2017 metais Valstybinė augalininkystės tarnyba gavo 73 skundus, iš kurių 15 buvo dėl galimo bičių apnuodijimo – 4 iš jų pasitvirtino.
„Žmonių, gyvūnų ir apskritai gamtos apsauga yra vienas Europos Sąjungos prioritetų, todėl tiek ES atsakingos institucijos, tiek mūsų tarnyba kontroliuoja, kad į šalį nepatektų nelegalūs, dažnai prastos kokybės augalų apsaugos produktai ir sėklos, taip pat atsakingai prižiūri, kaip laikomasi nustatytų reikalavimų naudojant augalų apsaugos produktus. Kiekvienais metais Augalininkystės tarnybos regioninių skyrių specialistai vykdo planinius ir neplaninius patikrinimus, susijusius su AAP naudojimu ir laikymu. Pernai tokių patikrinimų buvo atlikta daugiau nei pustrečio tūkstančio“, – pranešime žiniasklaidai cituojama laikinai einanti Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus pareigas Rasa Rimkutė.
Patikrinimų metu tikrinami augalų apsaugos pažymėjimai, AAP įsigijimo ir jų naudojimo apskaitos, AAP apdorojimo (purškimo) įrangos techninės apžiūros dokumentai, taip pat atliekami laikomų AAP, jų saugojimo vietų, apdorojimo (purškimo) įrangos ir apdorotų laukų vizualiniai patikrinimai.
Gavę skundą, tarnybos specialistai tikina tikrinantys visą su įtariamu pažeidimu susijusią ūkininko augalų apsaugos produktų naudojimo veiklą.
Pasitaiko atvejų, kai nustatomi su konkrečiu skundu nesusiję kiti AAP naudojimo pažeidimai.
Pasak R.Rimkutės, tarnybos specialistai nuolat konsultuoja ūkininkus, kaip reikia tinkamai elgtis, siekiant išvengti žalos bitynams bei kitais AAP naudojimo klausimais.
„Viena svarbiausių atsakingo AAP naudojimo sąlygų yra laikytis etiketėse ir teisės aktuose nustatytų reikalavimų. Ūkininkams taip pat būtina nepamiršti teikti informaciją apie planuojamus purkšti laukus Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS), likus ne mažiau kaip 2 dienoms iki planuojamo žydinčių augalų apdorojimo profesionaliajam naudojimui skirtais AAP ar beicuotų sėklų sėjos.
Jeigu bitininkai savo bitynus yra užregistravę Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) Ūkinių gyvūnų registre, jie laiku gaus informaciją apie 2,5 km atstumu nuo bitynų planuojamus purkšti laukus. Ši iš anksto gauta informacija apie purškiamų laukų vietas bei augalų apsaugos produktus, kurie bus naudojami, leis bitininkams imtis veiksmų apsaugant bites nuo galimo neigiamo poveikio“, – rašoma pranešime.
Ar konkretus augalų apsaugos produktas yra kenksmingas bitėms ir kitiems apdulkinantiems vabzdžiams, yra nurodyta AAP etiketėje.
Visos registruotų, arba neregistruotų išimties tvarka leidžiamų naudoti AAP etiketės yra talpinamos Augalininkystės tarnybos internetinėje svetainėje.
Kai kuriuos žydinčius augalus dienos metu ūkininkai gali purkšti AAP apie tai nepranešę PPIS. Tokių augalų, kuriuos leidžiama apdoroti AAP dienos metu, sąrašas skelbiamas Augalininkystės tarnybos internetinėje svetainėje.
„Bitininkai, pastebėję galimus augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų pažeidimus, galinčius turėti įtakos bičių apsinuodijimui ar žuvimui, turėtų nedelsiant surinkti ir užfiksuoti kuo daugiau informacijos apie įtariamą pažeidimą: užrašyti tikslų AAP panaudojimo (purškimo ar kt.) laiką, vietą, purkštuvo ar kitos įrangos modelį ir kt., esant galimybei padaryti nuotraukas ar nufilmuoti bei kreiptis į Augalininkystės tarnybos regioninius skyrius ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritorinius padalinius. Apie galimus pažeidimus rekomenduojama informuoti ir savivaldybių seniūnijų žemės ūkio skyrių specialistus, – perspėja Valstybinė augalininkystės tarnyba.
Jeigu bitininkas ar kitas suinteresuotas asmuo įtaria, kad buvo panaudoti neleistini AAP arba šie buvo panaudoti nesilaikant nustatytų reikalavimų, jis gali raštu išreikšti prašymą atlikti laboratorinius tyrimus. Tokiu atveju Augalininkystės tarnyba paims ėminius tyrimams iš augalų, jų dalių ar dirvožemio AAP likučiams nustatyti, o VMVT – padėti nustatyti bičių žūties priežastį jų ligų atveju. Įtarimams pasitvirtinus (jeigu randama AAP likučių ir nustatomas pažeidimas) tyrimus apmoka pažeidėjas, nepasitvirtinus – asmuo, pageidavęs tyrimų.“