Ne vienoje ūkininkus ir traktorių vairuotojus jungiančioje grupėje socialiniuose tinkluose pastaruoju metu buvo dalijamasi istorija apie laukuose sučiuptą girtą vairuotoją. Ne vienas žmogus piktinosi, manydamas, kad policijos pareigūnai neturi teisės laukuose tikrinti traktorių vairuotojų blaivumą. Be to, atsirado ir tokių, kurie tvirtino, jog pats pažeidimas nėra toks rimtas – juk traktorius nedalyvavo viešame eisme.
Jei užaugote kaime ar ir dabar ten gyvenate, tokios kalbos jums nėra naujiena. Žmonės dažnai turi savotišką įsitikinimą, kokie turėtų būti įstatymai. Ir nors tų įstatymų ar taisyklių jie nėra skaitę, jie dažnai užsispyrusiai aiškina, kad jų įsivaizdavimas yra teisingas, nes jis – pats logiškiausias. Koks skirtumas, jei traktoristas yra neblaivus, neturi teisių ar apskritai yra mažas vaikas? Juk laukas jo, į kelius jis nevažiuoja, o policija į privačią žemę tikrai negali važiuoti tikrinti!
Bet gali. Transporto priemonių vairuotojai privalo būti blaivūs.
Tai patvirtino ir Laura Grondskė, Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė:
„Kelių eismo taisyklių, galiojančių Lietuvos Respublikos teritorijoje, 14 punkte reglamentuota: „Draudžiama vairuoti transporto priemonę asmenims, neturintiems šios teisės, taip pat neblaiviems, apsvaigusiems nuo psichiką veikiančių medžiagų… Vairuodamas transporto priemonę, vairuotojas privalo laikytis vairuotojo pažymėjime nurodytų sąlygų.“
Kartu akcentuotina ir Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostata, t.y. 13 straipsnio (Bendrosios transporto priemonių vairuotojų pareigos) 1 dalis: „Draudžiama vairuoti motorinę transporto priemonę, traktorių, savaeigę mašiną asmenims, neturintiems šios teisės, taip pat esant neblaiviam, apsvaigusiam nuo psichiką veikiančių medžiagų ar nepasinaudojus teisės aktų nustatytu privalomu kasdieniu poilsiu… .“
Administracinių nusižengimų kodekso XXII skyriuje (Administraciniai nusižengimai, susiję su transportu ir kelių ūkiu) numatyta atsakomybė už transporto priemonės vairavimą, kai tai daro neblaivūs ar apsvaigę nuo narkotinių medžiagų vairuotojai. Čia nėra akcentuojamas dalyvavimas viešajame eisme. Vadinasi, transporto priemonę (motorinę, mechaninę, bevariklę) asmuo gali vairuoti tik būdamas blaivus, neapsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų.“
Traktorių vairuotojai privalo būti blaivūs ir jų blaivumas gali būti tikrinamas, net jei jie dirba savo pačių laukuose. Už vairavimą apsvaigus galima sulaukti baudos. Ir tai net nėra naujos nuostatos – tiesiog kai kurie žmonės tuo atsisako patikėti.