Žemės ūkio produktų perdirbėjai gali tikėtis lengvatinės paskolos

Tarp gausybės žemės ūkio rėmimo ir finansavimo formų galima rasti ir tokią, kuri daugeliui gali būti ypač pravarti – pigiau gauta paskola. Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) priemonę „Investicijos į žemės ūkio produktų perdirbimą“ yra teikiamos lengvatinės paskolos, kurių gali tikėtis žemės ūkio produktų perdirbimu užsiimančios įmonės. Paskolos dydis gali siekti milijoną eurų. Lėšos turėtų būti skirtos naujoms investicijoms ar apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Ūkininkas
Ūkininkas / Shutterstock nuotr.

Tai pirmas kartas, kai perdirbėjai gali tikėtis lengvatinės paskolos savo pageidaujamos investicijoms, taip pat apyvartiniam kapitalui. Tikimasi, kad ši finansinė paskata suteiks galimybę perdirbėjams stiprinti savo ūkinę veiklą kiekvienam pagal individualų poreikį. Beje, kai kurie ūkiai gali tikėtis ir dalies paskolos nurašymo.

Mažesnės palūkanos ir dotacijos

Plačiau su šia priemone supažindino Sigutė Mečkovskienė, Žemės ūkio ministerijos Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento Paramos verslui skyriaus patarėja.

Ji priminė, kad bendras paramos biudžetas siekia 10 mln. eurų, kuris skiriamas iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto. Paskolas žemės ūkio produktų perdirbančioms įmonėms suteiks kreditų įstaigos, kurias atrinks valstybinė finansų įstaiga UAB ILTE.

Paskola apyvartiniam kapitalui suteikiama iki 3 metų laikotarpiui ir galės siekti 200 tūkst. eurų sumą.

Investicinė paskola bus suteikiama iki penkerių metų laikotarpiui ir galės siekti milijoną eurų. Paskola apyvartiniam kapitalui suteikiama iki 3 metų laikotarpiui ir galės siekti 200 tūkst. eurų sumą.

S. Mečkovskienė paaiškino, kodėl pasirinktas ir toks paramos būdas – kreditai. Išankstinio vertinimo metu nustatyta, kad finansavimo rinkoje trūkumas žemės ūkio produktų perdirbimo sektoriui yra pakankamai mažas, tai rodo, kad remiami subjektai ir jų projektai yra sėkmingai finansuojami rinkos sąlygomis, išskyrus pradedančiąsias ir mažas įmones.

„Pasiūlyta SP paramą pagal minėtą priemonę skirti lengvatinių paskolų forma. Tai reiškia, kad paskolos gavėjas, grąžindamas paskolą, sumokės gerokai mažiau palūkanų. Išimtis – veiklą pradedančioms įmonėms ir mažoms įmonėms, kuriose dirba iki 10 darbuotojų. Jų projektams numatyta lengvatinės paskolos ir dotacijos derinimo galimybė“, – kalbėjo Paramos verslui skyriaus patarėja.

Kitaip tariant – į paskolą gali pretenduoti visi perdirbėjai, tačiau labiau pažeidžiami gali tikėtis dotacijos. Pašnekovė akcentavo, kad paskolos pasižymi ne tik mažesnėmis negu rinkoje taikomomis palūkanomis, bet ir galimybe dalį paskolos „nurašyti“.

Paskolos gavėjas, grąžindamas paskolą, sumokės gerokai mažiau palūkanų.

„Įmonėms, veikiančioms iki trejų metų, arba įmonėms, kuriose dirba iki 10 darbuotojų, gali būti suteikta dotacija. Ją suteikia finansų tarpininkas iš SP lėšų, padengdamas ne didesnę kaip 35 proc. paskolos dalį. Pažymėtina, kad pagal šią finansinę priemonę gauta paskola padengti kitas įmonės turimas paskolas neleidžiama“, – pabrėžė pašnekovė.

Reikia verslo plano

Lengvatinės paskolos gali kreiptis juridiniai asmenys, kurie atitinka keliamus reikalavimus: bent 1 metus užsiima žemės ūkio produktų perdirbimo veikla, pusė ar daugiau pajamų gaunama iš žemės ūkio produktų perdirbimo.

Paskola skiriama verslo plane numatytoms išlaidoms, kurios gali apimti investicijas į materialųjį ir nematerialųjį turtą, susijusias su remiama veikla, taip pat apyvartinio kapitalo finansavimą.

Taip pat paskolos gavėjas turi pateikti verslo planą, atitinkantį tam tikrus reikalavimus. Pavyzdžiui, verslo plano įgyvendinimo trukmė turi neviršyti dvejų metų laikotarpio nuo paskolos sutarties pasirašymo dienos. Taip pat, jei verslo plane numatytos investicijos į nekilnojamąjį turtą, šis turtas teisėtais pagrindais turi priklausyti paskolos gavėjui.

Pažymėtina, kad verslo plane suplanuotos investicijos turi būti būtinos projektui įgyvendinti, realiai suplanuotos ir pagrįstos. Taip pat būtina sąlyga, kad šios investicijos nebuvo, nėra ir nebus finansuojamos iš kitų Europos Sąjungos fondų, kitų Europos Sąjungos finansinės paramos priemonių ar kitos tarptautinės paramos ar nacionalinių lėšų.

Skola – ne žaizda

Finansų tarpininkas, vertindamas paskolos gavėjo tinkamumą gauti paskolą pagal minėtą rėmimo priemonę, turi teisę atlikti papildomus veiksmus ir patikrinimus, kuriuos paprastai atliekamos asmenų, prašančių paskolos, atžvilgiu.

Kvietimą teikti paraiškas paskoloms gauti artimiausiu metu paskelbs ILTE ir atrinktas finansų tarpininkas. Kvietimas teikti paraiškas lengvatinėms paskoloms gauti bus skelbiamas ILTE interneto svetainėje jau artimiausiu metu, o paskolų sutartys bus pasirašomos iki 2029 m. gruodžio 31 d.

Kokios lengvatinės paramos palūkanos? Jos skaičiuojamos tik finansų tarpininkų daliai – penktadaliui paskolos taikoma 5 proc. finansų tarpininko marža ir 6 mėnesių EURIBOR. O 80 procentų paskolos daliai taikomos nulinės palūkanos.

Žemės ūkio ministerija ir ES logo
Žemės ūkio ministerija ir ES logo

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis