„Sparčiai augančias šalies ūkininkų finansavimo apimtis stebime jau antrus metus iš eilės, ir vertinant šio ekonomikos sektoriaus plėtros perspektyvas, tai nuteikia pozityviai. Apie 85 proc. visų lėšų pagal sudarytas finansavimo sutartis ūkininkai planuoja naudoti investicijoms. Tai rodo, kad jie šiuo metu aktyviai įgyvendina plėtros planus ir stiprina savo ūkių konkurencingumą“, – sako Rasa Verkauskaitė-Kazanskienė, „Swedbank“ Smulkių verslo klientų ir rinkodaros skyriaus vadovė.
Du trečdaliai paskolų – investicijoms
Kaip rodo „Swedbank“ duomenys, 85 proc. finansavimo lėšų nukreipiama investicijoms. Ūkininkai šiuo metu renkasi investuoti į naujos technikos ir kitos įrangos įsigijimą, modernizuoja savo ūkius, taip pat naudojasi galimybe pasididinti valdomos žemės plotus.
Tuo metu 10 proc. banko suteikiamų lėšų yra skirta finansuoti apyvartiniam kapitalui, dar 5 proc. – kitų nedidelių sumų trumpalaikiam ir ilgalaikiam finansavimui.
„Dažniausiai dėl finansavimo kreipiasi daugiau kaip 100 ha dirbamos žemės valdantys ūkiai, tačiau aktyvūs ir vidutiniai, 50-100 ha dirbamos žemės valdantys ūkiai. Mažiau nei 50 ha valdantys ūkiai dėl finansavimo kreipiasi rečiau, tačiau ir čia pastebimas aktyvumas“, − pastebi R.Verkauskaitė-Kazanskienė.
Jaunos kartos ūkininkai − orientuoti į plėtrą
Nors jaunesnės kartos ūkininkai valdo gerokai mažiau ūkių, jų plotai yra didesni ir jie labiau orientuoti į plėtrą, pažymi banko ekspertai.
Remiantis „Swedbank“ duomenimis, banke ūkio poreikiams finansuojasi 6 iš 100 ūkių, kuriuos valdo iki 45 metų ūkininkai, ir tik 2 iš 100 ūkių, kuriuos valdo vyresni nei 46 metų ūkininkai. Jaunesni nei 25 metų ūkininkai taip pat aktyviai investuoja ir šioje amžiaus kategorijoje finansuojasi 6 iš 100 ūkių.
„Jauniausių amžiaus kategorijų (iki 25 ir 26-35 metų) ūkininkų valdomas ūkių skaičius sudaro, atitinkamai, tik 7 proc. ir 1 proc. iš visų banke registruojamų ūkių. Kita vertus, jie vidutiniškai valdo didesnio ploto dirbamas žemes negu kitų amžiaus grupių ūkininkai. Tiek vienoje, tiek kitoje amžiaus grupėje reikšmingą dalį sudaro didesni kaip 50 ha dirbamos žemės ūkiai“, − komentuoja „Swedbank“ ekspertė.
Pasak jos, pastebima, kad jaunesnės kartos ūkininkai išsiskiria sveika ambicija ir siekia valdyti modernius, augančius ūkius. Ateityje šiame verslo sektoriuje jie bus varomoji jėga. Be to, keičiantis ūkininkų kartoms, bus matoma tam tikro masto ūkių konsolidacija.
Šiuo metu didžiausią dalį visų ūkių (27 proc.) valdo 56-65 m. amžiaus grupės ūkininkai. Tiesa, tarp jų valdomų ūkių dominuoja smulkūs, tai yra, iki 22 ha dirbamos žemės turintys ūkiai.
„Swedbank“ pateikti rezultatai apima smulkius ir vidutinio dydžio ūkininkus, kurių bendra visų sutarčių dėl finansavimo vertė neviršija 200 tūkst. eurų.