Emigrantės skundas: aš tikrai myliu Lietuvą, bet Lietuva nemyli manęs

Vasarą į Lietuvą grįžę emigrantai čia ne tik dantis taiso ar gimines lanko. Skaitytoja, nenorėjusi skelbti savo vardo, pasiskundė, kad jai nepavyko susitvarkyti reikalų įmonėje „Regitra“.
Seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimas
Seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimas / Žilvino Pekarsko / 15min nuotr.

„Visą gyvenimą pragyvenusi Lietuvoje, šių metų gegužės mėnesį emigravau. Ne visam, laikinai, kol užsidirbsiu pinigų taip išsvajotiems mokymams/kursams. Be abejo, išvažiuodama išsiregistravau iš savo gyvenamosios vietos Lietuvoje. Juk taip reikia, tokios taisyklės.

Liepos mėnesį grįžau į tėvynę pasikeisti pradedančiojo vairuotojo pažymėjimo į nuolatinį. Ir ką išgirdau? Kad nesu Lietuvoje pragyvenusi 185 dienų per kalendorinius metus, todėl pasikeisti vairuotojo pažymėjimo negaliu.

Aš 27 metus pragyvenau Lietuvoje, mokėjau mokesčius, dirbau, bet palikau savo šalį. Ir, prabuvusi tris mėnesius emigracijoje, negaliu pasikeisti vairuotojo pažymėjimo, nes nesu Lietuvos gyventoja. Nieko nepešusi grįžau atgal į Jungtinę Karalystę siekti užsibrėžto tikslo. Į namus grįšiu gal rudenį, o gal po Naujųjų metų, teisės vairuoti neturėsiu, kol nebūsiu Lietuvoje gyvenusi 185 dienas arba neturėsiu čia darbo.

Tiesa, jei būčiau užsiregistravusi Darbo biržoje, galėčiau pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, nors ir nebūčiau gyvenusi tų 185 dienų. Tai būtų įrodymas, kad nuolat būnu Lietuvoje. Stovėjimas darbo biržoje. Atėjau, pasisveikinau, paskyrė kitą apsilankymo laiką, atsisveikinau. Per 5 mėn. negavau jokio darbo pasiūlymo, nebuvau informuota apie jokius taip garsiai skelbiamus ES projektus...

...Prisiskambinti iš užsienio – misija neįmanoma. Meluoju, įmanoma, bet laukiant 10 minučių sujungimo su specialistu, mano tie sunkiai uždirbami pinigėliai labai skaudžiai kapsi.

Aš labai myliu Lietuvą. Man šlykšti ta emigracija. Ir aš grįšiu namo. Bet, žmonės, ne nuo to galo pradedame“.

Įmonės „Regitra“ komentaras: ES šalyse suteiktas vairuotojo pažymėjimas toks pat, kaip ir išduotas Lietuvoje

Jei pilietis gyvena Europos Sąjungai (ES) ar Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančioje valstybėje, jam pažymėjimas bus keičiamas remiantis ES direktyva dėl vairuotojo pažymėjimų (Direktyva 2006/126/EB). Tai reiškia, jog šalys-narės visiems vairuotojo pažymėjimų savininkams, kurių įprastinė gyvenamoji vieta yra jų teritorijoje, taiko nacionalines vairuotojo pažymėjimų išdavimo nuostatas.

Reguliavimas užtikrina, kad, nors vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklės nėra vienodos ES ar EEE mastu, vis tiek laisvo asmenų judėjimo teise besinaudojantys ES ar EEE gyventojai gali gauti vairuotojo pažymėjimą bet kurioje iš šių šalių, kurioje apsigyvena nuolat.

„Regitra“ norėtų atkreipti dėmesį, jog remiantis anksčiau minėta direktyva, Lietuvos piliečiams, gyvenantiems ES ar EEE valstybėse, yra užtikrinamas vairuotojo pažymėjimo gavimas toje šalyje, kurioje gyvena. Be to, kitoje šalyje gautas ar pakeistas vairuotojo pažymėjimas galioja lygiai taip pat kaip ir išduotas Lietuvoje.

