Įstatymo projekto rengimą koordinavęs susisiekimo viceministras Rimvydas Vaštakas primena, kad Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 62 straipsnio nuostatos, reglamentuojančios pirkimo arba importo PVM už lengvąjį automobilį atskaitą, buvo pakeistos 2002-aisiais. Tuomet pataisų autoriai užkirto galimybes susigrąžinti PVM jei lengvasis automobilis, skirtas vežti ne daugiau kaip 8 žmones (neskaičiuojant vairuotojo) bei visureigių kategorijai priskiriamoms transporto priemonėms, jei jos nėra tiekiamos ar išnuomojamos. Tie patys apribojimai taikomi atskaitant PVM už nurodytų kategorijų automobilių nuomą ir pirkimo PVM už keleivių vežimo automobiliais paslaugą, jeigu PVM mokėtojas nedalyvauja šios paslaugos teikimo sandoryje kaip neatsiskleidęs tarpininkas.
Toks sprendimas buvo grindžiamas siekiais užkirsti kelią piktnaudžiavimui, kai tarnybiniai automobiliais būdavo naudojami asmeniniais tiksliais. Akivaizdžiausiu to įrodymu esą buvo ne darbo metu prie prekybos ir pramogų centrų stovintys prabangūs automobiliai, papuošti įvairių firmų simboliais. Ypač daug kritikos sulaukė tie verslininkai, kurie PVM susigrąžino už akivaizdžiai finansinei galiai ir prabangiam gyvenimo būdui pabrėžti skirtus automobilius.
Tačiau Susisiekimo ministerija pripažino sutinkanti su faktu, į kurį dėmesį atkreipę LAA ekspertai: po to kai Seimas priėmė tam tikras Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas nustatančias (kalbama apie 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13-1, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 27, 29, 30 straipsnius), kad gyventojas, kuris verčiasi individualia veikla ir gauna pajamas ir asmeninėms reikmėms naudoja automobilį, turi mokėti gyventojų pajamų mokestį, draudimas atskaityti PVM už lengvuosius automobilius įgavo kitokią prasmę. Pagal minėtų įstatymų nuostatas lengvieji automobiliai, kurie naudojami asmeniniams tikslams, faktiškai yra apmokestinami dvigubai. Tokia papildoma mokestinė našta verslui nėra sąžininga.
Dėl šios priežasties Susisiekimo ministerija siūlo keisti teisinio reguliavimo nuostatas ir atsisakyti draudimo taikyti PVM atskaitą lengviesiems automobiliams, o juos įsigyjančių verslininkų – neapmokestinti papildomai.
Projektą pateikę pareigūnai pastebi, kad dėl šios įstatymo korekcijos jokių kitų galiojančių teisės aktų pakeisti ar panaikinti nereikės. Valstybės biudžeto lėšų jį įgyvendinant taip pat nereikės.