Tikimasi sumažinti vandens užterštumą
Naujasis standartas nuo 2023 m. prasidedančiame paramos laikotarpyje įpareigoja prie visų vandens telkinių įrengti mažiausiai 3 metrų pločio juostas su žoline danga. Paviršinio vandens telkinių apsaugos pakrančių apsaugos juostų sluoksnyje bus draudžiamas žemės dirbimas, mineralinių trąšų bei augalų apsaugos produktų ir mėšlo ar srutų paskleidimas. Šiose apsaugos juostose leidžiamas tik gyvulių ganymas ir mulčiavimas.
Strateginiame plane įrašytas papildomas reikalavimas, kuris pareiškėjus įpareigoja prie visų jų laukuose esančių melioracijos griovių palikti ir deklaruoti 3 metrų palaukes su žoline danga, neįskaitant griovio šlaito.
Tikimasi, kad 3 metrų pločio palaukės su žoline danga sumažins vandens užterštumą, suteiks naudos biologinei įvairovei, nes atsiras sąlygos susidaryti floros ir faunos buveinėms. Be to, paviršinio vandens telkinių juostos su žoline danga padės išlaikyti daugiamečių pievų referencinį rodiklį, kuris svarbus įgyvendinant GAAB1 standartą, reglamentuojantį daugiamečių pievų apsaugą.
Kam bus privalomas naujasis GAAB4 standartas?
GAAB4 standarto privalės laikytis pareiškėjai, kurių deklaruojami plotai patenka į Paviršinio vandens telkinių apsaugos pakrančių apsaugos juostas. Strateginiame plane pažymima, kad pareiškėjas gali naudoti palaukes žemės ūkio technikos eismui, bet žolinė danga turi išlikti vyraujanti. Konkrečios teritorijos yra nustatytos ir pateikiamos Paviršinio vandens telkinių apsaugos pakrančių apsaugos juostų skaitmeniniame žemėlapyje.
Šis reikalavimas įsigalios nuo 2024 metų, tačiau, pasak Žemės ūkio ministerijos Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyresniojo patarėjo Tado Švilpausko, jį ūkininkams reikėtų prisiminti planuojant jau kitų metų darbus, kad vėliau nebūtų pritaikytos sankcijos.