Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2020 04 03 /19:10

Ūkininkai perspėja apie pieno gamybos mažinimą, A.Palionis ES prašo rinkos organizavimo

Lietuvoje mažėjant pieno supirkimo kainoms, ūkininkai sako, kad perdirbėjai kainas sumažino nepaisydami galiojančių sutarčių. Žemės ūkio ministras Andrius Palionis kreipėsi į Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisarą Janušą Vojciechovskį dėl skubių rinkos organizavimo priemonių Lietuvai labai aktualiuose pieno ir paukštienos sektoriuose.
Pienas
Pienas / 123RF.com nuotr.

Pieno gamintojai sako ketinantys mažinti pieno gamybą, tuo metu kai kurie Seimo nariai perspėja pieno perdirbėjus nesitikėti valstybės paramos.

„Pieno supirkimo kainos drastiškai mažėja, ypač kooperatyvų sektoriuje. (...) Turime spręsti šio sektoriaus problemą“, – penktadienį Seimo Kaimo reikalų komitete, kur aptariamos koronaviruso krizės pasekmės pieno sektoriui, pareiškė žemės ministras Andrius Palionis.

Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas parlamentarus informavo, kad perdirbėjai pieno kainas sumažino 5 centais už litrą.

„Sutartis su įmonėmis kelių mėnesių turėjome, bet į jas niekas (perdirbėjai – BNS) neatsižvelgė, ir kainos nuvažiavo nuo 27 iki 23 centų“, – teigė jis.

Pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Valionis sako, kad žemdirbiai ketina mažinti pieno gamybą ir siūlo kompensuoti ūkininkams dėl to patirtus nuostolius.

Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ vadovas Egidijus Simonis įspėjo apie galimus pieno gamybos trikdžius.

„Matau kai kurių įmonių galimą piktnaudžiavimą, būtent tarpininkų, kad nenumuštų dar daugiau kainos, nei tai diktuoja rinkos sąlygos“, – pareiškė jis.

E.Simonis sako, kad pienas Lietuvoje pigesnis, nes jo kokybė yra prastesnė negu Latvijoje ar Estijoje, kur už jį mokama daugiau. Jo teigimu, su Sveikatos apaugos ministerija (SAM) jau yra bandoma tartis, ko imtis, kad Lietuvoje nenutrūktų pieno gamybos grandinė.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas „valstietis“ Andriejus Stančikas pieno perdirbėjus įspėjo nesitikėti paramos iš valstybės, jeigu jie mažins pieno supirkimo kainas.

„Turi baigtis tas diskriminavimas. (...) Jeigu šiandien perdirbėjai įsivaizduoja, kad jeigu jie ženkliai numažins kainas ir papildomai jiems dar ir valstybė iš biudžeto skirs gana dosnų kąsnį, tai šitaip neturėtų būti“, – sakė parlamentaras.

Kreipimesi į ES žemės ūkio komisarą dėl pieno rinkos žemės ūkio ministras pabrėžė, kad viruso pandemijai darant įtaką visai maisto tiekimo grandinei, išskirtinės rinkos reguliavimo priemonės padėtų sumažinti įtampą rinkose.

Be jau taikomų pieno produktų intervencijos priemonių, prašoma papildomai taikyti privatų sandėliavimą sviestui, lieso pieno milteliams, sūriams.

Tačiau Lietuva norėtų privataus sandėliavimo priemonę taikyti ne tik pieno produktams, bet ir paukštienai. Šalies paukštininkystės ūkiuose kaupiasi didelės produkcijos atsargos, todėl tikimasi, kad išimtinė Europos Komisijos parama privačiam paukštienos sandėliavimui padėtų sektoriui išgyventi šį sudėtingą laikotarpį.

Prognozuojama, kad Lietuvos pieno perdirbimo įmonių poreikis 2020 metais sviestui privačiai sandėliuoti galėtų siekti apie 3,5 tūkst. tonų, lieso pieno milteliams - apie 14 tūkst. tonų, sūriams - apie 10 tūkst. tonų, o vištienos krūtinėlių filė – apie 800 tonų per mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos