finansinių bei europinės paramos įsipareigojimų, nebaigusiems investicinių projektų. Jau dabar aišku, kad tokia padėtis taptų nepakeliama mažiesiems pieno ūkiams“, – sako ministras K.Navickas.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Kęstutis Navickas
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Kęstutis Navickas

Pasak jo, todėl rinkų ir kainų svyravimų našta privalo vienodai dalintis visi – pieno gamybos, perdirbimo ir prekybos grandinės dalyviai.

Artimiausiu metu bus inicijuojami teisės aktų keitimai, kuriais būtų siekiama, kad žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas; kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs, sąžiningi ir visiems suprantami; žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.

Taip pat, kaip pranešė ministerija, neatidėliojant bus peržiūrimi pieno ūkių investiciniai projektai, kad dėl susidariusios padėties jie nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.

Šiuo metu lengvatinės paskolos iki 200 tūkst. eurų teikiamos kartu su investicinio projekto įgyvendinimu.

Pasak ministerijos, parengtas įsakymo projektas, kad jau įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis iki 200 tūkst. eurų lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.

Negavusiems investicinės paramos, galės būti teikiama iki 200 tūkst. eurų lengvatinė paskola investiciniams projektams įgyvendinti ar apyvartinėms lėšoms.

Įgyvendinantiems investicinį projektą – fermos statybas, numatyta galimybė bendrą statybų įkainį skaidyti į atskirus įkainius pagal atliekamus darbus, pavyzdžiui, panaudojus paramą ir įrengus pamatus, atitinkamai parama būtų skaidoma sienoms ar stogui įrengti ar kitiems darbams. Taip palengvinama galimybė pretenduoti į bankų paskolas.

Kaip nurodo ministerija, UAB ,,Žemė ūkio paskolų garantijų fondas” jau teikia garantijas pieno gamintojams už paskolas ar lizingo paslaugas, kurie nuo 2022-02-01 iki paraiškos pateikimo patyrė sunkumų.

Svarstoma galimybė teikti garantijas veiklai palaikyti perfinansuojant jau paimtus kreditus investiciniams projektams įgyvendinti.

Artimiausiu metu pieno gamintojai galės pasinaudoti valstybės parama teikiant lengvatines paskolas apyvartiniam kapitalui papildyti. Paskolos trukmė – iki 6 metų, taip pat numatyta galimybė paskolos grąžinimą atidėti iki 1 metų, o metinė palūkanų norma nustatyta nuo 1,28 proc. iki 3,03 proc.

Kitą savaitę Žemės ūkio ministerijoje numatyti susitikimai su modernizavimo projektus įgyvendinančiais ūkininkais – bus tariamasi dėl pagalbos priemonių, vykdant kreditinius įsipareigojimus, t.y. grąžinant paskolas ar atsiskaitant už lizingo paslaugas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas