Elektromobilių populiarėjimo lūžio taškas – jau čia pat: kas skatina juos pirkti?

Elektromobiliai jau pasiekė tą stadiją, kai viešoji infrastruktūra jiems nebeturi lemiamos įtakos. Pradėjus kelionę viename iš Lietuvos didmiesčių, moderniu elektromobiliu bet kurį šalies tašką jau galima pasiekti papildomai neįkrovus. Jų kaina ir praktiškumas jau toks, kad dalis naujų automobilių pirkėjų gali elektromobilį rinktis kaip pagrindinį šeimos transportą, rašoma pranešime.
„Renault Zoe“
„Renault Zoe“ / Gamintojų nuotr.

„Naujieji elektromobiliai lengvai važiuoja po 300 ir daugiau kilometrų su viena įkrova – tai yra kritinė riba, nusakanti jų praktiškumą. Jų kaina jau taip pat tokia, kad pirkėjas gali rimtai svarstyti – rinktis benzinu ar elektra varomą automobilį. Elektromobilių technologijos ir prieinamumas sparčiai auga, tad artimiausiais metais jų skaičius miestuose turėtų didėti eksponentiškai“, – teigia oficialaus „Renault“ atstovo Lietuvoje „Sostena“ vykdomasis direktorius Egidijus Gončarovas.

2 iš 5 – elektriniai

Geriausias elektromobilių populiarumo pavyzdys yra Norvegija. Šioje šalyje 2019 m. net 42,4 proc. visų naujų įregistruotų automobilių buvo varomi elektra. Į populiariausiųjų viršūnę palyginti lengvai užkopė „Tesla Model 3“, tačiau tūkstantiniais pardavimais pasigirti galėjo ir „Audi e-tron“, „Jaguar I-Pace“ bei kiti modeliai.

Norvegija yra geriausias elektromobilių plėtros pavyzdys, tačiau šioje šalyje itin populiarūs yra 50 ir daugiau tūkstančių eurų kainuojantys modeliai, tam įtakos turi vienas aukščiausių pasaulyje gyvenimo lygių. Kitose šalyse populiaresni mažesni ir pigesni modeliai kaip „Chevrolet Bolt“ ar „Renault Zoe“.

Šiems elektromobiliams išorinė infrastruktūra nebėra būtina – jų baterijos įprastai įkraunamos namuose ar darbe, o papildomai neįkrovus nuvažiuojamas atstumas leidžia keliauti gana toli.

Pavyzdžiui, „Renault Zoe“ montuojama 52 kWh talpos baterija. Visiškai ją įkrovus, elektromobiliu galima nuvažiuoti 395 km (pagal WLTP standartą). Naudojant namie montuojamą 7 kW galios kroviklį „Wallbox“, „Zoe“ baterija visiškai įkraunama per 9 val. 25 min., tad viešoji infrastruktūra tokio tipo elektromobiliui jau nebūtina.

Elektromobiliai apsimoka jau dabar

2019 m. Lietuvoje atsirado pirmieji didelį atstumą galintys įveikti elektromobiliai, kuriuos gali įsigyti daugelis apie naują transporto priemonę svarstančių žmonių. Tas atstumas – bent 300 km, o kaina – apie 30 tūkst. Eur.

Kodėl tokie skaičiai? Kaip teigia vienas didžiausių ateities transporto ekspertų pasaulyje Tony Seba, išgarsėjęs knyga „Clean disruption of energy & transportation“, ilgalaikio populiarumo gali tikėtis tik daugiau nei 200 mylių (320 km) viena įkrova įveikiantys elektromobiliai, kurių kaina ilguoju laikotarpiu (pridėjus naudojimo išlaidas) nėra didesnė nei panašių modelių su vidaus degimo varikliais.

Tokie elektromobiliai egzistuoja jau dabar, tiesa, dar ne visuose segmentuose.

Pavyzdžiui, bazinės įrangos „Tesla Model 3“ Lietuvoje kainuotų apie 50 tūkst. Eur, o tiesioginis šio automobilio konkurentas BMW 3 – apie 40 tūkst. Eur. Tiek kainuojantis BMW gerokai atsilieka įranga, nes pats pigiausias „Tesla Model 3“ jau turi elektra valdomas ir šildomas priekines sėdynes, bevielio telefono įkrovimo galimybę, panoraminį stogą, 4 USB jungtis ir dar daug komforto atributų, kurie kituose automobiliuose kainuoja papildomai.

Naudojimo kaina taip pat skiriasi. Net ir visąlaik įkraunant namuose, „Tesla“ 55 kWh talpos bateriją papildyti kainuotų 8,2 Eur, tiek įkrovus automobilis gali nuvažiuoti 409 km, tad šimtas kilometrų šiuo modeliu tekainuoja apie 2 Eur, o BMW 320i – jau apie 8,3 Eur. Nesunku apskaičiuoti, jog 10 tūkst. Eur bazinės kainos skirtumas visiškai išsilygintų nuvažiavus apie 160 tūkst. km. Jei palygintume automobilių įrangos komplektus, skirtumas sumažėtų iki kelių dešimčių tūkstančių kilometrų.

Mažųjų elektromobilių segmente tokia matematika taip pat galima. Štai vienas pigiausių Lietuvoje parduodamų elektra varomų modelių „Renault Zoe“ kainuoja 32 tūkst. Eur ir jau turi LED žibintus, lietaus jutiklį, greičio palaikymo sistemą, 9,3 colio multimedijos ekraną, 10 colių ekraną prietaisų skydelyje ir daug kitų komforto ypatybių.

Panašiai sukomplektuoti šio segmento automobiliai kainuoja keliais tūkstančiais mažiau, tačiau vidaus degimo variklį turinčio modelio techninė priežiūra yra daug brangesnė, jų benzinas naktį neatpinga, o degalinėse nemokamai degalų niekas netiekia. Elektromobilius įkrauti naktį pigiau, Lietuvoje yra daug įkrovimo stotelių, kuriose baterijų papildymas – nemokamas. Be to, elektromobiliams negresia taršos ar automobilio naudotojų mokesčiai.

Įsigyjant naują transporto priemonę skaičiuoti verta ne tik pradinę jos kainą ar mėnesinę lizingo įmoką. Naudojimo kaštai ilguoju laikotarpiu, kai elektromobilius tapo praktiška naudoti kasdien, turi didesnės įtakos sprendimo priėmimui nei kada nors anksčiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai