„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Apie elektromobilio įkrovimo stotelę prie namų reikia galvoti jau dabar

Elektromobiliai po truputį užkariauja transporto rinką ir panašu, kad visai netolimoje ateityje taps įprastu mūsų gyvenimo atributu. Tiesa, su elektra varomais automobiliais šiek tiek keisis ir mūsų kasdienybė – juos įkrauti bus aktualu ne tik viešose įkrovimo stotelėse, bet ir namuose, rašoma pranešime.
Elektromobilio įkrovimas
Elektromobilio įkrovimas
Temos: 1 Elektromobilis

Lietuvoje elektromobilių skaičius išaugo trigubai

Elektromobilių rinkoje per pastarąjį dešimtmetį įvyko stiprus proveržis ir jų gamintojai neketina sustoti. Priešingai, senųjų gerai žinomų automobilių gamintojų – „Volkswagen“, BMW, „Audi“ bei kitų atsigręžimas į elektromobilius ir didelės investicijos į šią sritį rodo, kad vidaus degimo variklių era po truputį eina į pabaigą.

Norvegijoje, kuri išsiskiria elektromobilių skaičiumi pasaulyje, praeitais metais pirmą kartą elektrinių automobilių įregistruota daugiau nei kitų – 54 proc. Šis skaičius, lyginant su prieš tai buvusiais metais, išaugo 12 proc. 2021 m. rugsėjį elektromobiliai sudarė daugiau kaip 14 proc. visų Norvegijoje registruotų transporto priemonių.

Lietuvai iki tokių skaičių dar labai toli. Mūsų šalyje iš viso užregistruota apie 1,5 mln. automobilių, iš kurių vos 4,3 tūkst. elektromobilių – jie nesiekia nė 0,3 proc. viso autoparko.

Tačiau ir pas mus elektra varomų automobilių skaičius ženkliai auga. Grynųjų elektromobilių kiekis per nepilnus dvejus metus nuo 2020 m sausio iki 2021 m. lapkričio išaugo daugiau kaip trigubai – nuo 1434 iki 4341. Įkraunamų hibridinių automobilių skaičius per tą patį laikotarpį padidėjo nuo 1172 iki 2972.

Varžo biurokratinės procedūros

Norvegija ypatingų rezultatų pasiekė valstybei ženkliai remiant elektromobilių įsigijimą ir investuojant į įkrovimo stotelių tinklą. Be to, kalnuoto reljefo šalis turi užtektinai hidroelektrinėse pagaminamos elektros energijos, kad jos užtektų ir nuolat augančiam elektromobilių parkui.

Lietuvoje įsigyjant elektromobilį valstybė taip pat taiko lengvatas, tačiau, pasak elektromobiliai.lt atstovo Nerijaus Rakausko, situacija galėtų būti dar geresnė. Dabar trukdo sudėtingos biurokratinės procedūros, laikini paramos biudžetai bei galbūt nepakankamos ambicijos vykdomuose projektuose.

„Kalbant apie infrastruktūros plėtrą kyla klausimas kaip su tuo tvarkysimės kai pasieksime lūžio tašką. Sunkiai įsivaizduoju skubantį žmogų laukiantį eilėje prie dviejų, tegul ir penkių, stotelių. Ne mažiau aktualu kaip mes įrengiame tokias aikšteles, kiek stotelių, kiek žmonių galės pasinaudoti tokia paslauga vienu metu“, - sakė pašnekovas.

Pasak jo, situaciją palengvina tai, kad elektromobilis gali būti kraunamas namuose. Tačiau naudotis įprasta rozete nėra saugu, tam reikalinga įkrovimo stotelė. Todėl jau dabar būsimieji naujakuriai ieškodami būsto turėtų atkreipti dėmesį ar elektros įvadas ir instaliacija yra tinkami jai įrengti.

Įkrovimo stoteles prie daugiabučių planuoja jau dabar

Kad netolimoje ateityje įkrovimo stotelės prie namų, taip pat ir daugiabučių, bus būtinas akcentas, neabejoja ir nekilnojamojo turto plėtotojai. Patyrusios, strategiškai į ateitį žvelgiančios bendrovės jau dabar planuoja kvartalus su numatyta galimybe įsirengti įkrovimo stoteles.

„Dabar pastatytuose būstuose žmonės gyvens ne vieną dešimtmetį, todėl svarbu numatyti kuo toliau į ateitį, kad pastatai ir visa infrastruktūra atitiktų besikeičiančio gyvenimo būdo aktualijas. Elektromobilių įkrovimo stotelės yra vienas tokių dalykų, apie kuriuos reikia galvoti jau dabar.

Šiuo metu dirbame su nauju projektu „Pušų apartamentai“ Kaune, netoli Lampėdžio ežero. Tai daugiabučiai, kur gyvenimas vyks ypatingoje darnoje su gamta, todėl čia esame taip suplanavę infrastruktūrą, kad butų pirkėjams būtų patogu įsirengti savo elektros stoteles“, - sakė NT plėtojimo bendrovės „Centromera“ direktoriaus pavaduotoja Vaida Šidlauskienė.

Elektromobilio pranašumai – ne tik dėl taršos

Kad elektromobiliai jau greitai gali tapti pranašesni už naudojančius iškastinį kurą, byloja ne tik jų nekeliama momentinė tarša miestuose, gyvenvietėse, keliuose ir greta jų. Šio tipo automobiliai turi daugiau pranašumų, kurie palengvina eilinio jo naudotojo gyvenimą.

Elektromobilio principas ir pati konstrukcija daug paprastesnė nei automobilio su vidaus degimo varikliu, todėl paprastesnis ir remontas. Be to, čia nereikia keisti tepalų, filtrų, dirželio, žvakių bei daugybės kitų detalių ar komponentų.

Važiavimo kaina su šio tipo transporto priemone yra kur kas mažesnė, o variklio naudingumo koeficientas didesnis 3–5 kartus. Elektromobilyje prarandama ne daugiau kaip 15 proc. energijos, kai įprastame automobilyje šilumos pavidalu išvaistoma daugiau kaip 70 proc. degalų.

Čia nėra varginančios vibracijos, sudegusių degalų kvapo. Daugeliu atvejų vis dar nereikia mokėti už stovėjimą mieste, galima važiuoti A juosta (autobusams skirtoje juostoje).

Be to, elektrinis variklis užtikrina pastovų sukimo momentą, o konstrukcija leidžia visą galią perduoti ratams automobiliui vos pajudėjus. Todėl elektromobilis gali įsibėgėti iš vietos labai greitai. Ir dar – tokio automobilio svorio centras yra žemiau, o tai suteikia pranašumo manevruojant slidžiame kelyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs