Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Seimas spręs, ar išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje

Seimas ketvirtadienį balsuos, ar išplėsti pluoštinių kanapių auginimą Lietuvoje, leidžiant sodinti daugiau šių augalų veislių.
Pluoštinių kanapių laukas
Pluoštinių kanapių laukas / „Zenon Hemp Farm“ feisbuko nuotr.
Temos: 1 Seimas

Taip pat siekiama palengvinti jų gaminių tiekimą rinkai – ant gaminių pakuotės turėtų būti nurodyta galutinė gaminio vartojimo paskirtis ir vartojimo būdas.

Seimas apsispręs dėl tokių Vyriausybės inicijuotų Pluoštinių kanapių įstatymo pataisų, kurios įsigaliotų nuo sausio, išskyrus reikalavimus, susijusius su THC (psichiką veikiančia medžiaga, tetrahidrokanabinoliu).

Tuo metu leisti atsivežti sėklas ir auginti pluoštinių kanapių veisles, kuriose THC kiekis sudarytų ne daugiau kaip 0,3 proc., o ne 0,2 proc., kaip yra dabar, būtų galima nuo kitų metų gegužės.

Pluoštinių kanapių gaminiuose THC riba nekeičiama ir liktų 0,2 procento.

Taip pat siūloma nebereikalauti, kad tiekiant rinkai gaminius, būtų pateikiama laboratorinių tyrimų išvada dėl THC kiekio tokiuose gaminiuose.

Pluoštinių kanapių augintojai sodininkystei galėtų auginti šiuos augalus ne didesniame kaip 10 arų žemės plote, sėjant iki 20 sėklų į arą.

Pluoštines kanapes Lietuvoje būtų galima auginti pluoštinių kanapių produktų ir gaminių gamybai, sodininkystei, kaip tarpinius pasėlius arba moksliniais eksperimentiniais arba selekcijos tikslais.

Pluoštinių kanapių augintojus ketinama įpareigoti šiuos augalus auginti tik atvirame grunte, o uždaruose gruntuose ar laboratorijose jas auginti būtų leidžiama tik mokslo ir studijų institucijoms moksliniais eksperimentiniais bei selekcijos tikslais ir su specialiu leidimu.

Seimo Teisės departamento siūlymu ketinama institucijas, nustačiusias, kad įmonės pluoštinių kanapių gaminių gamyba užsiima neturėdamos leidimo, įpareigoti ne vėliau kaip sekančią darbo dieną po aplinkybių nustatymo apie tai turėtų informuoti Policijos departamentą.

Mokslinių tyrimų institutai, mokslo ir studijų institucijos uždaruose gruntuose pluoštines kanapes galėtų auginti ne vien tik selekcijos tikslais, bet ir kitais moksliniais eksperimentiniais tikslais.

Už Pluoštinių kanapių gaminių gamybos ir tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimus įmonėms būtų skiriamos nuo 500 iki 1 tūkst. eurų baudos.

Lietuvoje nuo 2021 metų lapkričio leidžiama gaminti produktus ne tik iš kanapių sėklų ir pluošto, bet ir iš kitų šio augalo dalių, taip pat jais prekiauti, tačiau iki šiol nebuvo nei tokios gamybos, nei žaliavų tyrimų ir kontrolės taisyklių.

Iki 2021-ųjų lapkričio Lietuvoje kanapių aliejų, ekstraktų ir tinktūrų produkcija buvo traktuojama kaip narkotikų gamyba. Perdirbti ne tik pluoštinių kanapių sėklas ir pluoštą, bet ir visas augalo dalis, Seimas leido 2021-ųjų birželį.

Europos Komisija yra priekaištavusi Lietuvai, norinčiai iš pluoštinių kanapių išgaunamą THC, sukeliantį svaiginamąjį poveikį, naudoti maisto ir kai kurių kitų produktų gamyboje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs