„Tai nėra labai maži ūkiai. Tokių lietuviškų ūkelių yra tikrai nemažai mūsų regionuose ir tie žmonės iš viso jokios paramos negavo. Tikrai ekonomine prasme galbūt šie ūkiai nesudaro didelės dalies vertės grandinėje, tačiau socialine demografine prasme yra vis dar didžiausia ūkininkų grupė ir negalime tiesiog jų taip diskriminuoti ir neleisti jiems pasinaudoti ta parama, kuria pasinaudoja kiti ūkininkai, šiuo atveju labiau pasiturintys, stambesni, virš 4 vadinamųjų EDV“, – Seime šią savaitę kalbėjo T.Tomilinas.
Pasak jo, paramą gautų virš 40 tūkst. savarankiškai dirbančių smulkiųjų ūkininkų.
„Preliminariais skaičiavimais, kalbame apie 30 tūkst. ūkininkų, kurie neturi darbo santykių, ir apie 10 tūkst. tų, kurie turi darbo santykius ir gauna pajamas iki vienos minimalios algos“, – teigė T.Tomilinas.
Subsidija būtų mokama ūkininkams, kurių ūkis ne didesnis nei 4 ekonominio dydžio vienetai (EDV) ir kurių pajamos iš darbo santykių neviršytų minimalios algos arba jie iš viso nedirbtų, taip pat būtų deklaravę pasėlius arba turėtų bent vieną sąlyginį gyvulį, gyvenantys kaime ir negaunantys nei nedarbo draudimo, nei savarankiškai dirbančiojo išmokos.
400 eurų išmokos už du pirmus karantino mėnesius pasiektų visus tokius ūkininkus, o nuo gegužės vidurio iki rugpjūčio vidurio po 200 eurų gautų tik uždirbantieji, bet ne daugiau kaip minimali alga. Nedirbantieji per karantiną ir du mėnesius po jo gali gauti 200 eurų bedarbio išmokas.
„Valstiečiui“ Aurimui Gaidžiūnui pareiškus, kad parama pasinaudos ir vadinamieji „sofos“ ūkininkai, kurie turi ūkį, bet jų žemę dirba kiti, T. Tomilinas sakė, kad dėl to sudėti saugikliai.
„Vienas iš kriterijų yra tai, kad ūkininkas turi deklaruoti pasėlius – ne tik pievas, ganyklas, bet ir pasėlius, arba turi turėti tą vadinamąjį sąlyginį gyvulį. Būtent tai bus pagrindinis kriterijus, kuris atribos daugybę tų vadinamųjų „sofos“ ūkininkų. Jie tikrai paramos negaus, nes dažniausiai tai yra turtingi žmonės iš miesto, turintys tam tikrą žemės plotą kur nors kaime“, – tvirtino T.Tomilinas.
4 EDV nesiekiančiame ūkyje gali būti iki 11 melžiamų karvių arba auginama iki 17 ha kviečių, jų pajamos per metus negali viršyti 8,7 tūkst. eurų, o pelnas – 4,8 tūkst. eurų. Tokie ūkininkai atleisti nuo „Sodros“ mokesčių, bet moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
„Sodros“ duomenimis, 2018 metais buvo beveik 152 tūkst. mažesnių nei 4 EDV ūkininkų, pusė jų buvo pensininkai.
Valstybės subsidija dabar mokama visiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie atitinka tam tikras sąlygas, ir smulkiems ūkininkams, kurių ūkis didesnis negu 4 EDV.