Autoturizmo perlai: Bistrampolio dvaras, turintis savo aerodromą ir Nobelio premijos laureato knygas

Kartu su „Škoda“ miesto visureigiais keliaudami per Lietuvą, stengiamės skaitytojams papasakoti apie gražiausias mūsų šalies vietas, pasiekiamas automobiliais ar motociklais. Pakeliui į Panevėžį užsukome į Bistrampolio dvarą, esantį vos už 700 m nuo kelio Panevėžys-Kėdainiai. Taigi per kelias valandas pasiekiamas iš visų didžiųjų Lietuvos miestų.
Autoturizmo perlai: Bistrampolio dvaras prie Panevėžio
Autoturizmo perlai: Bistrampolio dvaras prie Panevėžio / Žilvino Pekarsko / 15min nuotr.

XXI a. Bistrampolio dvaras – modernus laisvalaikio centras. Čia įsikūrę pokylių salės, viešbutis, restoranas, danielių ferma (bus ir alpakų), SPA centras, sporto aikštynai, žirgynas.

TAIP PAT SKAITYKITE: pavasarinis „Škoda“ miesto visureigių žygis per didžiuosius miestus

Tačiau bene labiausiai Bistrampolio dvarą garsina nuo 2003 m. vykstantys klasikinės muzikos festivaliai. Iš pradžių simfoninė, kamerinė ir džiazo muzika skambėjo po atviru dangumi. 2008 m. koncertų sale tapo rekonstruotas dvaro žirgynas įspūdingais skliautais.

Be abejo, šią ir dar daugiau informacijos apie dvarą galima rasti internete. Tačiau bene labiausiai, apsilankius Bistrampolio dvare, nustebino faktai, kad čia pat, buvusioje elektrinėje, įkurta koplyčia (vyksta tik privačios pamaldos) ir asfaltuotas aerodromo takas! Taigi į Bistrampolį galima atvažiuoti ne tik automobiliu ar dviračiu, bet ir atskristi lėktuvu!

VIDEO: Autoturizmo perlai: Bistrampolio dvaras šalia Panevėžio

Be muzikos gerbėjų, pasak dvaro darbuotojo Justo Piliponio, čia dažnai sustoja užsieniečiai, tarkime, keliaujantys iš pietinės Europos į Skandinavijos šalis. O Lietuvos gyventojai užsuka ir aktyviu poilsiu pasidžiaugti: žirgais jodinėti ar lauko tenisą pažaisti.

Kultūros paveldas

Dvaro bibliotekoje, antrajame aukšte, saugomas ir kultūros paveldas. Pavyzdžiui, rašytojo, Nobelio premijos laureato Henriko Senkevičiaus rankraščiai ir knygos. Jis čia gyveno ir rinko medžiagą savo trilogijai „Tvanas“.

Ši dvarvietė egzistavo jau nuo XV amžiaus pabaigos. Iš pradžių buvo medinė. Nuo XVII a. pabaigos iki 1940 m. dvaras priklausė Bistramų giminei, kuri siejasi su garsiais žmonėmis – jų giminaitis buvo Henrikas Senkevičius, kuris dvare rinko medžiagą ir kūrė garsią lenkų trilogiją: 1. „Ugnimi ir kalaviju“ (1883–1884), 2. „Tvanas“ (1884–1886), 3. „Ponas Volodyjevskis“ (1887–1888).

Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Autoturizmo perlai: Bistrampolio dvaras prie Panevėžio
Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Autoturizmo perlai: Bistrampolio dvaras prie Panevėžio

Taigi dvaras yra aktualus lenkų kultūrai, dažnai yra lankomas lenkų turistų. Trys dvarininkai, būdami generolais, dalyvavo Borodino kautynėse rusų pusėje. Taigi, dvaras sietinas ir su Rusijos kultūra. O lietuviškosios Bistramų atšakos pradininkas buvo Karaliaus Vladislovo IV dvariškis Jonas Kazimieras Bistramas. Jo sūnus Jonas Evaldas 1695 metais įsigijo palivarką, kuris tuomet buvo vadinamas Barklainiais, o XVIII amžiaus antroje pusėje jie pradėti vadinti Bistrampoliu.

Bistramai dvarą valdė iki 1940 metų. Vėliau dvaras buvo nacionalizuotas, vėliau apleistas ėmė nykti.

Daugiau apie dvarą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų