Žiemai nesitraukiant, reikia likti budriems
Anot eksperto, dalis įvykių praėjusią savaitę nutiko net nespėjus išvažiuoti į kelius – nulūžusios šakos, krintantis sniegas, ledas ar varvekliai nuo stogų apgadino automobilius. Tokie įvykiai sudarė penktadalį visų registruotų žalų.
„Kasko draudimo atvejų buvo užregistruota 2 kartus daugiau nei paprastai Pagrindinės įvykių kelyje priežastys: per didelis greitis, neįvertintos meteorologinės ir kelio sąlygos, pervertinti vairuotojo gebėjimai bei automobilio būklė. Žalos pridarė ir krintantis sniegas ar ledas nuo priekyje važiuojančių, prastai nuvalytų vilkikų. Žiemai dar nesibaigiant, patartina nuo sunkiasvorių transporto priemonių laikytis atokiau“, – sako A. Žiukelis.
Jo teigimu, panašu, kad žiema iš šalies nepasitrauks dar ir vasarį – sniego sluoksnis nemažėja, laukia šaltukas, po to vėl atlydis. Todėl verta pasirūpinti savo turtu, o to jau išmokė praėjusi savaitė. Pavyzdžiui, jei sniegas laikosi ant stogo, reiktų pasirūpinti sniego valymu – tai darbas, kurį privalo kiekvieno namo ar kito pastato savininkas arba administratorius.
Draudikai sako, kad pagal žalų skaičių praėjusiai sausio savaitei nėra lygių, ir perspėja, jog dar neatsipalaiduotume ir tinkamai saugotume save bei savo turtą.
Snygio laikotarpiu draudimo bendrovė BTA užfiksavo daugiau nei 50 įvykių, kurių metu buvo apgadintas ar sunaikintas gyventojų turtas, ir kiek daugiau automobilių apgadinimo atvejų. Nors kitomis sausio dienomis įvykių buvo registruojama mažiau dėl karantino suvaržymų, statistiką gerokai pakoregavo gamtos kataklizmu tituluotas snygis. Daugiausiai nelaimingų nutikimų šalies didmiesčiuose – Vilniuje ir Kaune.
„Šio sausio lyginti su ankstesnių metų žiemos mėnesiais negalime, nes jau seniai sulaukėme tiek daug sniego per labai trumpą laiką. Užregistravome nemažai turto žalų – krintančios medžių šakos apgadino namus, kitus statinius, drėgno sniego spaudimo neatlaikė senesni pastatų stogai. Tačiau žalų, susijusių su transportu, yra dar daugiau – kelios dešimtys avarijų, taip pat daug kreipimųsi dėl pagalbos kelyje: užklimpę automobiliai, eismo įvykiai, prašymai ištraukti iš griovio, pusnies ar transportuoti jau apgadintą automobilį“, – vardija bendrovės Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.
Priminė, kaip elgtis ekstremalių situacijų metu
Snygis sutrikdė ne vieno gyventojo kasdienybę ir pridarė rūpesčių. Užkritę medžiai, sulamdyti automobiliai, dingusi elektra – įvykius galima vardinti ir vardinti. A. Žiukelio teigimu, šie nutikimai priminė, kaip elgtis tokių situacijų metu.
„Garsioji snygio savaitė atskleidė, kad žmonės dėl patirto streso kartais nebežino, ką daryti, pavyzdžiui, pamačius ant savo automobilio užvirtusį medį ar varveklių sudaužytus stiklus bei kėbulus. Vieni puola traukti šakas nuo automobilio, valyti sniegą, kiti kaip tik nedaro nieko ir tiesiog laukia atvykstančių tarnybų. Kita išryškėjusi problema – savo technikos būklės pervertinimas, pavyzdžiui, kai tokiomis oro sąlygomis išvažiuojama su vasarinėmis padangomis ar kelyje bandoma nesaugiai lenkti kitą automobilį. Taip pat ir nesirūpinimas savo turtu – snygis jau baigėsi, bet dar ne visi nusivalė sniegą nuo stogų, kuris krenta apgadindamas kitų turtą.
Pirmiausia, reikėtų imtis veiksmų, kurie užkirstų kelią didesniems nuostoliams, o tuomet būtina nepamiršti nufotografuoti automobilio ar kito apgadinto turto, taip užfiksuojant pažeidimus. Viskas priklauso ir nuo konkrečios situacijos. Jei nelaimė, susijusi su vandentiekiu ar elektros energijos tiekimu, reikėtų bandyti išjungti vandens tiekimą, ištraukti iš kištukų prietaisų laidus ir kviesti specialistus, avarinę tarnybą. Kitaip tariant, tokiais atvejais neleisti situacijai dar labiau blogėti. Ne mažiau svarbus akcentas – kuo skubiau užpildyti dokumentus dėl žalos atlyginimo“, – vardija jis.
Pasak eksperto, įvykus nelaimingam atsitikimui, dėl kurio buvo apgadintas ar sunaikintas turtas, apie tai bendruoju pagalbos telefonu 112 būtina nedelsiant pranešti atsakingai valstybės institucijai – policijai, priešgaisrinei gelbėjimo ar avarinei tarnybai dėl gelbėjimo darbų atlikimo, nelaimės aplinkybių bei priežasčių nustatymo.
„Pradėti apgadinto objekto remontą arba naikinti sugadintus daiktus galima tik juos apžiūrėjus draudikams ir su jais susiderinus. Be to, svarbu visada prisiminti, jog jei ant transporto priemonės užkrito varveklis ar sniegas nuslinko nuo stogo, tai už tokią žalą gali atsakyti pastato savininkas – apie tokį įvykį būtina pranešti ir policijai“, – atkreipia dėmesį A. Žiukelis.