Kaip susigaudyti: visureigiai, krosoveriai, džipai ar padidinto pravažumo automobiliai?

Kažkada buvę nišiniai automobiliai, šiandien visureigiai yra pats populiariausias automobilių tipas. Tai patvirtina naujų automobilių pardavimų registracija Lietuvoje bei skelbimų svetainėse parduodami automobiliai, rašoma pranešime.
Visureigių įvairovė
Visureigių įvairovė / Autoasas.lt nuotr.

Tarkime, Autoplius.lt svetainėje matome, kad visureigio kėbulas sudaro 24 proc. visų parduodamų automobilių, antroje vietoje yra universalo tipas 22 proc., trečioje vietoje hečbekai – jų yra 18 proc., kiek mažiau sedanų – jų yra 17 proc., o vienatūrių turime tik 10 proc.

Įdomu tai, kad ilgus metus buvęs vienas populiariausių sedano tipas dabar yra mažiau populiarus nei universalas, nors pastarasis visada buvo sedano versija.

Kas slepiasi po bendriniu „visureigių“ pavadinimu

Visureigių segmente kaip jokiame kitame, yra didelis spektras įvairiausių automobilių, kurie labai skiriasi savo paskirtimi, išvaizda, technologijomis ir interpretacija. Pabandykime patyrinėti. Lietuvoje visureigiai klasifikuojami į prestižinius ir masinius sektorius, bei pagal automobilio dydį į tris segmentus:

• 1. Maži pseudovisureigiai ir visureigiai
• 2. Kompaktiniai ir vidutiniai pseudovisureigiai ir visureigiai
• 3. Dideli pseudovisureigiai ir visureigiai.

Pasaulyje visureigių klasifikacija labiau skirstoma pagal automobilio paskirtį:

• „Off-road“ – tikri visureigiai
• „Sport utility vehicle“ (SUV) – padidinto pravažumo dideli visureigiai
• „Crossover SUV“ (CUV) – mažesni visureigiai arba krosoveriai turintys ribotas pravažumo savybes.

Visgi pastaroji klasifikacija neatitinka realybės, kadangi ne visi SUV visureigiai turi geras pravažumo bekelėje savybes, o mažesnieji CUV krosoveriai gali turėti visai neprastas pravažumo savybes.

Tarkime, tokie mažieji visureigiai galėtų būti „Land Rover Evoque“, „Subaru XV“, „Suzuki SX4“ ar „Suzuki Jimny“. Ir iš kitos pusės – pastaruoju metu sulaukėme daugybės krosoverių, kurie savo savybėmis nuo paprastų hečbekų nesiskiria niekuom tik paaukštinta prošvaisa. Visa tai įneša painiavos, todėl svarbu nepasimesti.

Dažnai automobilių pirkėjai ieškodami jiems tinkamo modelio lygina automobilius iš skirtingų segmentų nesuvokdami, kad gaus labai skirtingus produktus.

Populiariausia Lietuvoje automobilių atsiliepimų svetainė Autoasas.lt siūlo skirstyti visureigius į du segmentus – prestižinį ir masinį, bei pagal automobilio dydį ir kėbulo stilių: krosoveris – sportiškesnis, visureigis – klasikinis. Tačiau neklasifikuoti pagal pravažumo savybes – jeigu pirkėjui bus svarbu pravažumo savybes, beveik kiekviename segmente galima surasti tai gebantį automobilio modelį. Taigi turime du visureigių sąrašus.

Prestižinis sektorius

Mini krosoveriai: „Audi Q2“, „BMW X2“, „Mercedes-Benz GLA“, „Mercedes-Benz EQA“.

Maži krosoveriai: „Audi Q3“, BMW X1, „Cadillac XT4“, „Infiniti QX50“, „Jaguar E-Pace“, „Acura RDX“, „Lincoln Corsair“, „Land Rover Evoque“, „Jeep Compass“, „Lexus UX“, „Mercedes-Benz GLB“ klasė, „Mercedes-Benz EQB“, „Volvo XC40“, „Tesla Model Y“, „Polestar 2“.

Krosoveriai: „Audi Q4“, BMW X4, „Ford Mustang Mach-E“, „Porsche Macan“, „Jaguar I-Pace“, „Mercedes-Benz EQC“.

Dideli krosoveriai: „Audi Q8“, „Audi E-tron“, BMW X6, BMW iX, „Cadillac XT6“, „Infiniti QX60“, „Infiniti FX“, „Land Rover“, „Range Rover Velar“.

Kompaktiški visureigiai: „Audi Q5“, „BMW X3“, „Alfa Romeo Stelvio“, „Cadillac XT5“, „Jeep Cherokee“, „Land Rover Discovery Sport“, „Lexus NX“, „Lincoln Nautilus“, „Mercedes-Benz GLC“, „Volvo XC60“.

Visureigiai: „Audi Q7“, BMW X5, „Jaguar F-Pace“, „Jeep Grand Cherokee“, „Land Rover Discovery“, „Lexus RX“, „Lincoln Aviator“, „Mercedes-Benz GLE“, „Porsche Cayenne“, „Volkswagen Touareg“, „Volvo XC90“, „Lamborghini Urus“, „Land Rover Range Rover“, „Land Rover Range Rover Sport“, „Maserati Levante“, „Tesla Model X“, „Jeep Wrangler“, „Land Rover Defender“.

Dideli visureigiai: „Bentley Bentayga“, BMW X7, „Mercedes-Benz GLS“, „Cadillac Escalade“, „Infiniti QX56“, „Lexus LX“, „Lincoln Navigator“, „Rolls-Royce Cullinan“.

Masinis sektorius

Mini krosoveriai: „Hyundai Kona“, „Citroen C4 Cactus“, „Hyundai Bayon“, „Dacia Spring“, „Kia Stonic“, „Mazda CX-3“, „Toyota Yaris Cross“, „Suzuki Ignis“, „Volkswagen T-Cross“.

Maži krosoveriai: Nissan Juke, Citroen C3 Aircross, Ford Puma, Dacia Duster, Mitsubishi ASX, Citroen C4 Aircross, Opel Mokka, Renault Captur, Skoda Yeti, Suzuki SX4, Fiat 500X, Opel Crossland X, Kia Niro, Mazda CX-30, Peugeot 2008, Seat Arona, Skoda Kamiq, Subaru XV, Suzuki Jimny, Toyota C-HR, Volkswagen T-Roc, Volkswagen Taigo, Suzuki S-Cross.

Krosoveriai: Nissan Qashqai, Honda HR-V, Hyundai Tucson, Hyundai ix35, Jeep Compass, Jeep Renegade, Mazda CX-4, Mitsubishi Eclipse Cross, Opel Grandland X, Peugeot 3008, Renault Kadjar, Renault Austral, Seat Ateca, Skoda Karoq, Suzuki SX4 S-Cross, Mazda MX-30, Mini Countryman, Renault Arkana, Kia EV6, Hyundai Ioniq 5.

Dideli krosoveriai: Chevrolet Traverse, Honda Crosstour, Toyota Highlander, Toyota Venza, Volkswagen ID.4/ID.5, Skoda Enyaq
Kompaktiški visureigiai: Honda CR-V, Toyota RAV4, Chevrolet Captiva, Citroen C5 Aircross, Ford Kuga, Volkswagen Tiguan, Hyundai Santa Fe, Jeep Cherokee, Kia Sportage, Nissan X-Trail, Opel Grandland X, Peugeot 5008, Renault Koleos, Seat Tarraco, Skoda Kodiaq, Subaru Forester, Mitsubishi Outlander, Mazda CX-5.

Visureigiai: Kia Sorento, Mazda CX-9, Nissan Pathfinder, Volkswagen Atlas, Mitsubishi Pajero, Toyota 4Runner.

Dideli visureigiai: Chevrolet Suburban, Chevrolet Tahoe, Nissan Patrol, Toyota Land Cruiser, Toyota Sequoia.

Hibridiniai kėbulo tipai

Yra keletas visureigių, kuriuos sunku priskirti kažkuriai vienai kategorijai, kadangi tai labai netipiški visureigiai. Pavyzdžiui, Jeep Wrangler, Land Rover Defender ir Mercedes-Benz G – tai prabangūs visureigiai turintys labai gerą pravažumą, be to iš kitų jie išsiskiria ilga istorija, klasikiniu dizainu ir lyg formuoja atskirą visureigių segmentą. Taip pat sportiškas Nissan Murano visureigis, kuris buvo gamintas ir kabrioleto kėbulu – šį visureigį sunku priskirti tiek prestižiniams, tiek masiniams visureigiams.

„Be tradicinių visureigių ir krosoverių turime nemažai padidinto pravažumo automobilių, kuriuos sunku priskirti bet kuriai iš minėtų kategorijų. Tai vidutinio dydžio universalai su visais varomais ratais ir aukštesne prošvaisa – Volvo XC70, Audi A6 allroad, Audi A4 allroad, Subaru Outback. Šių automobilių kėbulą sunku priskirti visureigiams, tačiau savo pravažumo savybėmis jie nenusileidžia visureigiams ir taikosi į jų tikslinę auditoriją. Šiuos automobilių modelius mes gerai žinome, nes jiems buvo suteiktas atskiras pavadinimas gamintojo automobilių gamoje. Beje, labai sėkmingas žingsnis modelių pozicionavime.

Be šių automobilių yra daugybė universalo ir sedano versijų, kurie neturi atskiro modelio pavadinimo, tačiau jie taip pat turi padidinto pravažumo savybes – paaukštintą ir sustiprintą pakabą, visus varomuosius ratus, plastikines bamperių bei ratų arkų apsaugas. Pavyzdžiui Volkswagen Passat Alltrack, Volvo S60/V60/S90/V90 Cross Country, Opel Insignia Country Tourer, Peugeot 508 RXH ar Škoda Octavia Scout.

Be šių sedanų ir universalų turime nemažai kompaktiškų hečbekų ir net vienatūrių su padidinto pravažumo savybėmis – tai ir gerai žinomi Fiat Panda Cross 4x4, Volkswagen Golf Alltrack, Volvo V40 Cross Country arba mažiau žinomi Ford Focus Active, Seat Leon X-Perience, vienatūris Renault Scenic RX4“ – sako Autoasas.lt svetainės vadovas Nerijus Paketūras.

Prancūzai – naujų nišų atradėjai

Paskutiniu metu matome tendenciją visureigių atributus suteikti net ne atskirai modelio modifikacijai, o pačiam modeliui. Tokiu būdu ilgus metus Citroen C4 ar Renault Megane buvę įprastais hečbekais, nuo 2022 metų tapo krosoveriais arba bent jau tokiais atrodo.

Tai geras būdas nušauti kelis zuikius vienu šūviu – automobilis tampa patrauklesnis pirkėjams, nes visi trokšta krosoverių, be to supaprastinama modelio versijų gama ir tuo pačiu gamyba. Tokių pavyzdžių artimiausiu metu neabejotinai pamatysime ir daugiau.
Be to, rinkoje pasirodo labai įdomūs modeliai, kurių išviso negalime priskirti jokiai kėbulo kategorijai. Pavyzdžiui Citroen C5 X – tai labai įdomus krosoverio, universalo ir kupė derinys, tačiau konkuruojantis sedanų segmente su tokiais konkurentais kaip Renault Talisman ar Peugeot 508.

Beje, prancūzų gamintojai nuo seno žinomi kaip naujų nišinių rinkų atradėjai. Pavyzdžiui 1984 metais Renault kompanija buvo viena pirmųjų, kurie pradėjo gaminti vienatūrius su garsiuoju Renault Espace. 1996 metais su Renault Scenic modeliu jie buvo pirmieji pristatę rinkai mini vienatūrius. O kur dar tokie „hibridiniai“ modeliai kaip prabangus dviduris vientūris Renault Avantime, vienatūrio ir krosoverio hibridas pirmos kartos Peugeot 3008 ar mažytis Peugeot 1007 su vienatūriams būdingomis slankiojančiomis durimis.

Taigi šiomis dienomis skirtumai tarp skirtingų kėbulo tipų tampa vis mažiau išreikšti, automobiliai iš vienos pusės tampa vis labiau individualesni, iš kitos – vis labiau unifikuoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų