Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kartu su naujomis vaistinėlėmis gali atsirasti ir dar viena naujovė – periodiniai kursai

Dėl karo Ukrainoje sutrikus gamybos ir logistikos procesams, šiuo metu rinkoje stebimas atnaujintos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinių trūkumas. Atsižvelgdama į tai, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nusprendė dar sykį atidėti terminą, iki kurio vairuotojai turėtų atnaujinti vaistinėles savo automobiliuose. Tačiau iki šio termino gali būti ir daugiau naujovių, nes jau diskutuojama apie privalomus periodinius pirmosios pagalbos kursus vairuotojams.
Pirmoji pagalba, vaistinėlė
Pirmoji pagalba, vaistinėlė / 123rf.com nuotr.

Vizija yra, bet kol kas vyksta svarstymai

Naujo pavyzdžio vaistinėles vairuotojai privalės turėti nuo kitų metų liepos 1-os dienos. Visgi gali būti, kad iki šio termino atsiras ir dar viena naujovė – privalomi pirmosios pagalbos žinių atnaujinimo kursai. Apie tai kol kas vyksta diskusijos Sveikatos apsaugos ministerijoje.

„Šiuo metu šiuo klausimu dėl pagalbos kursų vairuotojams turinio, kartojimo, laikotarpio ir numatomų pasekmių Sveikatos apsaugos ministerijoje vyksta svarstymai“, – sakė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Jūratė Baltinaitė.

Šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad AM, A1, A2, A, B1, B ir BE kategorijų motorinių transporto priemonių vairuotojai privalo išklausyti 8 valandų mokymus pagal privalomojo pirmosios pagalbos mokymo pagrindinę programą tik prieš pradėdami vairuoti (gaunant vairuotojo pažymėjimą). Vėlesnis mokymų kartojimas nenumatytas.

Kadangi vaistinėlių sudėtis buvo atnaujinta po beveik dviejų dešimtmečių nuo šio reikalavimo įsigaliojimo, natūraliai kilo diskusijų apie tai, kad iki naujų vaistinėlių pasirodymo teisę vairuoti įgiję asmenys ateityje nežinos, kaip naudotis jos turiniu. Bene daugiausiai diskusijų kelia turniketas – priemonė, skirta stabdyti kraujavimą.

Žinios praverčia, vienkartiniai kursai neturi vertės

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos Greitosios medicinos pagalbos skyriaus vedėja Joana Janišauskaitė tvirtina, kad toks siūlymas visgi galėtų virsti prievole visiems vairuotojams. Anot medikės, vieną sykį per gyvenimą išklausomi kursai nekuria jokios vertės ir yra tik formalumas.

„Natūralu, kad pirmosios pagalbos žinias pamena tik tie, kurie neseniai tokius kursus išklausė. Tačiau ir čia kartais verta suabejoti, kiek tuose privalomuose kursuose aiškiai yra išdėstoma visa pirmosios pagalbos medžiaga, ar tai nėra tiesiog formalumas, tiesiog pažymėjimo įsigijimas? Tuo labiau, dabar vaistinėlėse yra tokia priemonė kaip turniketas, kurio naudojimas reikalauja specifinių žinių ir neteisingai jį naudojant galima dar ir pakenkti sužeistam žmogui. Tikrai pritarčiau, kad tokie kursai atsirastų ir jie būtų periodiniai. Gal ne kasmet, ne kas dvejus metus, bet kas keletą metų žinias atnaujinti tikrai reiktų. Kad ir valandos ar dviejų, bet periodiniai kursai būtų labai puikus sprendimas.

Nes dabar žmonės po kelias dešimtis metų vairuoja neturėdami realiai jau jokių žinių. Apie kokias žinias galima kalbėti, kai jie tos savo vaistinėlės nebuvo atsidarę per gyvenimą ir net nežino jos turinio.

