Dėmesio, vairuotojai! Ar žinote, kodėl jums dažnai paskausta nugarą? Komentuoja kineziterapeutas Vytautas Pilelis

Sėdime ne tik biuruose prie kompiuterių, bet ir automobiliuose. Jeigu mūsų darbas susijęs su tolimomis distancijomis, autotransporto priemonėje kartais praleidžiame gerą pusdienį, o kartais ir visą darbo dieną. Dėl netaisyklingos sėdėjimo padėties ilgainiui pradedame jausti nugaros skausmus. Apie tai – žiūrėkite mūsų vaizdo siužetą.

Kaip vieną iš projekto „Pavasario iššūkis“ dalių pristatome videociklą, kuriame „Limfedemos centro“ kineziterapeutas V.Pilelis kalba apie dažniausiai pasireiškiančius nugaros skausmus, kuriuos patiria vairuotojai.

Vaizdo pasakojimuose pacientų vaidmenis atlieka sporto ir mitybos specialistai – Andrius Pauliukevičius ir Ilka Rae Adams.

Apie nugaros skausmus ir šių skausmų priežastis – 15min interviu su V.Pileliu.

– Į ką, kalbant apie kūno padėtį, reikia atkreipti kiekvienam vairuotojui?

– Svarbiausia, žinoma, yra taisyklinga sėdėsena, t. y. sėdėjimo ergonomika. Tie, kas vairuoja lengvuosius automobilius, sėdi žemoje padėtyje, ir ši sėdėsena lemia procesus, apie kuriuos kalbame mūsų vaizdo siužete.

Kiekvienas automobilis turi savo apribojimus, ir reikia prie to taikytis – sugalvoti, ką būtų patogu pasidėti po juosmeniu. Tai gali būti paprasčiausia pagalvėlė. Taip pat galima rinktis ortopedines priemones.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į rankų padėtį. Rankos neturi būti ištiestos, o sulenktos. Laikysena – kuo tiesesnė.

– Ar yra pratimų grupės, kurios gelbėtų nuo galimų skausmų juosmens srityje?

– Pirmiausia patarčiau atlikti tempimo pratimus. Labai svarbu išsitampyti visą juosmeninę dalį, pilvą ir hamstringus (red. užpakalinius šlaunies raumenis). Kodėl tempimo pratimai yra pirmoji pagalba? Dėl sėdėjimo statiškoje padėtyje audiniai vienoje kūno dalyje patrumpėja, o kitoje – pailgėjai.

Labai svarbu išsitampyti visą juosmeninę dalį, pilvą ir hamstringus (red. užpakalinius šlaunies raumenis).

Tas galioja visiems, kurie nuolat sėdi – ir automobilį vairuoja, ir sėdi prie kompiuterio, nes hamstringai nuolat yra patrumpintoje padėtyje. Jie trumpėja, praranda savo masę, nusilpsta, ir automatiškai kažkas turi kompensuoti jų jėgą.

Tai reiškia, jog visas kūnas turi persitvarkyti. Be abejonės, tada atsiranda visokiausių problemų – nugaros skausmas ir t.t. Kodėl, ištempus hamsringus, kai kuriems iš karto atleidžia nugarą? Todėl, kad grįžta balansas. Visą juosmenį reikia pratampyti ir sustiprinti, o paskiau daryti stabilizavimo pratimus.

– Vaizdo siužete taip pat užsimenate ir apie mitybą, kuri ypač svarbi tiems, kurie didžiąją dalį dienos praleidžia transporto priemonėje. Kokia ji turėtų būti?

– Mitybos klausimais geriausia konsultuotis su dietologu. Tačiau ką galiu pastebėti iš savo pacientų praktikos, tai tie, kas daug vairuoja, ypač tolimųjų reisų vairuotojai, maitinasi iš esmės negerai.

Geriausia – pasiruošti sveiką, namų gamybos maistą, ir tą padaryti iš anksto (prieš kiekvieną reisą ar ilgesnę kelionę).

Maitinamasi degalinėse parduodamais sumuštiniais, dešrainiais ir šokoladukais. Kadangi darbas yra sėdimas, riebalinis sluoksnis kaupiasi itin greitai, o tai turi įtakos įvairiems sveikatos sutrikimams.

Geriausia – pasiruošti sveiką, namų gamybos maistą, ir tą padaryti iš anksto (prieš kiekvieną reisą ar ilgesnę kelionę). Jeigu transporto priemonėje nėra šaldytuvo, galima įsigyti šaltkrepšį – sprendimų tikrai yra, tik dažnai pritrūksta noro jų ieškoti.

Kaip pagelbėti artimajam, kenčiančiam nuo sprando skausmų? Žiūrėkite pirmąjį vaizdo siužetą.

VIDEO: Pavasario iššūkis: Sėdimas darbas

Norite užduoti jums rūpimą klausimą apie sportą ar mitybą? O gal galite pasiūlyti įdomią ir visiems aktualią temą? Rašykite mums – issukis@15min.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai