Pradėjo nuo 23 hektarų žemės
L. Stonkuvienės agroserviso įmonė įregistruota 1993 metais. Mažiau nei po metų veiklos ūkininkė nusipirko Nenupės žemės ūkio bendrovės narių pajus. Už juos gautą turtą L. Stonkuvienė perdavė savo agroserviso įmonei. Žemės ūkio bendrovėje dirbę asmenys taip pat nebuvo palikti likimo valiai – ūkininkė juos įdarbino savo įmonėje. „Taip pradėjome savo aktyvią gamybinę veiklą“, – prisimena moteris.
Veiklos pradžia buvo nelengva. L. Stonkuvienė puikiai prisimena, kad pirmieji 23 ha nuosavos žemės, pirmasis naujas vakarietiškas traktorius, taip pat 3500 tonų talpos grūdų sandėlis ir lenkiška šachtinė grūdų džiovykla įsigyti 1995-iais. Vėliau įmonė vis didino apsukas. Pavyzdžiui, 1996 metais įsigijo dar tris naujus vakarietiškus traktorius ir įrangą prie jų. „Tai leido ne tik efektyviai organizuoti lauko darbus, bet ir surengti Lietuvoje dar nematytas pirmąsias „Lauko dienas“, kurių metu buvo pristatoma ir demonstruojama moderni vakarietiška technika bei pažangiausios žemės ūkio produkcijos gamybos technologijos“, – pasakoja ūkininkė.
Derliui nuimti – pažangios technologijos
Nors veiklos pradžioje L. Stonkuvienės agroserviso įmonė užsiėmė ir pienininkyste, vėliau šios veiklos atsisakė. Nuo 1999-ųjų bendrovė specializuojasi tik augalininkystėje, tuo pačiu teikdama ir agroserviso paslaugas.
Per 22 veiklos metus L. Stonkuvienės agroserviso įmonė tapo moderniu prekiniu šeimos ūkiu, bendrai valdančiu beveik 5 tūkst. ha žemės plotą, iš kurio beveik 70 proc. – nuosava žemė. Joje auginami žieminiai ir vasariniai kviečiai, miežiai, rapsai, kukurūzai grūdams. „Iš savo pasėlių kasmet surenkame apie 25–30 tūkst. tonų grūdinių kultūrų derlių. Jis nuimamas naudojant pažangią srautinę technologiją“, – teigė įmonės vadovė.
Pasak L. Stonkuvienės, per 2004–2006 m. įmonė pasistatė šiuolaikinį 21 tūkst. tonų talpos grūdų elevatorių. Dabar bendra visų įmonės sandėliavimo patalpų talpa – 33 tūkst. tonų. „Įmonė valdo galingus grūdų valymo ir džiovinimo įrengimus. Bendrovės „Grūdų centre“ taip pat superkami arba priimami saugojimui ir dideli kiekiai – iki 100 tūkst. tonų – ūkininkų užaugintų grūdų“, – pažymi ji.
Įmonei vadovauja šeimos nariai
Balansinis L. Stonkuvienės agroserviso įmonės turtas sudaro daugiau nei 19 mln. eurų. Bendrovėje pagal neterminuotas sutartis vidutiniškai dirba 50 darbuotojų.
L. Stonkuvienės teigimu, jos įkurta įmonė – šeimos ūkis. Bendrovės valdymas yra sutelktas šeimos narių rankose. Agroserviso įmonės valdytoju dirba jos sutuoktinis Aleksandras Stonkus, o jo pavaduotojais mechanizacijai ir augalininkystei – sūnūs Darius ir Jaunius Stonkai.
„Abu sūnūs taip pat valdo ir stambius savo įregistruotus jaunųjų ūkininkų ūkius, kurių veikla kooperacijos pagrindais glaudžiai susijusi su įmonės veikla. Bendrovėje periodiškai taip pat dirba ir kiti šeimos nariai“, – pasakojo stambios žemės ūkio įmonės vadovė.
Ambicinga plėtros vizija
L. Stonkuvienės agroserviso įmonė įvairiais finansiniais laikotarpiais ir pagal kelias priemones pasinaudojo Europos Sąjungos (ES) ir valstybės teikiama parama.
„Naujos kartos žemės ūkio technikos įsigijimas, kartu diegiant modernias technologijas, prisidėjo prie įmonės ekonominio, gamybinio ir kokybinio augimo“, – pabrėžia L. Stonkuvienė.
Pirmą kartą bendrovė paramos kreipėsi 2003 m. pagal Specialiąją žemės ūkio ir kaimo plėtros programą (SAPARD). Tuomet įgyvendinti du projektai, kurių metu ūkyje įdiegtos pažangiausios Vakarų Europos grūdinių kultūrų auginimo technologijos ir modernizuotas pirminis grūdų apdirbimas: valymas, džiovinimas bei saugojimas. Taip pat įsigyta moderni technika, įdiegtos naujos technologijos, pavyzdžiui, minimalaus žemės dirbimo technologija (vadinamoji beariminė žemdirbystė), pastatytas šiuolaikinis grūdų centras su visa reikalinga infrastruktūra.
Bendrovė ūkį modernizavo ir naują įrangą įsigijo ir pagal kitais finansiniais laikotarpiais – 2004–2006, taip pat ir pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programą teiktą finansinę paramą. Iš viso ES ir valstybės paramos lėšomis įmonė įgyvendino septynis investicinius projektus. Bendra pagal juos įsigyto turto vertė siekė 30,255 mln. litų. „Gauta ES parama sudarė 4,5 mln. litų arba 14,9 proc. nuo projektų vertės. Kitos lėšos – nuosavos ir skolintos“, – teigia L. Stonkuvienė.
Agroserviso įmonės direktorė pažymėjo, kad investicijos padėjo įmonei plėstis. „Naujos kartos žemės ūkio technikos įsigijimas, kartu diegiant modernias technologijas, prisidėjo prie įmonės ekonominio, gamybinio ir kokybinio augimo“, – pabrėžia L. Stonkuvienė.
Anot jos, nepaisant sudėtingo laikmečio, įmonė ir toliau vykdo plėtrą, diegia pažangias šiuolaikines technologijas, praktikoje taiko mokslo ir technikos pasiekimus. L. Stonkuvienė atskleidė, kad įmonės ateities planuose – ir elektros energijos bei šilumos gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių.
„Žemės ūkis – tai labai plati sritis, kur tikriausiai kiekvienas gali atrasti sau įdomią veiklą. Kurdami savo verslą žmonės įtraukia visą šeimą, dirba kartu dėl bendros gerovės. Smagu, kad pasinaudoja parama, jie įsigyja naujos technikos ir toliau auga kurdami darbo vietas regionuose. Tikiuosi, kad ateityje bus dar daugiau žmonių, kurie augins ne tik savo verslą, bet ir savo kraštą“, – sako žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Daugiau informacijos – www.nma.lt
Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk prie NMA Facebook paskyros.