Yra pavyzdžių, kai po rimtų eismo įvykių mums atvykus žmogus jau yra suteikęs pirmąją pagalbą, padaręs viską, kas tuo metu įmanoma. O kartais atvyksti ir matai, kad visi tiesiog stovi ir krapšto nosį, laukdami medikų. Aišku, žmonės veiksmų nesiima ne tik dėl šoko, bet ir dėl elementarios baimės padaryti blogai, dėl žinių trūkumo. Turniketas yra rimta priemonė ir su ja reikia mokėti elgtis. Gali neteisingai sutvarstyti žaizdą ir nieko kritinio neatsitiks, bet visai kitaip yra su turniketu, kuris turi savo naudojimo instrukciją“, – sakė Joana Janišauskaitė.

Medikais kelyje nori būti ne visi

Nors Sveikatos apsaugos ministerija dar tik užuominomis kalba apie tai, kad reikėtų periodinių pirmosios pagalbos žinių atnaujinimo kursų, pasigirdo ir skeptiškų nuomonių. Vairavimo mokytojo Artūro Pakėno teigimu, periodiniai pirmosios pagalbos mokymai būtų pertekliniai. Lygiai taip pat jis vertina ir dabar jau patvirtintą, bet vėl atidėtą tvarką dėl vaistinėlių atnaujinimo tokiomis priemonėmis kaip turniketas ar dirbtinio kvėpavimo kaukė.

Pasak vairuotojų mokytojo, tikrai ne kiekvienas eismo dalyvis gali būti medikas, todėl periodiniai kursai, pašnekovo teigimu, būtų tik dar vienas bereikalingas būdas išleisti pinigus.

„Aš kol kas vis dar nesuprantu ir man niekas nepateikė atsakymo, kokiu pagrindu reikėjo į vaistinėles įtraukti turniketus ir dirbtinio kvėpavimo kaukes? Iš kur toks reikalavimas gimė? Ar čia buvo toks reikalavimas iš Europos Sąjungos, ar mes čia patys sugalvojome? Aš kiek prisimenu, tai savo laiku vaistinėlėse buvusio „žguto“ ir buvo atsisakyta dėl to, kad niekas nemokėjo tinkamai juo naudotis. O dabar toks reikalavimas vėl grįžo ir dar kalbama apie kažkokius periodinius kursus. Eiliniai vairuotojai nori vairuoti. Jie visai nenori ir neprivalo norėti būti gydytojais, kuriems reikia žinoti net didžiausias smulkmenas, kaip elgtis su vienokia ar kitokią traumą per avariją patyrusiu žmogumi. Ar dėl to, kad aš nenoriu būti mediku, jūs man neleisite vairuoti? Turniketas nėra eiliniams vairuotojams. Eiliniams vairuotojams yra bintas ir aspirino tabletė, o turniketas – medikų žinių reikalaujantis įrankis.

Aš manau, kad Sveikatos apsaugos ministerija geriau tegul skiria daugiau laiko, resursų ir finansų medikų aprūpinimui, brigadų skaičiaus didinimui, jų koordinavimo tobulinimui, kad reagavimo laikas būtų trumpesnis, bet nedaro kažkokios nelogiškos prievolės kiekvienam mūsų šalies vairuotojui“, – sakė Artūras Pakėnas.

Pirmosios pagalbos rinkinyje, skirtame automobiliams ir geležinkelių transportui, kuris bus privalomas nuo kitų metų liepos 31-os dienos, turi būti šios priemonės:

  • sterilūs įvairių dydžių pleistrai;
  • pleistras (ruloninis);
  • sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio sterilus padelis ne mažesnis kaip 10 cm x 10 cm, pats tvarstis ne mažesnis kaip 15 cm x ir 180 cm;
  • nesterilus tvarstis;
  • palaikomasis trikampio formos tvarstis;
  • pirmosios pagalbos žirklės;
  • speciali antklodė, skirta paguldyti ar apkloti nukentėjusįjį, ne mažesnė kaip 130 cm x 200 cm;
  • sterilus žaizdų tvarstis, ne mažesnis kaip 5 cm x 10 cm;
  • vienkartinės medicininės pirštinės;
  • vienkartinės apsauginės plėvelės / pirmos pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti;
  • vienkartinis šalčio maišelis;
  • turniketas, skirtas stipriam (masyviam) kraujavimui galūnėse (rankose, kojose) stabdyti;
  • atmintinė – pirmosios pagalbos teikimo aprašymas arba atmintinė, turniketo naudojimo taisyklės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų