Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas yra laidavimas ir ar tai gali perauklėti girtą vairuotoją?

Nuo 2017 m. įsigaliojus naujiems teisės aktams, vairuotojai, kuriems buvo nustatytas vidutinis ir didesnis girtumas, už savo veiksmus turės atsakyti pagal Baudžiamąjį kodeksą. Pagal naująją tvarką jau yra nubaustas ne vienas vairuotojas, o keli atleisti nuo atsakomybės pagal laidavimą. Kas yra laidavimas ir ar tai gali perauklėti prasižengusį vairuotoją?
Temidė
Temidė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Kas yra laidavimas?

Algimanto Brazaičio nuotr./Arnas Paliukėnas
Algimanto Brazaičio nuotr./Arnas Paliukėnas

Teisės mokslų daktaras ir advokatas Arnas Paliukėnas teigia, kad bausmės už padarytą nusikalstamą veiką paskirtis yra ne tik nubausti asmenis, tačiau ir sulaikyti juos nuo naujų nusikalstamų veikų darymo ateityje. Bausme yra siekiama paveikti jau nusikaltusius žmones, kad jie laikytųsi įstatymų ir vėl nenusikalstų:

„Būtent per laidavimą teismas, taikydamas laidavimo institutą, atleidžia asmenį nuo baudžiamosios atsakomybės, turėdamas pagrindą manyti, jog pasitikėjimo vertas asmuo (laiduotojas) kaltininkui darys teigiamą įtaką, padės ateityje nedaryti naujų nusikalstamų veikų“, – tikina teisės specialistas Arnas Paliukėnas.

Kada galima taikyti laidavimą?

A.Paliukėnas tikina, kad laidavimas gali būti taikomas plačiai – tikrai ne tik tada, kai teisiamas girtas vairavęs asmuo. Advokato teigimu, laidavimas gali būti taikomas, kai asmuo padaro baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų, nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą ir yra visos kitos sąlygos, nurodytos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse.

Laidavimas bus taikomas tik tada, jei asmuo padarė nusikaltimą pirmą kartą, gailisi, pripažįsta savo kaltę, įsipareigoja atlyginti ar pašalinti padarytą žalą, laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų. Kitais žodžiais kalbant, laidavimas bus taikomas tada, kai teismas turės rimtų priežasčių pasitikėti kaltinamuoju.

„Manau, jog asmuo, atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, gali pasimokyti iš susiklosčiusios situacijos ir nedaryti naujų nusikalstamų veikų ateityje“

Visgi Arnas Paliukėnas pripažįsta, kad atsakyti į klausimą, ar griežtinti atsakomybę už vairavimą išgėrus yra gerai, sunku:

„Įstatymų leidėjo nuomone (kuriai, be abejo, yra daroma įtaka dėl viešojoje erdvėje sklandančios „kelių gaidelių“ tematikos), pakeitimai dėl griežtesnės, baudžiamosios atsakomybės taikymo paskatins asmenis nevairuoti išgėrus. Tačiau, pagal šiuo metu esantį teisinį reglamentavimą, yra palikta nemažai laisvės, kaip išvengti baudžiamosios atsakomybės, todėl vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra.

Aš asmeniškai nesu griežtinimo šalininkas. Mano nuomone, įstatymų leidėjo deklaruojamų tikslų reikėtų siekti kitomis priemonėmis, o ne vien griežtinimu. Iš tiesų Lietuvoje ir taip jau labai daug kriminalizuotų veikų ir labai daug pradėtų ikiteisminių tyrimų.

Palikta nemažai laisvės, kaip išvengti baudžiamosios atsakomybės, todėl vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra.

Taip pat labai daug nagrinėjamų bylų teismuose. Ir dar daugiau asmenų, jau nubaustų baudžiamąja tvarka... Ar bausmės griežtinimas tikrai padeda užkardyti naujų nusikalstamų veikų darymą? Aš nesu tuo tikras.

Tačiau įstatymų leidėjai renkasi paprasčiausią kelią ir griežtina atsakomybę... Tai patinka kai kurioms rinkėjų grupėms. Tik to ir tereikia politikams – populiarumo. Visos kitos priemonės reikalauja kur kas didesnių pastangų, supratimo, ilgo ir kryptingo darbo (auklėjimas, sąmoningumo kėlimas ir pan.).“

Pašnekovo teigimu, laidavimas gali būti efektyvus būdas. A.Paliukėnas tikina, kad kiekvienas žmogus turi skirtingą požiūrį į gyvenimą, kitokį atsakingumo jausmą, vidinius įsitikinimus:

„Manau, jog asmuo, atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, gali pasimokyti iš susiklosčiusios situacijos ir nedaryti naujų nusikalstamų veikų ateityje“, – tikina advokatas Arnas Paliukėnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?