Daugiau skaitykite:
- Vienas garsiausių Lietuvos ūkininkų apie protestą: sakiau – nakvosiu traktoriuje
- Ūkininkų istorijos iš Gedimino prospekto: „Negalim sakyti, kad blogai gyvenam“
- Kokie bus eismo ribojimai?
- Ministras: Vyriausybė jau taiso klaidas
- Ko nori traktoriais į Vilnių atvažiavę protestuotojai: šeši ūkininkų reikalavimai valdžiai
Protesto akcija centre truks tris dienas, jos metu eismas bus stipriai ribojamas. Trečiadienį protesto akcija prasidėjo nuo 11 valandos.
Antradienio naujienas skaitykite čia, šios dienos atnaujinimus skaitykite žemiau:
Ar į Vilnių sugužėję ūkininkai užpildė sostinės kavines ir barus?
18:28
Protestuojančių ūkininkų gausą jaučia ne visos Vilniaus centre įsikūrusios maitinimo vietos. Kol vieni skaičiuos keliskart didesnes apyvartas, kiti – tik keliais klientais didesnį srautą. Kai kuriems verslininkams ūkininkų protestas jau spėjo sukelti ir nepatogumų – kurjeriams negalint atvažiuoti sutriko reikiamos produkcijos tiekimas.
Sostinės baro „Būsi trečias“, esančio Totorių g., vadovas Martynas Dacius dalijosi nesulaukiantis daug klientų: „Šiandien turime iš protesto ateinančių žmonių, bet jų nėra tiek daug. Pavyzdžiui, per pietus atėjo 12 protestuotojų. Tai nėra daug. Tai gal tik 10 proc. daugiau žmonių nei įprastą dieną – 100 ar 200 eurų daugiau prie apyvartos".
PLAČIAU SKAITYKITE: Ūkininkams protestuojant Vilniaus verslininkai dalijasi įspūdžiais: „Ant stalų – viskas“
Šalies vadovo prioritetai ūkininkams pro akis neprasprūdo
18:16
Ūkininkų protestas vyks ir ketvirtadienį, tačiau panašu, kad Simonas Gentvilas ir Kęstutis Navickas liks aukščiausio rango jame pasisakiusiais politikais.
Premjerė Ingrida Šimonytė renginyje dalyvauti neplanuoja, jame neapsilankys ir prezidentas Gitanas Nausėda.
Protestą organizuojanti Lietuvos žemės ūkio taryba savaitės pradžioje anonsavo, kad G.Nausėda ūkininkus sutiks ketvirtadienį, tačiau valstybės vadovas šias dvi dienas yra išvykęs į kitus Lietuvos regionus. Trečiadienį jis viešėjo Radviliškyje, o rytoj lankysis Raseinių rajone.
Tai neprasprūdo pro akis proteste dalyvavusiems ūkininkams.
„Manau, kad prezidentas parodo tam tikrą požiūrį, pasirinkdamas vizitą į Radviliškį ir Raseinius, kada prie pat, Vilniuje, susirinko keli tūkstančiai ūkininkų. Jis galėtų kreiptis į tautą ir [tada] važiuoti savo darbus daryti. Bet požiūris toks – va čia ir yra esmė“, – kalbėdamas su 15min nurodė Jonavos rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Ričardas Žebrauskas.
„Man jau nieko keisto, nes prezidentą aš jau seniai kur bemačiau – gal jis jau rinkimams ruošiasi. Nežinau, ką jis daro. Aš jo, kaip prezidento, žemės ūkyje išvis nematau. Jis man nėra prezidentu, taip pasakyčiau“, – 15min teigė mišrų ūkį turintis Paulius, į Vilnių atvykęs iš Kelmės rajono.
Šiam ūkininkui itin nepatiko gruodį prezidento vetuotas Medžioklės įstatymo projektas dėl naktinių taikiklių medžioklėje naudojimo. Projektą Seimas jau buvo palaiminęs.
„Daugelis čia esame medžiotojai ir susiduriame su ta pačia problema – pagaliau Seimas suprato mus, kad reikia padėti valdyti afrikinį kiaulių marą. Jie problemą, kaip ir supranta, bet priveda prie to, kad nereikia naktinių taikiklių – ale mes žudysime, brakonieriausiame ir jie to nesuvaldys. Ne tame reikalas – teisingai sureguliuoti žvėrių gausą“, – sakė ūkininkas, pridūręs, kad laukinės gyvūnijos įtaką ūkininkai jaučia labai stipriai – auginamus augalus lesa gervės, ėda šernai.
