Seimas po pateikimo pritarė naujam trąšų įstatymo projektui

Seimas antradienio pavakarę po pateikimo pritarė įstatymo, kuris turėtų reguliuoti trąšų importą ir prekybą, projektui. Iki šiol tokio įstatymo apskritai nebuvo. Pateikiamų ir tiekiamų rinkai tręšiamųjų produktų įstatymo projektui Seimas pritarė vienbalsiai.
Traktorius
Traktorius / 123rf.com

Ūkio ministerija parengė įstatymo projektą, kuris esą leis į rinką patekti tik nustatytus kokybės reikalavimus atitiksiantys tręšiamieji produktai, nustatoma rinkos priežiūros ir pažeidimų nagrinėjimo tvarka.

„Lietuvoje nėra vientisos trąšų gamybos, prekybos ir naudojimo teisinės, kontrolės ir informacinės sistemos, žinios apie trąšų poveikį šalies gamtinei aplinkai ir žmogaus sveikatai yra fragmentiškos, bendradarbiavimas tarp suinteresuotų institucijų silpnas“, – teigia įstatymo autorė Ūkio ministerija.

Įstatymo projektą Seimui pristatė ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, tačiau didesnių diskusijų dėl to nekilo.

Seimo narys Simonas Gentvilas ūkio ministrui priminė pernai Haroldo Mackevičiaus užduotus klausimus Ramūnui Karbauskiui dėl trąšų importo muito išvengimo. Tačiau ūkio ministras atsakė, kad į visus klausimus turi atsakyti institucijos.

Vienas didžiausių trąšų importuotojų Lietuvoje yra Ramūno Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“.

Išaiškėjus, kad koncernas į Lietuvą importuoja maišytas rusiškas trąšas ir taip išvengia muito, visuomenėje kilo pasipiktinimas. Iki šiol trąšų importo nereglamentavo joks įstatymas.

Naujojo įstatymo projektas numato ir gerokai didesnes baudas už pakartotinai importuojamas nekokybiškas trąšas.

Importuotojų – daug

Lietuvoje yra daug smulkių ir keletas stambesnių trąšų importuotojų. Tai UAB „Agrokoncernas“, UAB „Baltic Agro“, UAB „Kustodija“, AB „ Linas Agro Group“, UAB „Arvi Fertis“, UAB „Fertera“, UAB „Best Fert“, UAB „Agrochema“ ir kiti.

Dauguma mineralinių trąšų yra importuojamos iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, JAV, Kinijos, Jordanijos, Japonijos ir Bahreino. Kalio trąšų Lietuvos įmonės pagamino tik apie 1 tūkst. tonų kalio trąšų per 2016 m., o didelę jų dalį importuoja iš Baltarusijos ir Rusijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos