JAV rengiasi saugoti savo automobilių pramonę nuo importuojamų milžiniškais muito mokesčiais

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija svarsto galimybę nustatyti 25 proc. muitą importuojamiems automobiliams ir jų dalims, kad apsaugotų vietos automobilių pramonę, rašo JAV verslo dienraštis „The Wall Street Journal“, cituojantis informuotus šaltinius. Tokį sprendimą Europos Sąjunga vadina pažeisiančiu prekybos taisykles, o „Volkswagen“ – vienašališku protekcionizmu.
Amerikietiški automobiliai
Amerikietiški automobiliai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Išnagrinėti muito klausimą pavesta Prekybos departamentui, pranešė leidinys.

Prekybos departamentas patvirtino pradėjęs tyrimą, kuris D. Trumpo administracijai gali leisti nacionalinio saugumo sumetimais nustatyti automobilių importo muitą.

Prekybos sekretorius Wilburas Rossas pažymėjo, kad muitas gali būti nustatytas, jeigu jo vadovaujamas departamentas nustatys, kad automobilių ir jų dalių importas kelia grėsmę JAV nacionaliniams saugumui.

„Yra įrodymų, iš kurių matyti, kad importas iš užsienio ištisus dešimtmečius griovė mūsų vidaus automobilių pramonę“, – pareiškė W.Rossas.

„Prekybos departamentas atliks išsamų, sąžiningą ir skaidrų tyrimą, ar toks importas silpnina mūsų vidaus ekonomiką ir gali pakenkti nacionaliniam saugumui“, – pridūrė jis.

Savo ruožtu D.Trumpas pareiškė W.Rossui „nurodęs apsvarstyti“ galimybę pradėti tokį tyrimą.

„Pagrindinės pramonės šakos, tokios kaip automobilių ir jų dalių gamyba, yra lemiamai svarbios mūsų, kaip valstybės, galiai“, – pareiškė JAV prezidentas.

D.Trumpo administracija vadovavosi tokiais pat sumetimais, kai nustatė didelius muitus importuojamam plienui ir aliuminiui, nors dėl to ir kilo prekybos karo grėsmė.

Pranešama, kad Prekybos departamento tyrimas gali trukti mažiausiai dešimt mėnesių.

Apie būsimus pokyčius JAV prezidentas užsiminė ir socialiniame tinkle „Twitter“.

„Greitai bus svarbių žinių mūsų puikiesiems amerikiečių automobilių pramonės darbuotojams. Jūs daugelį dešimtmečių netekdavote darbo dėl kitų šalių ir jau pakankamai ilgai laukėte!“ – parašė jis.

Pasklidus žiniai apie planuojamą naują muitą, Japonijos prekybos ministras Hiroshige Seko suskubo įspėti, kad tokie Jungtinių Valstijų veiksmai „sukels sąmyšį pasaulio automobilių pramonėje“ ir pakirs laisvosios prekybos pagrindus.

Lengvieji automobiliai sudaro apie 30 proc. viso Japonijos eksporto į JAV. Tokijas jau yra pagrasinęs imtis atsakomųjų priemonių dėl Vašingtono nustatytų plieno ir aliuminio importo muitų.

Tuo tarpu JAV prekybos departamentas nurodė, jog iš statistinių duomenų matyti, kad užimtumas JAV automobilių gamybos pramonėje nuo 1990 iki 2017 metų sumažėjo 22 procentais.

„Vienašališkas protekcionizmas“

Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie svarstomus planus nacionalinio saugumo sumetimais nustatyti muitą importuojamiems automobiliams ir jų dalims, Vokietijos automobilių milžinė „Volkswagen“ ketvirtadienį paragino vengti „vienašališko protekcionizmo“.

„Vienašališkas protekcionizmas, vertinant jo ilgalaikį poveikį, niekam nėra padėjęs. Didesnę gerovę užtikrina tik laisva ir sąžininga prekyba“, – pareiškė „Volkswagen“ atstovas spaudai agentūrai AFP.

Automobilių gamyba yra svarbiausias Vokietijos – didžiausio Europos ūkio – pramonės sektorius.

Vokietijos Prekybos ir pramonės rūmų (DIHK) duomenimis, Vokietijos eksporto į Jungtines Valstijas vertė pernai sudarė 111,5 mlrd. eurų, iš jų maždaug 28,6 mlrd. eurų teko automobilių pramonei.

Tačiau daugelis Vokietijos įmonių, tokių kaip „Volkswagen“, BMW ar „Mercedes-Benz“ markės automobilių gamintoja „Daimler“, taip pat turi gamyklų JAV teritorijoje.

Sunku įsivaizduoti grėsmę

Bet koks Jungtinių Valstijų planas vienašališkai nustatyti muitus importuojamiems automobiliams „aiškiai prieštaraus“ Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėms, ketvirtadienį pareiškė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Jyrki Katainenas.

Anot jo, Europos Komisija vis dar nagrinėja pranešimus apie tai, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas prekybos sekretoriaus Wilburo Rosso paprašė įvertinti, ar automobilių ir jų dalių importas kelia grėsmę JAV nacionaliniam saugumui. Pagal vieną retai naudojamą JAV įstatymą prezidentui suteikiama teisė nacionalinio saugumo sumetimais apriboti importą ir nustatyti muitus, kurių dydis nėra ribojamas.

Kalbėdamas apie Europos Sąjungos (ES) automobilių eksportą į Jungtines Valstijas, J.Katainenas pareiškė, jog „yra labai sunku įsivaizduoti, kad jis galėtų kelti kokią nors grėsmę nacionaliniam saugumui“.

Tai yra ne pirmas atvejis, kai JAV imasi importą ribojančių priemonių: iki birželio 1 dienos Jungtinės Valstijos apsispręs, ar nustatyti muitus iš ES importuojamam plienui ir aliuminiui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai