Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

V.Sinkevičius: dėl daugiamečių pievų atkūrimo bus bandoma taisyti klaidas

Problema dėl daugiamečių pievų atkūrimo atsirado prieš kelerius metus, kai Lietuvos ūkininkai deklaravo ypač daug tokių pievų taip save „įvarydami į spąstus“, teigia Europos Komisijos (EK) narys Virginijus Sinkevičius. Pasak jo, Europos Sąjungos daugiamečių pievų reglamentas nebus atšauktas, tačiau bus bandoma taisyti sistemines klaidas.
Virginijus Sinkevičius
Virginijus Sinkevičius / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

„Man labai gaila, nes ta problema, kad iššūkis bus su daugiametėmis pievomis, buvo matoma 2020 metais, nes kai referenciniai metai – 2018 metai, tai jau matėsi, kad deklaravimo didėja – Lietuvoje nuo 500 tūkst. hektarų staiga augo daugiamečių pievų iki 750 tūkst. hektarų“, – BNS penktadienį sakė už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas eurokomisaras V.Sinkevičius.

„Ir čia jau reikėjo kreiptis į Komisiją, ieškoti būdų, kalbėtis. Visa problema, aš suprantu, kad buvo deklaracijos sistema, kur nebuvo tarpinio varianto ir ūkininkai deklaravo daugiametes pievas, taip save dabar įvarydami į tokius spąstus“, – pridūrė jis.

Anot V.Sinkevičiaus, šiuo metu EK Žemės ūkio direktoratas vertina situaciją ir galimus sprendimo būdus.

„Nereikia tikėtis, kad įvyks atšaukimas daugiamečių pievų reglamento, to tikrai nebus, bet tikiuosi, kad bent sisteminės klaidos bus ištaisytos“, – sakė eurokomisaras.

Pagal ES reglamentą daugiamečių pievų ir ganyklų plotas negali sumažėti daugiau kaip 5 proc. – kasmet ūkininkų deklaruotas plotas lyginamas su referenciniu laikotarpiu, kuris pernai keitėsi. Iki 2022 metų plotai buvo lyginami su 2015 metais deklaruotu plotu, o nuo 2023 metų – su 2018 metais.

„Lietuvoje kritimas yra unikalus visoje Europos Sąjungoje – 18,4 proc., reikia atkūrinėti labai didelį plotą, kas ūkininkams reiškia didelį iššūkį“, – teigė V.Sinkevičius.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas yra sakęs, kad problema dėl pievų susidarė 2014 metais ES vykdant Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) reformą – tuomet įtvirtintas reikalavimas išlaikyti daugiamečių pievų santykį, kad jų plotas nemažėtų daugiau kaip 5 proc., palyginti su referenciniu plotu.

K.Navicko teigimu, daugiamečių pievų atkūrimo klausimas susijęs su išmokų administravimu, o už šią problemą atsakomybę turi prisiimti ir 2017–2018 metais dirbę žemės ūkio ministrai.

Žemdirbių įsitikinimu, toks didelis pievų atkūrimas yra didelė našta, nes jas reikia prižiūrėti, o ūkinės naudos nėra, pagaminama mažiau produkcijos, mažėja konkurencingumas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?