Kęstučio Navicko kalba ūkininkų neįtikino
17:50
„Kaip visada jokių argumentų, tas pats per tą patį, aš nekaltas, viskas čia gerai. Taip vertinu. [Ministras] grįžo iš Briuselio ir vėl – nieko konkretaus, jokio pažado nedavė, apart – po savaitės viskas spręsis, bus gerai. Kas čia, ministro kalba? Apgailėtina“ – nurodė 15min kalbintas mišraus ūkio savininkas Paulius.
Jis su kolegomis traktoriais atvyko iš Kelmės.
Ūkininkas teigė, kad jam itin aktualus pieno sektoriaus klausimas – jam trečiadienį skirta santykinai mažai dėmesio. Tiek aplinkos, tiek žemės ūkio ministrai daugiausia atsakinėjo į klausimus, susijusius su apsaugos zonomis ir juostomis, trąšomis, daugiametėmis pievomis. Pieno sektoriaus problemų sprendimas nurodytas kaip vienas iš šešių pagrindinių žemdirbių reikalavimų.
„Susiduriame su ta problema, kad daugiametes pievas reikės atstatyti. Kaip minėjo kažkas nuo scenos – ta daugiametė pieva mums jokios naudos neteikia. Ta žolė sustagarėjusi, tik balastas gyvuliui. Nežinau, kaip mes spręsime tą problemą“, – kalbėjo ūkininkas.
Jis teigė, kad žemė, kurią ūkininkas šiandien gali įsigyti, beveik visada būna daugiametės pievos plotai. „Negavus plūgo, neperarta – kam ji reikalinga? Prie tokių įstatymų ji lieka bevertė“, – sakė jis.
Paulius nurodė, kad patie renginio idėja jam paliko gerą įspūdį.
„Man patiko, kad pagaliau mes žemdirbiai susivienijome ir manau, kad ir ministras, nėra kvailas ir mato, kad ne aktoriai esame pasamdyti, o tikri ūkininkai. Mūsų būtų buvę dar daugiau, bet paprasčiausiai kas turi karvučių, gyvulininkystės ūkių, jiems sudėtinga yra išvažiuoti“, – nurodė pašnekovas.
Iš Šiaulių rajono atvykęs augalininkyste užsiimantis Irmantas taip pat nebuvo sužavėtas ministro atsakymais į klausimus.
„Kol kas tai neigiamai [vertiname]. Pagal žemdirbių reakcijas matėte, kas buvo. Yra tik pažadai, bet jokių konkrečių darbų... Ministrui visos problemos yra žinomos seniai, čia nieko nėra naujo. Jis ginasi, kad Europos reikalavimais ir viskas“, – nurodė jis.
Pašnekovas taip pat teigė pykstantis, kad ūkininkai yra pozicionuojami kaip gamtos teršėjai.
„Mes nesame tokie. Atvažiuokite pas mus į kaimą ir patys pamatykite. Mes nesame tokie žmonės. Labai skaudu girdėti, kai miestiečiai kalba, kad mes teršiame, labai skaudu“, – nurodė pašnekovas.
Gedimino prospektas skambėjo nuo traktorių signalų
17:47
G.Nausėda: ūkininkų protestas turi priežasčių, į reikalavimus ketinama atsižvelgti
16:34
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad ūkininkų protestas dėl žemės ūkio politikos turi priežasčių, tačiau reikalavimai yra girdimi ir į juos ketinama atsižvelgti.
„Dabartinis protestas tikrai turi priežasčių, ūkininkai išreiškė labai konkrečius reikalavimus, matau, kad ketinama į tuos reikalavimus atsižvelgti ir taisyti situaciją jau (Seimo) pavasario sesijoje. Neabejoju, kad tai bus padaryta, ir galėsime visi grįžti prie darbų“, – trečiadienį viešėdamas Radviliškyje žurnalistams sakė valstybės vadovas.
Anot jo, kai kurie akcizai „buvo padidinti tiesiog drastiškai“, nenumačius pereinamojo laikotarpio.
„Kalbu apie suskystintų naftos dujų akcizą, kuris drastiškai išaugo, turiu galvoje pakeistą tvarką žaliajam dyzelinui. Šie perlenkimai turėtų būti ištaisyti, ir tikiuosi, kad tai bus gera pradžia dialogui su ūkininkais“, – teigė G.Nausėda.
Anot jo, visi, tarp jų ir ūkininkai, turėtų būti suinteresuoti gyventi švarioje, saugioje aplinkoje, o žaliosios ekonomikos tikslai svarbūs visai Europos Sąjungai, kurios dalis Lietuva yra.
„Tačiau visus sprendimus reikia įgyvendinti tariantis, protingai, nustatant pereinamuosius laikotarpius, ir ypač pabrėžčiau pereinamųjų laikotarpių svarbą nustatant akcizų politiką“, – sakė prezidentas.
Jis tvirtino, kad jeigu būtų Vilniuje, mielai susitiktų su žemdirbiais aptarti žemės ūkio prioritetus ir ateitį.
„Mielai galėčiau ir susitikti su ūkininkais, niekada nevengiu šito daryti. Manyčiau, kad tokia diskusija būtų prasminga ir galbūt ne tiek gaisrų gesinimo prasme, kiek norėtųsi su ūkininkais atvirai pakalbėti apie žemės ūkio perspektyvą Lietuvoje, kokiu keliu eisime, kokius prioritetus nustatysime. Tada bus lengviau diskutuoti, ką valdžia padaro arba nepadaro“, – kalbėjo G.Nausėda.
Vienas iš organizatorių: svarstysime, ar tęsti protesto akciją ilgiau
16:23
Ūkininkų protesto akcijai trečiadienį einant į pabaigą vienas iš organizatorių, Žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas nuo scenos pareiškė, kad svarstoma kreiptis į savivaldybę leidimo tęsti protestą ilgiau.
I.Hofmanas vėliau 15min sakė, kad organizatoriai trečiadienio vakarą tariasi ir priims sprendimą, ar kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę.
„Kodėl galvojame pratęsti? Nes žmonės atsakymų neišgirdo, gauti atsakymai netenkina“, – sakė jis.
Ketvirtadienį ūkininkų protesto organizatorių delegacija vyks pas Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen. Tuo tarpu iš premjerės Ingridos Šimonytės organizatoriai teigia kvietimo susitikti negavę.
„Tikėjomės, kad premjerė ateis šiandien, bet neatėjo“, – sakė I.Hofmanas.
Nufilmuotas nuo traktorių signalų aidintis Gedimino prospektas
16:17
Ūkininkai – Vilniaus centro restoranuose: „Ant stalų – viskas“
16:12
Protestuojantys ūkininkai didina Vilniaus centre esančių maitinimo vietų apyvartas. Pasak „Amber Food“ vadovo Gedimino Balnio, prieš Vyriausybės pastatą esančio restorano „Katpėdėlė“ apyvarta trečiadienį gali būti net triskart didesnė nei įprastai.
„Šiandienos apyvarta lyg šeštadienio“, – 15min teigė jis.
G.Balnis perpiet pats apsilankė „Katpėdėlėje“ ir tuo įsitino savo akimis: „Visi eina kompanijomis, kalbasi tarpusavyje, aptaria aktualijas. O ant stalų – viskas: maistas, kava, arbata, alus. Policija galbūt netikrins jų blaivumo.“
Anot pašnekovo, jeigu ūkininkai, kaip planuoja, liks Vilniuje iki savaitės pabaigos, tikėtina, šios vietos apyvarta bus ūgtelėjusi visomis dienomis.
Visgi tų dienų, kuomet vyksta didžiosios sostinės šventės, Kaziuko mugė ir žmonės miesto centre zuja nuo ryto iki vakaro, apyvartų neturėtų siekti.
„Vakar to nebuvo, bet šiandien jau pradedame jausti ir tai, kad galbūt arčiau įvykių Gedimino pr. esantys restoranai pilnėja, žmonių srautai nebetelpa, todėl visi lenda gilyn, užsuka ir į Vilniaus gatvę“, – ir „Manami“ restorane pagausėjusį klientų srautą taip aiškina G.Balnis.
Vilnius griaudėja nuo ūkininkų traktorių signalų
16:07
15.50 val. Gedimino prospektas gaus traktorių signalais
15:38
Ūkininkai paraginti susėsti į savo traktorius ir 15.50 val. dešimčiai minučių įjungti garsinius signalus.
18 val. ketinama Vilniaus miestui dovanoti „diskoteką“ – traktoriai įjungs švyturėlius.
Baigdami trečiadienio mitingą ūkininkų atstovai paragino susitikti ir ketvirtadienį.