Vairuotojo pažymėjimą įgijęs asmuo turi būti pasiekiamas valstybei

Įprastinės gyvenamosios vietos fiksavimas registre užtikrina, kad vairuotojo pažymėjimą išdavusi šalis garantuoja, jog asmuo valstybei bus pasiekiamas, kai to reikės dėl teisinių santykių (pavyzdžiui, iš sveikatos priežiūros įstaigos gauta informacija, reikšminga teisės vairuoti ribojimui ir pan.).

Tačiau, jei pilietis nuolatos gyvena užsienyje, jį bus sunku pasiekti, kaip ir bus sunku administruoti anksčiau minėtas paslaugas. Todėl įvertinus tai, asmenys, kurie nuolatos gyvena kitoje valstybėje, dėl vairuotojo pažymėjimo keitimo turi kreiptis į toje valstybėje vairuotojo pažymėjimus išduodančią instituciją.

Lietuvoje būtina gyventi 185 dienas per kalendorinius metus

Remiantis ES direktyva, „Regitros“ pagrindinis siekis rūpintis eismo dalyvių saugumu. Būtent iš šio siekio kyla vairuotojo pažymėjimo išdavimo reikalavimai.

Vienas jų – išduoti vairuotojo pažymėjimą tik tiems asmenims, kurie nurodo, kad turi įprastą gyvenamąją vietą valstybėje, kurioje prašo išduoti vairuotojo pažymėjimą. Taigi šis reikalavimas apima asmens nuolatinę gyvenamąją vietą.

Lietuvoje ir kitose ES bei EEE valstybėse vairuotojo pažymėjimą galima užsisakyti tuomet, kai asmens gyvenamoji vieta yra deklaruota būtent toje šalyje ir ten gyvenama bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais. „Regitra“ informaciją apie asmenis, kurie Lietuvą, kaip gyvenamą vietą, yra deklaravę ne mažiau kaip 185 dienas, gauna automatiškai iš Gyventojų registro.

Atkreipiame dėmesį, jog deklaruoti savo gyvenamąją vietą galima internetu.

Pagrindus ryšius su Lietuva, vairuotojo pažymėjimas gali būti išduodamas ir užsienyje nuolat gyvenantiems žmonėms

Vis dėlto, jei asmens gyvenamoji vieta nėra deklaruota Lietuvoje arba čia gyvenamoji vieta deklaruota mažiau kaip 185 dienas, galimas ir kitas būdas – pasirinktu dokumentu pagrįsti asmeninius ar darbo ryšius su Lietuva. Ryšius su Lietuva „Regitroje“ galima pagrįsti, kai:

  • pradėjote dirbti Lietuvoje. Galimi pagrindimo dokumentai: darbo sutartis; individualios veiklos pažyma; verslo liudijimas; darbo biržos išrašas ar kt.;
  • esate studentas ar moksleivis iš Lietuvos ir šiuo metu mokotės užsienyje. Galimi pagrindimo dokumentai: dokumentas iš mokymo įstaigos išverstas į lietuvių kalbą;
  • esate užsienio šalių studentas ar moksleivis ir mūsų šalyje studijuojate ar lankote mokyklą ne trumpiau nei 6 mėnesius. Galimi pagrindimo dokumentai: dokumentas iš mokymo įstaigos;
  • buvote išvykęs atlikti arba dabar atliekate apibrėžtos trukmės profesinę užduotį užsienyje arba praktiką. Galimi pagrindimo dokumentai: pažymėjimas iš įmonės apie komandiruotę; praktikos sutartis su įmone ar kt.;
  • gyvenate arba dirbate užsienyje, tačiau nuolat sugrįžtate į Lietuvą dėl asmeninių ryšių, pavyzdžiui:
  1. Lietuvoje gyvena vyras/žmona ir/arba nepilnamečiai vaikai;
  2. artimųjų ligos atveju (globa, slauga ar kt.)
  3. kt.

Galimi pagrindimo dokumentai: pažyma apie šeimos sudėtį iš Registrų centro (daugiau informacijos čia – http://bit.ly/2oT4PgT); pažyma iš gydymo įstaigos apie artimųjų globą ar slaugą; kt.

Primename, jog ši informacija visuomenei prieinama „Regitros“ interneto svetainėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis