VMVT: Lietuva stebi situaciją dėl galimų koronaviruso mutacijų audinių fermose

Danijai dėl koronaviruso mutacijos audinėse imantis gaišinti visus šiuos šalyje veisiamus žvėrelius, situacija stebima ir Lietuvoje.
Kailinių žvėrelių ūkyje
Audinės / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Kaip BNS informavo Žemės ūkio ministerija, trečiadienį šis klausimas aptartas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) bei Žvėrelių augintojų asociacija.

„VMVT patikino, kad kol kas Lietuvos ūkiuose nepastebima COVID-19 užuomazgų, ir paragino žvėrelių fermas užtikrinti, kad jei pasireikštų kokie nors simptomai darbuotojams, jie būtų izoliuoti nuo kontakto su kailiniais žvėreliais“, – BNS ketvirtadienį teigė ŽŪM Ryšių su visuomene skyriaus patarėja Jurga Vaičiūnė.

Veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas BNS teigė, kad audinių laikytojai pastebėję, kad žvėrelių ūkyje gyvūnams pasireiškė karščiavimas, kvėpavimo ir virškinimo organų pažeidimo požymiai ar padidėjo gyvūnų gaištamumas, arba turėdami informacijos, kad ūkio darbuotojui, prižiūrinčiam gyvūnus, yra nustatyta COVID-19 liga, privalo nedelsiant apie tai informuoti įstaigos specialistus.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
Arno Strumilos / 15min nuotr./Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

„Įvertinus visą gaunamą informaciją iš ES valstybių ir iš šalies audinių ūkių, bei atsižvelgiant į COVID-19 paplitimą skirtinguose šalies rajonuose, Lietuvoje atliekamas rizikos vertinimas. Visi kailinių žvėrelių auginimo ūkiai šalyje yra registruoti ir yra žinomas juose laikomų gyvūnų skaičius, todėl situacija juose yra nuolat stebima“, – komentavo jis.

Pasak Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko, „Vilkijos ūkio“ vadovo Česlovo Tallat-Kelpšos, Danijoje mutavęs koronavirusas kelią nerimą ir Lietuvos verslininkams.

„Sugriežtinome sąlygas, visų darbuotojų pastoviai prašome, kad jei pajuto bent mažiausią negalavimą, kad neitų į darbą, nenutraukiame atlyginimo, kad nenuspręstų eiti, siekiant neprasti pinigų. (...) Baiminamės, žinoma, tačiau pirmiausia – dėl žmonių“, – kalbėjo jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Česlovas Tallat-Kelpša
Luko Balandžio / 15min nuotr./Česlovas Tallat-Kelpša

Verslininko teigimu, su ministerija taip pat kalbamasi apie galimas kompensacijas, jei žvėrelių augintojams tektų naikinti fermas.

„Buvo kalba su ministerija, kad kompensacijos turėtų būti. (...) Tas klausimas – atviras lieka“, – sakė Č.Tallat-Kelpša.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu 71 laikytojas turi per 1,9 mln. šių žvėrelių.

Didžiausia pasaulyje audinių kailių gamintoja Danija trečiadienį pranešė, kad sunaikins visas savo audines, šalies ūkiuose, kur auginami šie gyvūnai, aptikus mutavusią naujojo koronaviruso versiją, paplitusią tarp žmonių.

Skaičiuojama, kad audinėse pakitusiu koronavirusu užsikrėtė bent 12 žmonių.

Mokslininkai nerimauja, kad pakitęs virusas gali būti visiškai ar iš dalies atsparus šiuo metu kuriamoms vakcinoms, taip paverčiant jas neveiksmingomis arba veiksmingomis tik iš dalies.

Danų policijos vadovas Thorkildas Fogde teigė, kad žvėrelių skerdimo procesas prasidės „kaip įmanoma greičiau“, bet pripažino, kad planai sunaikinti daugiau nei tūkstantyje ūkių laikomas 15–17 mln. audinių „yra labai nelengva užduotis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis